Gre za prireditev, ki nadomešča in nadgrajuje tri dosedanje slovenske sejme s področja sodobnih tehnologij in storitev, in sicer Infos, Teleinfos in Sodobno elektroniko.
Hevreko je slovesno odprl minister za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Jure Zupan, ki je ob tem med drugim izpostavil pomen konvergence področij informacijske družbe in medijev za nadaljnji razvoj, tako evropski kot slovenski. Pri tem ima pomembno vlogo tudi dostop do širokopasovnih povezav.
Na več kot 4000 kvadratnih metrih razstavnih površin se predstavlja prek 160 domačih in tujih razstavljalcev, v petih dneh pa se bo na prireditvi zvrstilo tudi veliko spremljevalnih dogodkov, od okroglih miz in tematskih parkov do poslovnih srečanj in delavnic, so ob odprtju prireditve sporočili organizatorji.
Okrogle mize se bodo nanašale med drugim na varnost v elektronskem komuniciranju, preboj širokopasovnih komunikacij, izzive informatike v pogojih globalizacije in patente za programsko opremo. Na eni izmed okroglih miz se bodo srečali strokovnjaki in gospodarstveniki s področja telekomunikacij, v okviru prireditve pa bosta organizirani tudi poslovni srečanji Slovenija - Srbija in Portugalska - Slovenija.
Pri organizaciji letošnje Hevreke sodelujejo Gospodarsko razstavišče, Infos ter strateški partnerji - vodilna slovenska razvojno-tehnološka podjetja ter Zveza za tehnično kulturo Slovenije, Gospodarska zbornica Slovenije, ljubljanska mestna občina, Elektrotehniška zveza Slovenije in Konzorcij tehnoloških mrež Slovenije ter ljubljanska fakulteta za elektrotehniko.
Organizatorji pojasnjujejo, da so se v zadnjem času meje med ločenimi panogami zabrisale in je mnogo podjetij, ki so bila zgolj tehnološki proizvajalec, aktivno vstopilo na trg storitev, zato se je dogajalo, da so se na različnih tehnoloških prireditvah pojavljali v večini isti predstavniki.
Take prireditve so postajale vse manj zanimive za obiskovalce, zaznati pa je bilo tudi željo po enotni prireditvi, ki tehnologij ne bi več ločevala po panogah, ampak jih konvergenčno združevala in povezovala, poudarjajo organizatorji.
Ob tem dodajajo, da je njihov glavni cilj predvsem najti izviren način za predstavitev in popularizacijo slovenskih tehnoloških dosežkov, hkrati vzpostaviti in graditi povezovanje in sodelovanje med štirimi glavnimi podpornimi stebri razvoja: šolstvom, znanostjo, gospodarstvom in javnim sektorjem.