Evropska unija je vse bližje temu, da povsem odpravi stroške mobilnega gostovanja. Preden pa se to dokončno zgodi, bodo stroški za začetek znova omejeni.
A kot opozarjajo v Zvezi potrošnikov (ZPS), je tokratna pocenitev precej zapletena.
V EU se bo namreč od 30. aprila plačevalo pribitke na domače cene, zato bo skupna cena storitev odvisna od izbranega mobilnega paketa. In lahko bo tudi višja kot doslej, opozarjajo v Zvezi potrošnikov.
Še najbolj preprosto je s ceno dohodnega klica. Ker se zanj v Sloveniji ne plača ničesar, bodo potrošniki v tujini vedno plačevali pribitek v višini 0,013908 evra z vključenim DDV. Pri tem se obračuna vsaka sekunda posebej, pojasnjujejo na ZPS.
Dovolj preprosto bo tudi ugotavljanje cene klicev in pošiljanja sporočil za tiste, ki imajo v paket vključene neomejene količine. V EU (skupaj z Norveško, Liechtensteinom in Islandijo) bodo namreč od 30. aprila plačevali 0,061 evra za vsako minuto odhodnega klica in 0,0244 za oddano sporočilo SMS. Pri klicu se prvih 30 sekund obračuna skupaj, nato pa vsaka sekunda posebej (obračunski interval 30/1).
V primeru, ko je v paket vključena določena količina klicev ali sporočil, se zgoraj omenjeni pribitek zaračunava do porabljenih količin (te se, torej, po novem porabljajo tudi v tujini), nato pa pride na vrsto drug scenarij, in sicer se pribitek zaračunava na slovensko ceno odhodnega klica ali poslanega sporočila izven zakupljenih količin. Ta scenarij je enak kot v primeru, da se plačuje storitve po porabi, algoritem zaračunavanja pa je precej zapleten.
Še najslabše se bo po navedbah ZPS godilo tistim, pri katerih je cena storitev v slovenskem omrežju višja od doslej regulirane cene v EU (odhodni klici 0,2318 evra na minuto, sporočila SMS 0,0732 evra), opozarjajo na ZPS.
V tem primeru bodo uporabniki namreč tudi v EU plačali slovensko ceno, kar pomeni, da bo zanje gostovanje dražje, kot je bilo doslej. Najbolj pogosto se bo to zgodilo pri kratkih sporočilih, ki izven zakupljenih količin praktično nikoli niso cenejša od sedem centov.
Če domača cena ne presega doslej regulirane cene gostovanja, ji bo v tujini dodan pribitek (0,061 evra za odhodni klic in 0,0244 evra za poslano sporočilo), a le, če cena skupaj s pribitkom ne bo presegla sedanje regulirane cene. V tem primeru bo uporabnik tudi v EU plačal zgolj domačo ceno.
Pri prenosu podatkov v Evropski uniji velja zelo podoben način ugotavljanja cene. Do porabe v Sloveniji zakupljenih količin bo treba za vsak MB plačati 0,061 evra, obračunski interval je 1 kB. Kasneje je veliko odvisno tudi od operaterjev in izbranega paketa.
Tudi v tem primeru se lahko zgodi, da bo cena prenosa podatkov višja kot doslej, če je slovenska cena višja od 0,244 evra na MB.
Operaterji bodo lahko še naprej ponujali dodatne opcije za gostovanje v tujini, pri čemer bo treba za doseganje praga njihove upravičenosti večinoma porabiti več storitev kot do zdaj.
Na ZPS zato poudarjajo, da se potrošnik pred gostovanjem vedno znova vpraša, ali bo storitve mobilne telefonije v tujini res uporabljal tako pogosto, da bo dražje plačevati pribitke kot kupiti določeno količino storitev vnaprej. Pri operaterju pa naj tudi preveri, ali se je kaj spremenila ponudba, saj so jo morali pri določenih paketih prilagoditi zahtevam regulatorja.
Šokov zaradi astronomskih računov, ki so ljudem sledili s počitnic znotraj EU, naj tako ne bi bilo več. To je za potrošnike vsekakor dobra novica, pri Evropski komisiji pa menijo, da bodo pozitivni učinki vidni tudi na drugih področjih. Če ljudi namreč ne bo strah visokih računov, bodo tudi na potovanjih več brskali po spletu, kar naj bi imelo pozitivne gospodarske učinke.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.