Družbeno omrežje Twitter je razkrilo, da so med 1. januarjem in 30. junijem letos prejeli 849 zahtevkov vladnih obveščevalnih služb za razkritje zasebnih podatkov posameznih uporabnikov. Največ zahtevkov, predvsem v zvezi s kriminalističnimi preiskavami, je seveda priromalo iz ZDA, 679.98 zahtevkov je na Twitter poslala japonska policija, po 11 pa britanska in kanadska policija. Dodali so, da so v prvi polovici letošnjega leta prejeli več zahtevkov kot lani celo leto, a je res, da je družbeno omrežje v zadnjem času postalo precej priljubljeno, predvsem po arabski pomladi in protestih pred Wall Streetom.
Newyorški sodnik je v ponedeljek tudi razsodil, da mora podjetje predati tvite, ki jih je oktobra na protestih na Brooklyn Bridgeu objavil Malcolm Harris – eden izmed protestnikov skupine Occupy Wall Street. Predstavniki Twitterja so se borili, da bi zavrgli prošnjo tožilstva, za katero bi lahko bili tviti dokazni material, češ da objave pripadajo Harrisu in so v skladu s pogoji uporabe.
Podjetje je še objavilo, da so v zadnjega pol leta prejeli šest zahtevkov po umiku tvitov, ki so bili škodljivi oziroma so kršili zakone – dva iz Grčije, po enega pa iz Francije, Pakistana, Turčije in Velike Britanije. Poleg tega so prejeli 3378 zahtevkov za umik tvitov zaradi zaščite avtorskih pravic.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.