Znanstveniki korporacije Intel so dosegli pomemben napredek pri uporabi silicijevega proizvodnega procesa za ustvarjenje neobičajne, tranzistorju podobne naprave, ki kodira podatke v svetlobni žarek. Zmožnost izdelave hitrih fotonskih modulatorjev (zaključnih delov optičnih vlaken) iz standardnega silicija bi lahko vodila k izdelavi zelo poceni in visoko prepustnih povezav med osebnimi računalniki, strežniki ter ostalimi elektronskimi napravami, sčasoma tudi znotraj samih računalnikov.
Kot poroča zadnja izdaja revije Nature, so Intelovi znanstveniki uspeli svetlobni žarek ob prehodu skozi silicij razdeliti v dva ločena žarka in nato enega z neobičajno, tranzistorju podobno napravico, nabiti z električnim sunkom, ki je povzročil »fazni zamik«. Ko so žarka spet združili, med nosilcema sprožen fazni zamik povzroči utripanje svetlobe v žarku. Utripanje se dogaja s frekvenco več kot gigaherc (milijarda podatkovnih bitov na sekundo), s čimer so za petdesetkrat presegli prejšnje rešitve, narejene iz silicija. Utripanje svetlobe v žarku se lahko prevaja v ničle in enice ter uporabi za prenos podatkov.
Danes v proizvodnji komercialnih optičnih naprav prevladujejo dragi in eksotični materiali, ki zahtevajo kompleksen proces izdelave. Zaradi tega je uporaba optičnih naprav omejena na specializirane trge, kot so geografsko razprostrta omrežja WAN ter telekomunikacije. Intelova iznajdba hitrih silicijevih optičnih modulatorjev z zmogljivostjo nad 1 GHz dokazuje sposobnosti običajnega silicija kot surovine, ki prinaša prednosti širokopasovnih optičnih prenosov do veliko širšega dela računalniških in komunikacijskih aplikacij.