
Strokovno usposobljeni sodelavci organizacije BSA, ki izvaja programe skrivnih nakupov (t. i. Mystery Shopper), so preverjali pristnost programske opreme pri slovenskih prodajalcih po vsej Sloveniji. Rezultati so slabi, saj je k namestitvi programske opreme brez veljavnih licenc raziskovalce, ki so se pretvarjali, da so kupci, napeljevalo skoraj 34 odstotkov vseh obiskanih trgovcev.

Namestijo in zaračunajo tako v trgovini kot doma
Legalno programsko opremo je navideznim kupcem ponudilo 66 odstotkov obiskanih prodajalcev. 15 odstotkov prodajalcev je napeljevalo k nelegalni namestitvi programske opreme in kupcem priporočilo, naj jo poiščejo na internetu, 11 odstotkov obiskanih prodajalcev je namestitev ponudilo kar v trgovini ali na domu kupca, 7 odstotkov prodajalcev pa je na veliko začudenje raziskovalcev hotelo ponujeno namestitev nelegalne programske opreme tudi zaračunati.
Slabo poznavanje
Pri poznavanju programske opreme je večina trgovcev prikazala srednje ravni znanja, najslabše pa so se obiskani prodajalci odrezali pri poznavanju tehničnih tveganj, povezanih z namestitvijo nelegalnih programov, saj je zelo slabo znanje izkazalo kar 58 odstotkov obiskanih trgovcev.
Pri nakupih bodite pozorni
Strokovnjaki priporočajo, da ste ob nakupih programske opreme pozorni predvsem na to, da je izdelek v originalni embalaži in da je opremljen s certifikatom o avtentičnosti ali drugimi dokazi o legalnosti, prodajalec vam mora ob nakupu na računu tudi jasno navesti predmet nakupa in priložiti vso potrebno dokumentacijo.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.