Tujina
Oglas

Sredi tihe preobrazbe: preporod sodobne organizacije

Ljubljana, 06. 11. 2008 07.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Dr. Nadya Zhexembayeva
Komentarji
0

Težko si je predstavljati, kako se počuti gosenica, ko se nekega dne prebudi iz zapredka in odkrije na svojem hrbtu velikanska krila.

Zdi se mi, da vem, kako se počuti: po 15 letih načrtovanja visokozmogljivih organizacij sem se namreč sama nenadoma znašla sredi drastičnih sprememb. Če bi morala na kratko povzeti naravo te preobrazbe, bi uporabila preprosto frazo: organizacije niso več to, kar so bile nekoč. Sposobnost vodilnih, da te spremembe prepoznajo, pa je temelj dolgoročnega poslovnega uspeha v 21. stoletju.

Kakšen je torej naš rojevajoči se metulj?

Od organizacije k organiziranju

Predvsem so davno minuli dnevi, ko se je organizacije povezovalo s kamnitimi stavbami, življenjskimi karierami in stalnim mesečnim dohodkom: danes vse prihaja in odhaja naglo, tako da organizacije kot take sploh ni več, temveč obstaja le še nenehen proces organiziranja. Brez panike – sprememba nam omogoča, da organizacij ne opazujemo več kot prizadevanj po trdni strukturi, temveč kot proces nenehnega izboljševanja – in pogled na vašo organizacijo s procesualnega gledišča omogoča večjo prilagodljivost, tržno usmerjenost in ne nazadnje večjo kreativnost.

Od izdelkov k rešitvam

Zdi se, da je bilo tik za vogalom: v trgovino si prišel, da bi kupil zobno pasto, in izbira je bila že opravljena – preprosta tuba z oznako 'Zobna pasta'. Poskusite isto storiti danes – in nenadoma vas zasuje izbira najmanj 30 zobnih past. Ob vse močnejši konkurenci in spreminjajočih se zahtevah si ne moremo več privoščiti ponudbe izdelkov, ki se nam zdijo smiselni kot podjetju, temveč moramo odkrivati rešitve, ki se bodo zdele smiselne potrošnikom. Če bi Apple svojo organizacijo gradil na uspehu določenega izdelka – računalnika –, potem ne bi nikdar dosegel uspehov iPoda in povzročil revolucije v glasbeni industriji z vzpostavitvijo storitve iTunes. To morda najbolje izražajo besede Charlesa Revlona, ustanovitelja Revlon Cosmetics: "V tovarni izdelujemo kozmetiko; v trgovini prodajamo upanje."

Od neodvisnosti k soodvisnosti

Nadalje je 21. stoletje na novo začrtalo meje sodobne gospodarske družbe. Dobavitelji predstavljajo predpogoj vaše konkurenčnosti, potrošniki pa so postali ključni igralci razvoja novih izdelkov. Danes ni dovolj, da o strateških odločitvah razmišljamo znotraj podjetja – da lahko ustvarja vrednost, mora podjetje poznati in upravljati storilnost vzdolž celotne vrednostne verige življenjskega cikla, navzgor vse do surovin, navzdol pa vse do konca življenjske poti izdelka. Meje so vedno bolj zamegljene.

Od ohranjanja k oblikovanju

Nagle spremembe v konkurenčnem okolju ustvarjajo nove poslovne izzive, kakršnih še nismo videli. Brez očitnih rešitev in formul je za jutri uporabnih le malo 'dobrih praks' včerajšnjega dne. V času obsežnih in naglih sprememb sta za uspeh potrebna pripravljenost in želja po nenehni inovaciji, ne pa vzdrževanje obstoječih poslovnih modelov in pristopov. Google že nekaj časa dokazuje, da je pomembno predvsem oblikovanje – in kdor koli si je ogledal 'običajne' pisarniške prostore tega mednarodnega velikana, ve, da je oblikovanje v samem srcu Googlove kulture in dejavnosti.


Kaj to pomeni za vse nas?

Zdi se, da imamo na izbiro vsaj dvoje. Prvič, nova krila se nam lahko zdijo neprijetna in strašljiva, zato se delamo, da jih ni – svoje organizacijsko življenje nadaljujemo, kot se ne bi nič spremenilo, in čakamo, da postanemo žrtev mimoidočega plenilca. Lahko pa krila razpremo, se zavemo preobrazbe, v njej uživamo in jo udejanjimo, odvržemo dvome, se dvignemo in uživamo v letu. Odločitev je vedno osebna.

Predstavitev v Ljubljani

Obiščite naš MasterClass v Ljubljani “Invisible strategy: profits at the intersection of business and society”,  ki ga vodi dr. Nadya Zhexembayeva, direktorica enoletnega MBA na IEDC – Poslovni šoli Bled.

v sredo, 12. novembra 2008, ob 18.00, v Hotelu Mons, Ljubljana (Pot za Brdom 55). Prijavite se tu!

Pridite in doživite naš MasterClass, seznanite se z našimi programi ter se pogovorite z diplomanti IEDC iz vaše države! Prijavite se tu!


O IEDC:

"Slogan IEDC, Šola z razgledom, se ji dobro poda, saj IEDC vsakemu udeležencu izobraževalnega sistema resnično ponuja drugačno perspektivo. Res je privilegij, da me danes v življenju vodi drugačen pogled ... to je IEDC pogled." – Dardan Sejdiu, predsednik upravnega odbora Slovensko-kosovskega pokojninskega sklada, Executive MBA 2007.


"Dokler nisem bil na IEDC, sem vozil skozi predor z zelo omejenim razgledom. Po vsej izmenjavi s kolegi in profesorji lahko zdaj vidim reči, ki so mi bile nekoč skrite." – Benedikt Binder-Krieglstein, Neupack GmbH, Avstrija, Executive EMBA 2006–07.

"
Vedno sem cenil znanje in priložnosti za učenje – in na IEDC sem lahko to počel v čudovitem okolju z odličnimi prostori ter se pogovarjal z izjemno skupino udeležencev, profesorskega zbora in osebja. Štejem se za srečnega, da sem imel to priložnost." – Richard Baldwin, BlomInfo, VB, Executive MBA 2003.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10