Globalna glasbena industrija je sprožila do sedaj najširši pregon proti ljudem, ki jih sumijo izmenjave glasbenih datotek preko interneta.
Zadnji ukrepi so zadeli 2100 osumljenih deljenja datotek po P2P (peer to peer) servisih v 16 državah. Med njimi so se znašle tudi po prodaji največje Velika Britanija, Francija, Nemčija in Italija. Prvič grozijo kazni tudi uporabnikom v Švici, Švedski, Argentini in Hong Kongu.
Od samega začetka kampanije se je že več tisoč osumljenih odločilo za plačilo kompenzacijskega nadomestila. Število privedenih primerov s strani IFPI (International Federation of the Phonographic Industry) se je izven ZDA tako povečalo na preko 3800.
V ZDA je število civilnih tožb od septembra 2003 povzpelo na preko 15500, od tega se jih je 3590 odločilo za poravnavo.
V IFPI so povedali, da kazenski pregoni čakajo uporabnike P2P servisov FastTrack, Gnutella, eDonkey, DirectConnect, BitTorrent, WinMx in SoulSeek. To je pomembna razširitev ukrepov proti ljudem, ki distribuirajo avtorsko zaščiteno glasbo preko P2P omrežij, je dejal direktor IFPI John Kennedy.
Na tisoče uporabnikov v njihovih 20-ih in 30-ih, večinoma dobro podkovanih v internetnih tehnologijah, je tako spoznalo finančno tveganje izmenjave avtorizirane glabe v večjih količinah.
Posamezne primere so kot civilne tožbe večinoma privedle državne zveze, ki predstavljajo glasbeno industrijo in v nekaterih primerih tudi posamezne založbe. V nekaterih državah, vključujoč Italijo in Švedsko, izmenjevalce datotek čaka kriminalni postopek. Samo v Veliki Britaniji je 71 posameznikov, ki so se odločili za poravnavno, vplačalo skupno preko 140.000 funtov.
Najave IFPI-ja prihajajo po odločitvah sodišč v ZDA, Avstraliji in Južni Koreji, da so lahko P2P servisi prav tako odgovorni za prenose svojih uporabnikov.
V začetku meseca se je tako ameriška družba Grokster odločila za zaustavitev distribucije svojega programa za izmenjavo datotek in tako končala dolgo trajajoč spor z zabaviščno industrijo.