Kot so sporočili predstavniki ameriške vesoljske agencije NASA, gre za enega od 76 v zadnjem času odkritih planetov izven Osončja, ki pa je prevroč, da bi bilo na njem lahko življenje. Zvezda, od Zemlje je oddaljena 150 milijonov svetlobnih let, je dovolj svetla, da jo je mogoče opazovati tudi z amaterskim teleskopom.
Planet so odkrili leta 1999. Ima 70 odstotkov mase Jupitra ali 220-krat več kot Zemlja. Planet obkroži zvezdo v samo treh dneh in pol. To je za ponavljanje opazovanj idealno. Ker je planet od svojega sonca oddaljen samo štiri milijone kilometrov, vlada na njem temperatura 1100 stopinj Celzija. Strokovnjaki menijo, da je planet plinski velikan, ki ima malo trdnih in tekočih delov, tako da je podoben Jupitru in Saturnu.
Z aparaturo Hubbla so iskali prav natrij, ki pa so ga, morda zaradi oblakov nad opazovanim planetom, zaznali manj kot so ga pri tako velikem nebesnem objektu pričakovali. A šlo je samo za preizkus metodike s katero nameravajo zaznati tudi navzočnost drugih snovi v ozračju tega planeta, med drugim metana, vodne pare in kalija. Treba je le še počakati, kdaj bo planet disk zvezde prečkal ponovno.
Ko je planet pred zvezdo, njena svetloba prehaja skozi njegovo atmosfero in spremeni svoj spekter. Po tej spremembi je mogoče ugotoviti, katere snovi so povzročile spremembo spektra. Znanstveniki so za prvi poskus uporabili program za odkrivanje navzočnosti natrija, v prihodnje pa bodo, morda na enak način, lahko izvedeli če so na kakšnem drugem planetu tudi živa bitja, trdi NASA.
Pred leti je eden od umetnih satelitov zaznal prehod planeta pred zvezdo. Znanstveniki takrat niso razumeli za kaj gre.