Težko je slišati strokovno mnenje, da bi igranje računalniških videoiger pozitivno vplivalo na ljudi. Prej obratno: številni so prepričani, da je vpliv priljubljenih iger, predvsem tistih z nasilno vsebino, negativen. Še posebej ogroženi so mladi, mnogi pa brezkompromisne in nasilne videoigre celo povezujejo z izgredi in nasiljem.
Pa vendarle ni vse tako pesimistično. Najnovejša študija univerze Rochester iz New Yorka bo prav gotovo razveselila vse ljubitelje akcijskih videoiger. Raziskovalci ugotavljajo, da lahko odrasli, ki pogosto igrajo akcijske videoigre, izboljšajo določene segmente svojega vida. Še posebej naj bi izboljšali prepoznavanje različnih odtenkov sive barve, kar naj bi olajšalo tudi nočno vožnjo.
“Običajno je izboljšanje vidnega kontrasta mogoče doseči izključno z nošenjem očal oziroma z lasersko operacijo. Ugotovili smo, da akcijske videoigre pozitivno vplivajo na možgane, saj ti bolj učinkovito obdelujejo vizualne informacije. Spremembe je bilo opaziti še nekaj mesecev po tem, ko so sodelujoči v raziskavi prenehali z igranjem,“ je povedala Daphne Bavelier, ena od vodij študije.
V raziskavo je bilo sicer vključenih 22 oseb, ki so bile razdeljene v dve skupini: v prvi skupini so igrali akcijski Call of Duty 2 in Unreal Tournament 2004, v drugi pa The Sims 2, ki ne zahteva tako očitne koordinacije rok in očes.
Pri osebah, ki so v devetih tednih odigrale 50 ur omenjenih akcijskih iger, se je v 43 odstotkih izboljšalo prepoznavanje nians sive barve, pri 58 odstotkih igralcev pa se je izboljšalo splošno prepoznavanje barvnih kontrastov. Osebe, ki so igrale The Sims 2, niso pokazale nikakršnega napredka.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.