Znanost in tehnologija

Pripomoček za pretvorbo znakovne govorice

Pittsburgh, 20. 05. 2008 06.59 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min

Rokavica HandTalk bo omogočala pretvorbo znakovne govorice v glasovno komunikacijo na mobilnem telefonu.

Pripomoček bi si gluhoneme osebe nataknile na roke, s katerimi se sporazumevajo. Znakovna govorica bi se preko prstov in signala prenesla do mobilnega telefona, preko katerega bi gluhoneme lahko razumeli tudi tisti, ki ne obvladajo govorice znakov.

Inovacija trenutno vsebuje le 32 besed, njeni izumitelji z univerze Carnegie Mellon v Pittsburghu pa zatrjujejo, da jo bodo brez težav izpopolnili. Tako bodo imeli uporabniki na voljo popoln izbor besed.

Cilj treh študentov je ustvariti revolucionarno napravo, s katero bi lahko osebe, ki niso vešče znakovnega jezika, komunicirale z gluhonemimi osebami. Besede bi torej namesto njih “izgovarjali“ mobilni telefoni, brezžično povezani z rokavico HandTalk.

Študenti niso razkrili vseh tehničnih podrobnosti, povedali pa so, da gre za povsem običajno, poceni elektroniko.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Ramzess
20. 05. 2008 10.45
Nisem prepričan, ampak podobne zadeve naj bi že obstajale, ali pa ti študentje ne vedo. Sicer je zamisel, kot taka zanimiva, ampak branje z rokavice (nihče jih ne bo vlačil s sabo) ni ravno najbolj primerno, morda direktno skenersko branje kretenj (gluhonememu stojiš nasproti, skener pa bere kretnje, tudi dvoročne, ki jih računalnik prevaja). 32 besed ni ravno veliko, a za običajno, 'poceni' elektroniko že. Študenje žal niso premislili vsega, preseči bodo namreč morali teh nekaj 32 besed, kot tudi razbiranje različnih različic znakovnega jezika, vključno z njihovimi pogovornimi in slengovskimi različicami. Včasih res ne razumem ljudi, kljub vsemu znanemu, še vedno razmišljajo tako ozko, pa saj ne gre zato, da bi tehnologija (po mojem načinu razmišljanja) morala biti razvita že jutri ali naslednji teden, ampak gre za to, da se razmišlja logično, uporabniško logično. Morda včasih res malo prehitevam, celo samega sebe, ampak preprosto ne morem mimo očitnih lapsusov (tukaj denimo rokavica), če me logika vodi k bolj logičnemu načinu komuniciranja, ali uporabe neke tehnologije. Še dobro, da denimo, ne vodim kakšnega računalniško-tehnološkega-inženirskega podjetja, ker se bojim, da bi našel malo takih, ki bi glavni skupini uspeli slediti, večina, na današnjem nivoju razmišljanja, najbrž ne bi kaj prida dolgo zdržala. Pa ne zato, ker bi bil razvoj tehnologije prezahteven, pač pa zato ker ne bi zmogli zahtevanega (logičnega) načina razmišljanja in tudi morebiti tempa razmišljanja. Taki bi zaostali in odšli. Logično sklepam, da bi tak kolektiv imel več mlajših, kot starejših članov, slednji bi bili tako ali drugače v manjšini. Morda se tole zdi kot iluzija, ampak bi lahko bila še kako realna. Ker sem prepričan, da nisem, po mojih zapažanjih, veliko zgrešil.