Znanost in tehnologija

Računalnik za 199 dolarjev

Peking, 05. 08. 2007 09.01 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min

Podjetje Lenovo bo na trg poslalo osebni računalnik za samo 199 dolarjev. Namenjen bo kitajskemu podeželju.

Lenovo je nizkocenovni računalnik namenilo revnejšemu prebivalstvu na kitajskem podeželju
Lenovo je nizkocenovni računalnik namenilo revnejšemu prebivalstvu na kitajskem podeželju FOTO: Reuters

Tretji največji proizvajalec osebnih računalnikov na svetu Lenovo je izdelal osebni računalnik, ki je namenjen predvsem revnejšemu podeželskemu trgu na Kitajskem. Cena osebnega računalnika, ki bo na trg prišel do konca leta, bo znašala med 199 in 399 dolarjev (oziroma med 151 in 300 evrov).

Novi izdelek Lenova bo sestavljen iz procesorja in tipkovnice, ki ju bo uporabnik priključil na televizijo, ki bo služila kot monitor. Podatkov o velikosti procesorja in ostalih podrobnosti o izdelku v podjetju niso želeli razkriti.

Za podobno potezo se je odločila tudi iniciativa OLPC ali One Laptop per Child (prenosnik za vsakega otroka), ki naj bi oktobra začela prodajati poceni računalnike za otroke v revnih državah. Stali naj bi le 100 dolarjev.

S to ponudbo se je Lenovo odzval na konkurenčno ponudbo podjetja Dell, ki je marca z namenom povečanja svojega deleža na kitajskem trgu izdelalo nizkocenovni osebni računalnik, namenjen novim kitajskim uporabnikom.

Lenovo si kljub širitvi na tuje trge močno prizadeva ohraniti prevlado na domačem trgu na Kitajskem. Podjetje je v zadnjem četrtletju v primerjavi z enakim lanskim obdobjem povečalo prodajo osebnih računalnikov za 23 odstotkov.

KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

erik32
09. 08. 2007 11.30
Krtajska mogoče res nima Bolhe, ima pa Ebay.cn in Kijiji.cn. Za večino uporabnikov je veliko lažje kupiti računalnik, ki deluje takoj po nakupu. Nenazadnje si lahko tudi telefon ali MP3 predvajalnik sam sestaviš iz komponent ;) in to za manj kot polovico redne cene (npr. priljubljen telefon v ZDA).
Ramzess
06. 08. 2007 15.24
Grizzly jaz bolhe nisem niti omenjal, te ba pa jo je uporabil-a kot primerjavo. Na Kitajskem "bolhe" res nimajo, gotovo pa imajo kakšen podoben portal, a ga nima že skoraj vsaka država, ki ima veliko računalniških uporabnikov.
User100245
06. 08. 2007 09.32
IT_kritik, se strinjam s tabo. Te ba in Igor: a vidva res mislita, da imajo na kitajskem "bolho"?
User100270
06. 08. 2007 00.51
Tisti XO računalnik za 100 dolarjev sploh ni tko slab v samem bistvu. Glede na to da se lahko pride na internet...Mi res ne moramo sodit o tem kaj je koristno za ljudi ker ne živimo tam ...mislim pa, da se vsi strinjamo s tem da je ljudem bolje pokazati kako se pšenico sadi kot pa jim jo podarjati. In to je vse bistvo teh poceni računalnikov. Izobraževanje najrevnejših slojev do katerih znanje težko pride. To pa ni nobeno norčevanje tina86
User268333
05. 08. 2007 22.56
te ba pa igor se strinjam. pa saj je to isto sranje kot tadrugi članek "rač. za 100 dolarjev". ne bom se ponavljala. ampak- žalostno.
LLLoLLLL
05. 08. 2007 22.34
Točno Igor, norčevanje. Za 150€ si čisto normalen računalnik sestaviš že na bolhi. Vedno poceni sranje najdražje plačajo najrevnejši. Mrš govna.
Ramzess
05. 08. 2007 15.49
"Računalnik za 100 dolarjev", "Računalnik za 199 dolarjev", sicer lepa gesta, toda vprašanje koliko so taki računalniki sploh uporabni in kako dolgo so uporabni. Glede na to kako so te stvari sestavljene so verjetno kratkoročne. "Novi izdelek Lenova bo sestavljen iz procesorja in tipkovnice, ki ju bo uporabnik priključil na televizijo, ki bo služila kot monitor." Ne kaže da bi taka reč sploh bila funkcionalna, brez pomnilnih enot in diska, osnovne plošče in podobno. Dvomim da ima večina podeželanov take telavizorje, ki ustrejo taki uporabi. "Podatkov o velikosti procesorja in ostalih podrobnosti o izdelku v podjetju niso želeli razkriti." Dosledno norčevanje iz revnih ljudi, se vam ne zdi. Prenosniki XO so nekaj povsem drugega in vsaj kopletni za nižjo ceno. Te reči imajo kratki rok uporabe tudi iz stališča, da otroci hitro presežejo nivo znanja, ki ga pokriva tak računalnik, zato postane kmalu premajhen in prešibek.
User20657
05. 08. 2007 11.13
Nekaj takega je že bilo na trgu (in je že vedno v predalu v moji dnevni sobi) in sicer je to bil Sinclairjev Spectrum