Razvijalec videoiger Zootfly je marca prišel pod okrilje podjetja za izdelavo igralnih naprav Elektronček. Vodilni v ljubljanskem podjetju, ki se je do nedavnega ukvarjalo z razvojem 3D-iger, so povedali, da bodo prvi rezultati sodelovanja – šlo bo za hologramske igralniške igre – predstavljeni jeseni na igralniškem sejmu v Las Vegasu.
Dogovarjanje za nakup s strani Elektrončka je potekalo od oktobra lani, sam nakup pa so izvedli marca letos. Ekipa Zootfly, ki trenutno šteje 32 zaposlenih z vsega sveta, bo svoje znanje in izkušnje s področja videoiger prenesla na igralne naprave podjetja Elektronček.
"Prvi korak bo, da posodobimo to, kar ima Elektronček, njihove vizualne elemente in kazino igre. Ko bo to končano, pa bomo začeli razvijati igre za holograme in igre za računalnike in konzole, torej to, kar smo že sedaj počeli. Starega posla ne bomo pustili na strani," je povedal Boštjan Troha, eden od treh ustanoviteljev podjetja Zootfly.
Za zdaj bodo za holograme – virtualne krupjeje – prilagodili klasične igralniške igre, kasneje pa nameravajo na tehnologiji hologramov razviti tudi različne plesne predstave. Pri tem ne bo šlo zgolj za posnetke, prikazane v hologramu, ampak za predstave v živo, pri čemer bodo nastopajoče igralce "obogatili" z uporabo računalniške grafike.
"Imamo svoj sistem za zajem gibanja, tako da bomo lahko gibe igralcev s senzorji zajemali v živo in sproti generirali ustrezne vsebine na hologramu," zamisel pojasnjuje Denis Rožaj. "Pri hologramskem odru gre za črno konstrukcijo v velikosti šest krat pet metrov, slika je projicirana na folijo pod kotom, kar da gledalcu občutek, da na odru stoji prava oseba."
Kot pravijo, takšne predstave še ne obstajajo, kar pa zadevo naredi zelo zanimivo – tako za trg kot tudi za razvijalce same. "Tu gre za en kup stvari, katere delamo prvič in tudi ne vemo čisto natančno, kako se jih naredi – vsi radi raziskujemo in razvijamo nove stvari –, hologrami imajo velik tržni potencial, še vedno pa je ogromno prostora za razvoj, raziskave in novosti," pravi Troha.
Zootfly kupil Pečečnik
Pred prodajo je imela banka Hypo Bank preko sklada tveganega kapitala več kot 40-odstotni delež v podjetju, z nakupom pa je podjetje Elektronček poslovneža Joca Pečečnika postalo 100-odstotni lastnik, so pojasnili.
Višine kupnine sicer ne izdajajo, so pa zadovoljni z razpletom dogodkov. "Ni bistvo denar. Naša naloga je bila podjetje prestrukturirati in prodati, ker smo imeli pasivnega lastnika – Hypo," je povedal Troha.
"Z njimi nismo mogli kaj dosti narediti. Če smo hoteli s podjetjem karkoli doseči, smo morali banko kot lastnika umakniti. To je bil prvi pogoj, da lahko ekipa doseže več. In to smo zdaj dosegli. Ekipi smo želeli zagotoviti službe, nekateri imajo tudi družine in otroke, zato je bilo za nas zelo pomembno, da tisti, ki bo kupil, kupi tudi vse kredite in hipoteko na nepremičnino. To je bila tista kupnina. Za nas je bilo najbolj bistveno, da se družba stabilizira in se poišče druga panoga," je dejal Troha.
Kot dodaja še tretji od ustanoviteljev podjetja Zootfly Tibor Klajnšček, je bila zaradi stanja v panogi usoda podjetja pred tem negotova, kljub rasti prodaje in dobička. "V celotni industriji videoiger vlada drama. Vsak dan je nekje na svetu propadel nek studio in vsak teden en ogromen studio, ki je obstajal tudi 20 let."
Podjetje Zootfly je razvilo številne igre za osebne računalnike in konzoli Playstation 3 ter Xbox 360, med drugim tudi igro Prison Break, ki je bila osnovana po istoimenski televizijski seriji. V lanskem letu so ustvarili 1,7 milijona evrov prihodkov in 120.000 evrov čistega dobička.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.