Znanost in tehnologija

'Operaterji niso pripravljeni na obsežnejša vlaganja'

Ljubljana, 14. 07. 2010 12.46 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Apek se je zaradi precej spremenjenih razmer na trgu odločil za ponovno analizo medoperaterskih trgov za širokopasovni dostop.

Apek
Apek FOTO: Blaž Garbajs

Agencija za pošto in elektronske komunikacije (Apek) je sporočila, da bo analiza predvidoma končana jeseni, nove odločbe, ki bodo regulirale tudi optično omrežje, pa naj bi agencija izdala do konca leta. Gre za upoštevna medoperaterska trga 4 in 5. Prvi zadeva dostop do fizične omrežne infrastrukture vključno s sodostopom ali razvezanim dostopom na fiksni lokaciji, drugi pa širokopasovni dostop.

Glavni razlogi za ponovno analizo so negativna gospodarska rast in zmanjševanje investicij na trgu elektronskih komunikacij, pospešeno nadgrajevanje kabelskih omrežij s standardom za širokopasovni prenos ter porast števila uporabnikov širokopasovnega dostopa prek mobilnih omrežij.

Ob tem pojasnjujejo, da se je tako kot večina evropskih gospodarstev tudi slovensko gospodarstvo znašlo v recesiji. Ta se na trgu elektronskih komunikacij kaže v precej manjši pripravljenosti investiranja v gradnjo in nadgradnjo širokopasovnih omrežij.

Agencija ugotavlja, da operaterji dejansko niso pripravljeni na obsežnejša vlaganja v izgradnjo oziroma nadgradnjo hrbteničnega kot tudi dostopovnega dela omrežij. To pa bi lahko upočasnilo gradnjo optičnih omrežij, ki so glavno gonilo razvoja trga elektronskih komunikacij.

Analiza omenjenih trgov bo predvidoma končana jeseni, ko naj bi tudi Evropska komisija formalno sprejela priporočilo o regulaciji dostopovnih omrežij nove generacije, ki se nanaša na razvezo optične zanke.

Novi odločbi za regulacijo upoštevnih trgov 4 in 5 pa namerava Apek izdati najkasneje do konca letošnjega leta. Do takrat ostajata v veljavi regulatorni odločbi, ki sta bili izdani v okviru analiz upoštevnih trgov 11 in 12 (po novem trga 4 in 5).

Trg torej ni nereguliran, poudarjajo v Apeku in dodajajo, da pa bo z novima odločbama regulirano tudi optično omrežje. To pomeni, da bodo tudi operaterji, ki ponujajo svoje storitve na maloprodajnem trgu in hkrati nimajo svojega optičnega omrežja, lahko končnim uporabnikom ponujali najnaprednejše storitve preko optičnega omrežja. "Tako se bo tudi v prihodnje zagotavljala konkurenčnost na trgu elektronskih komunikacij, ki bo končnim uporabnikom omogočila izbiro med storitvami in njihovimi ponudniki," je agencija še zapisala v sporočilu za javnost.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Pandemia
22. 07. 2010 12.59
Apek je v naši lasti: Rtv mora zadolžit da informacije prispejo v vsako hišo. Jaz plačam 12€ vsak mesec, da gledam druge programe. Letno zberejo 100 miljonov € in naj se spokajo kopat kanale ali pa naj odkupijo od T-2 kabel in tako rešijo še njih stečaja. ni kaj čakat do septembra. Rešitev je na dlani apek. Apek je zato da regulira in da oni rečejo da ni je pa en lep vic, ker denar za delat imajo dovolj in še preveč na podlagi rezultatov. Kot solatsnik javnega zavoda RTV bi prosil da se upošteva moje mnenje vsaj enkrat po 30 letih.
mc_burek@email.si
20. 07. 2010 14.37
No ja Tušmobil je 1. v evropi začel z UMTS900 omrežjem , tko da nekaj investicij je, a očitno premal da bi sploh reklamo o tem naredl
BPD69
16. 07. 2010 19.48
Sedaj ne bodo vlagal v omrežja...prej ko pa ni bila kriza, so pa vrednostne papirje kupoval,pa popušili, namesto, da bi speljal optiko v vsako vas. No mal si Finsko poglejte, ko ste že tako sposobni. Vse skup je to en zohn !!!
Dazhbog
16. 07. 2010 13.34
@poccorocco Še bolje bi bilo, če bi obdržala že obstoječo infrastrukturo ki so jo ljudje v bivši jugi sami plačali, ne pa da jo je "podarila" telekomu, saj je ta vračal denar le tistim, ki so še imeli račune izpred ne vem koliko let. Po obstoječih jaških res ni teško pihat optike.
mastablasta
16. 07. 2010 11.58
@kernc15.07.2010, 16:56 ts,ts... T-2 ima svoje omrežje. po tej ideji, bi se drugi lahko šlepali na t-2. Kabla sta speljana (SIOL in T-2) drug ob drugem v blokih. Če se vsi šlepajo, kdo bi pa še gradil in vzdrževal? moralo bi res biti tako kot pravi poccorocco16.07.2010, 10:38
ochi
16. 07. 2010 10.38
namesto, da bi država bila graditelj ter lastnik optičnega omrežja, pa bi bilo treba samo enkrat kopat, pa vsi ponudniki bi imeli enake možnosti. tko al tko plačujemo rtv, pa naj v kej pametnega vložijo, vsaj.
kernc
15. 07. 2010 16.56
pa naj se šlepajo. se bo T-2 vsaj izkopal iz dolgov in spet znižal prispevke. :-)
mastablasta
15. 07. 2010 08.24
hja to je pa res pošteno... eni gradijo drugi se pa šlepajo na njih....
Dante123
14. 07. 2010 13.27
končnos se je uačelo nakaj premikat