V Sloveniji ima dostop do interneta le vsako četrto gospodinjstvo. Tudi v šolah so razmerja podobna. Kljub temu, da je delež šol, ki so povezane na internet visoko, si en računalnik delijo trije učenci.
"V zadnjih dveh, treh letih se je zaostanek za povprečjem Evropske Unije zelo povečal, to velja tudi za dostop gospodinjstev od doma," je povedal Vasja Vehovar, vodja projekta RIS – Raba interneta v Sloveniji.
Tudi zato je začelo delovati Ministrstvo za informacijsko družbo, da bi občanom in sami upravi olajšalo delo. Državni organi bodo med seboj izmenjavali podatke, kmalu bodo centralni register prebivalstva povezali še s centri za socialno delo in zavodom za zdravstveno zavarovanje.
Državljani trenutno lahko elektronsko pridobijo tri elektronske izpiske: iz matične knjige rojenih, umrlih in pa poročenih. V prihodnosti lahko pričakujemo še elektronska potrdila o stalnem, začasnem prebivališču, potrdilo iz evidence gospodinjstev in potrdilo o državljanstvu.
"Bolj kot same storitve, ki so neposredno namenjene občanom, pa so pomembne aktivnosti, ki potekajo v ozadju. Torej izgradnja zanesljivih, povezanih podatkovnih baz, ki omogočajo bolj ažurno delo in tudi boljši pregled za delavce v sami javni upravi," je prepričan Joszef Gyorkos, državni sekretar MID.
Postopek na Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje nam je razložil direktor ZPIZ, Janez Prijatelj: "Stranka pride k nam, vloži zahtevek za npr. priznanje neke pravice, mi ugotovimo, da potrebujemo recimo potrdilo o državljanstvu. Doslej je stranka to potrdilo zbirala sama, zdaj pa bomo mi pogledali v terminal, ali je to v centralnem registru prebivalstva in na ta način pridobil ta podatek. Če tega podatka ne bo, pa bomo sami, klasično, po uradni dolžnosti iskali to od upravne enote."
Na Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje naj bi z elektronsko izmenjavo podatkov znotraj organov javne uprave začeli v prihodnjih dneh.
Čeprav nakup računalniške opreme predstavlja velik strošek je v letošnji davčni napovedi ne bo moč šteti kot davčno olajšavo. Če bo sprejet predlog ministra Gantarja pa bomo v prihodnosti kot davčno olajšavo lahko med drugim uveljavljali tudi impulze za dostop do interneta.