Japonski raziskovalci so razvili senzor smoga, ki je velik za človeški noht ter se ga lahko prenaša okoli in uporablja za merjenje onesnaženosti zraka, ki ga ljudje dihajo vsak dan.
Omenjeni fotokemični senzor je kvadraten steklen čip, katerega stranica meri osem milimetrov, njegova debelina pa je en milimeter. S tem je občutno manjši od tistih, ki se danes uporabljajo za merjenje smoga in nepretrgano izvajanje meritev.
Čip, ki je za enkratno uporabo in komercialno še ni na voljo, ima številne drobne pore, ki vsebujejo kemične sestavine. Te nato reagirajo na fotokemične oksidante v zraku, pri čemer se nato spekter stekla spremeni glede na gostoto oksidantov. Spremembe zaenkrat ni možno opaziti s človeškim očesom.
Uporabnik ga lahko preprosto prenaša okrog tako, da je izpostavljen zraku za uro, dan, teden ali dlje, tako da omogoči onesnažilom, da se naberejo na čipu.
Nato pa bo uporabnik lahko z digitalnim fotoaparatom na mobilnem telefonu fotografiral senzor za nadaljnjo analizo s pomočjo programske opreme, naložene na mobilnik.
Podatke, zbrane s senzorjem, bo sicer mogoče poslati tudi v raziskovalni center, ki bo na njihovi podlagi lahko sestavil zemljevide ali napovedi onesnaženosti.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.