Znanost in tehnologija

Ray Ozzie – prerok v odhajanju

Redmond, 08. 11. 2010 06.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Prvi inženir Microsofta in eden največjih 'modrecev' iz Redmonda je pred kratkim najavil svoj odstop z mesta glavnega programskega arhitekta in ponovno opisal svoje petletno 'videnje' prihodnosti.

Od leve proti desni: Bill Gates (ustanovitelj Microsofta), Craig Mundie (glavni strateg in razvojnik), Ray Ozzie (prvi inženir) in Steven Ballmer (generalni direktor)
Od leve proti desni: Bill Gates (ustanovitelj Microsofta), Craig Mundie (glavni strateg in razvojnik), Ray Ozzie (prvi inženir) in Steven Ballmer (generalni direktor) FOTO: Microsoft
Ozzie je tisti umirjeni gospod, ki je poleg ultrasamozavestnega milijarderja in predsednika uprave Steva Ballmerja v javne nastope obeh vedno vnašal mirnost, pragmatičnost in že nekako stoično računalniško razgledanost, ki je še posebno prišla do izraza ob njegovem 'gobezdavem' direktorju. Ozzijeva kariera je profesionalna zgodba o uspehu. Bil je eden od sedmih pionirjev operacijskega sistema Windows, ki jih je general Bill Gates tudi odlikoval. Prav Ozzie je bil zelo zaslužen za razvoj določenih storitev, ki so danes osnova za spletno komunikacijo in uvertura za računalniške storitve v oblakih. Ozzie se je podpisal pod izjemno uspešen program Lotus Notes, ki ga je že leta 1989 zasnoval za IBM. Omenjeni program je še danes poleg Microsoftovega Outlooka in Novellovega Groupwisa eno najbolj uporabljanih mrežnih komunikacijskih orodij v večjih poslovnih sistemih.

Leta 2006 ga je za svojega naslednika izbral William Gates tretji, ki se je začel počasi umikati iz svojega podjetja in ko je Microsoft  kupil Ozzijevo podjetje Groove Networks. Ozzie je Microsoftu veliko doprinesel v smislu preteklih izkušenj na področju omrežnih storitev. Predvsem pa je spodbujal k manjši vlogi lokaliziranega hranjenja in procesiranja podatkov in k večji vlogi računalniških serverjev, povezanih v računalniški oblak.

Google je na 'oblake' bolj pripravljen kot Microsoft.
Google je na 'oblake' bolj pripravljen kot Microsoft. FOTO: Microsoft

Njegovo petletno videnje računalniške prihodnosti ni tako daleč od realnosti. Leta 2005 je napovedoval, da je konec kompleksnosti operacijskih sistemov in uporabniških vmesnikov, ki so po koncu devetdesetih let postali preveč zapleteni in sami sebi v spotiko. Jedra operacijskih sistemov (predvsem Oken) so bila prezapletena, pojavljalo se je veliko hroščev in nekompatibilnosti z različnim programjem in napravami. Ozzie je svoj fokus usmeril v gladko delovanje vseh storitev, ki jih operacijski sistem lahko nudi, in v  večji poudarek na komunikaciji ter prenosu podatkov iz računalnikov.

To je bilo pred petimi leti. Danes pa se Ozzie popolnoma fokusira na premik glavnih računalniških operacij zunaj našega sistema. Kot pravi, se začenja 'zôra novega dneva', torej začetek nove dobe. Dobe, ko naj bi osebno računalništvo prešlo na višjo 'orbitalo', kjer se zadovoljni ljudje sprehajajo po svetu z zasloni v rokah . Ti zasloni bodo imeli v nedrju le osnovni procesor za nadzor uporabniškega vmesnika, izračunavanje grafike in kodiranje podatkov za 'transport' v in iz serverjev. Seveda bodo naprave imele še izvor energije.

Že leta 2004 je Ray Ozzie izjavil, da je Google s svojim iskalnikom postal nekaj samoumevnega in da je naslednja samoumevna stvar elektronska pošta. Kdo ve, morda pa je bil s to izjavo inspiracija mlademu harvardskemu piflarju Marku Zuckerbergu, ki je elektronsko pošto konceptualno nadgradil v neslutene višave.

Ray Ozzie bo torej čez nekaj mesecev zapustil Microsoft. Morda ga bomo videli pa pri Googlu, saj pri 54 letih zagotovo še ni rekel zadnje besede. Vsekakor pa bi bilo že sedaj zanimivo slišati, kaj bo rekel leta 2015.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Mirhollio
13. 11. 2010 16.44
KomentarX 08.11.2010, 07:58 2 Prenosu podatkov iz strežnikov do omejenih mobilnih naprav, je bil namenjen že bluetooth, wi-fi pa za pravo komunikacijo z internetom, že na začetlu so ločili ti dve tehnološki platformi, saj se telefoni ne morejo primerjati s kapaciteto računalnikov. Zdi se mi, da je to še bolj poneumilo družbo, ki se vse bolj zanaša na ponudbo raznih storitev, kot so bila ozadja in melodije za telefone, poleg SMSov še kaj elektronske pošte z vici ter kak "napreden" vtičnik za glasbo in filme, z ostalim se ukvarjajo le strokovnjaki in kak poslovnež. Ker ni pravega razvoja na mobilnih napravah, za strokovna dela pa služijo računalniki, na katerih tečejo razni operacijski sistemi ter uporabljajo različne formate. Vso programje praktično že obstaja, le da ga lahko uporabljajo le posamezne naprave, čeprav so si podobne. Razvoj bi bil že to, če bi za vse naredili emulatorje in bi jih lahko uporabljala ena sama naprava, tako ne bi bilo več pomembno, kaj bi kdo uporabljal, vsi bi lahko dostopali do vseh strežnikov oziroma uporabljali storitve, za katere bi se odločili. Tak operacijski sistem, bi lahko bil naložen že strojno, na kartici, ne bi se rušil, ne bi ga mogel okužiti virus in bi le emurila poljuben sistem, ki bi ga vklopil uporabnik, s čimer bi se poenotile tudi vse baze, ker bi se naprava lahko obnašala kot malo virtualno omrežje različnih sistemov, kot se danes povezujejo računalniki na internetu. V bistvu bi tako zajeli fraktalni kos interneta v napravo, ki bi uporabniku virtualno dajala vtis, da je ves internet naložen nanjo, saj bi poleg strani lahko povezal tudi strežnike. Ideja z oblaki ni napačna, premalo vemo o pravih oblakih, kako čutijo in se odzivajo na atmosfero, ki jih povezuje v celoto. Uaaaauuuu! Pametn dečko. Pošlji to na Microsoft, morda dobiš službo...
WikiX
08. 11. 2010 07.58
Prenosu podatkov iz strežnikov do omejenih mobilnih naprav, je bil namenjen že bluetooth, wi-fi pa za pravo komunikacijo z internetom, že na začetlu so ločili ti dve tehnološki platformi, saj se telefoni ne morejo primerjati s kapaciteto računalnikov. Zdi se mi, da je to še bolj poneumilo družbo, ki se vse bolj zanaša na ponudbo raznih storitev, kot so bila ozadja in melodije za telefone, poleg SMSov še kaj elektronske pošte z vici ter kak "napreden" vtičnik za glasbo in filme, z ostalim se ukvarjajo le strokovnjaki in kak poslovnež. Ker ni pravega razvoja na mobilnih napravah, za strokovna dela pa služijo računalniki, na katerih tečejo razni operacijski sistemi ter uporabljajo različne formate. Vso programje praktično že obstaja, le da ga lahko uporabljajo le posamezne naprave, čeprav so si podobne. Razvoj bi bil že to, če bi za vse naredili emulatorje in bi jih lahko uporabljala ena sama naprava, tako ne bi bilo več pomembno, kaj bi kdo uporabljal, vsi bi lahko dostopali do vseh strežnikov oziroma uporabljali storitve, za katere bi se odločili. Tak operacijski sistem, bi lahko bil naložen že strojno, na kartici, ne bi se rušil, ne bi ga mogel okužiti virus in bi le emurila poljuben sistem, ki bi ga vklopil uporabnik, s čimer bi se poenotile tudi vse baze, ker bi se naprava lahko obnašala kot malo virtualno omrežje različnih sistemov, kot se danes povezujejo računalniki na internetu. V bistvu bi tako zajeli fraktalni kos interneta v napravo, ki bi uporabniku virtualno dajala vtis, da je ves internet naložen nanjo, saj bi poleg strani lahko povezal tudi strežnike. Ideja z oblaki ni napačna, premalo vemo o pravih oblakih, kako čutijo in se odzivajo na atmosfero, ki jih povezuje v celoto.
ransome
08. 11. 2010 07.18
zdaj ko sem videl njihovo skupno sliko, naenkrat boljše obvladam svoj računalnik