31. marec je svetovni dan varnostnega kopiranja ali World Backup Day. Iniciativi se pridružujejo tudi v programu Varni na internetu, ki deluje v okviru nacionalnega odzivnega centra za omrežne incidente SI-CERT. Spletne uporabnike pozivajo, naj še danes poskrbijo za varnostne kopije oziroma backup najpomembnejših podatkov.
Žal je tako, da se vrednosti podatkov zavemo šele, ko ostanemo brez njih. Kot pravijo strokovnjaki, bi marsikdo zamahnil z roko, češ da na računalniku nima nič takega, kar bi zanimalo druge. Pa se močno moti. Spletni kriminalci prežijo na nas.
Odkupnine vedno višje
Izsiljevalski virusi so v svetu kibernetskega kriminala že dolgo poznana grožnja, a v zadnjem letu doživljajo razcvet. Odkupnine so od začetnih 500 narasle na visokih 2000 evrov. Leta spominov in najpomembnejših dokumentov se lahko izgubijo v zgolj enem dnevu, opozarjajo strokovnjaki. Ste pripravljeni ostati brez poročnih fotografij, posnetkov otrokovih prvih korakov, diplomske naloge, finančnih poročil, službene korespondence in pogodb? Uporabniki, ki nimajo ustrezne varnostne kopije, lahko dokumente povrnejo samo še s plačilom odkupnine.
Strokovnjaki na Varni na internetu zato svarijo pred virusi, ki se širijo z nenavadnimi priponkami v elektronskih sporočilih: "Običajno velja opozorilo, da ne smemo odpirati priponk neznanih pošiljateljev. Virusi v zadnjih mesecih pa potvarjajo naslovnike in videti je, kot da smo si sporočilo z okuženo priponko poslali sami, ali pa nam jo je poslal naš znanec. Uporabnike opozarjamo, naj ne odpirajo nenavadnih priponk, ki jih niso pričakovali, tudi če poznajo pošiljatelja. Nevarne so .zip, Word in Excell priponke," svarijo.
Nepriljubljeno, a nujno opravilo!
Kot pravijo, se moramo pri izdelavi ustreznih varnostnih kopij dokumentov, držati dveh pravil: kopijo podatkov ustvarimo na zunanji disk ali USB ključ, ki ju po končanem kopiranju varno spravimo nekje zunaj računalnika. Če disk ostane priklopljen, virus zašifrira tudi podatke na njem in s takšno varnostno kopijo si ne moremo pomagati. Podatke lahko shranjujete tudi v oblaku. Datoteke v oblaku virus sicer ravno tako zašifrira, a jih lahko sami z nekaj kliki povrnemo v stanje večinoma za 30 dni nazaj. Uporabnikom je na voljo tudi več specializiranih programov za izdelavo varnostnih kopij.
In še ta nasvet: ni dovolj, da samo enkrat letno poskrbimo za kopije. Poskušajmo jih izdelovati sproti, ko ustvarjamo nove vsebine (dokumente, fotografije). Še posebej v poslovnih okoljih je centralizirana izdelava varnostnih kopij nujna.
Več navodil najdete na portalu Varni na internetu.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.