Znanost in tehnologija

Z brošuro proti piratstvu

Ljubljana, 08. 09. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Brošura <em>Peter proti piratom</em>, ki jo je izdalo Ministrstvo za informacijsko družbo, kaže na negativne posledice piratstva.

Ministrstvo za informacijsko družbo je izdalo brošuro-strip Peter proti piratom, ki na priljuden in zabaven način sporoča, da piratstvo pripelje do slabih posledic za gospodarstvo in da je upoštevanje avtorske lastnine pomembno. "Piratstvo uničuje kreativno delo in ideje, ki s tem izgubljajo določeno vrednost in ceno," je na predstavitvi brošure poudaril minister za informacijsko družbo Pavel Gantar in dodal, da s tem tudi strokovnjaki, ki se ukvarjajo s produkcijo vsebin in programov, izgubljajo motiv za nadaljnje delo.

"Mislim, da se bo brošuro bralo in da izpostavlja vprašanje, ali se izplača tvegati in biti lahkomiseln z nelegalno programsko opremo, igricami in ostalim," je na vprašanje, kakšen odziv na strip pričakuje, dejal Gantar. Ob tem je izrazil upanje, da bo strip pregledalo čim več staršev skupaj z otroki, da se bodo o tem pogovorili in spremenili svoje obnašanje. Boj proti piratstvu mora potekati tudi v drugih, poslovnih segmentih, je še poudaril Gantar.

Za zmanjšanje piratstva se zavzemajo tudi različne inštitucije

V boj proti piratstvu so se na ministrstvu za informacijsko družbo odločili s poučno brošuro
V boj proti piratstvu so se na ministrstvu za informacijsko družbo odločili s poučno brošuro FOTO: POP TV

Vodja sektorja za tehnološke naloge Miroslav Kranjc je povedal, da so na ministrstvu sodelovali pri pripravi zakonskih in podzakonskih aktov, kazenskega zakonika ter zakona o avtorski in sorodnih pravicah. Piratstvo bodo skušali zmanjšati z upoštevanjem in izvajanjem smernic ter direktiv EU, s sistematičnim in usklajenim nastopom vseh akterjev, z upoštevanjem zakona o avtorski in sorodnih pravicah, kazenskega zakonika ter z izobraževanjem in osveščanjem ljudi.

Za zmanjšanje piratstva se zavzemajo različne institucije, ki so sodelovale tudi pri nastanku te brošure. Poleg ministrstva za informacijsko družbo so to še BSA, Avtorska agencija za Slovenijo, Antipiratsko združenje za računalniške in videoigre, državna carinska uprava, tržni inšpektorat, kriminalistična policija, urad za intelektualno lastnino, Vrhovno državno tožilstvo RS, Zavod IPF (ki zastopa pravice glasbenih izvajalcev in proizvajalcev fonogramov), Združenje SAZAS in Združenje za zaščito avdio-vizualnih del.

V zadnjih letih upad piratstva v Sloveniji

Slovenija od leta 1994 beleži 44-odstotni upad povprečne stopnje piratstva, je povedal državni podsekretar na ministrstvu Robert Guštin. Po podatkih BSA (Business Software Aliance) - mednarodne organizacije, ki zastopa vodilne proizvajalce in prodajalce programske in strojne opreme - je leta 2003 povprečna stopnja piratstva v Sloveniji znašala 52 odstotkov. Ti podatki zajemajo tako poslovno kot komercialno uporabniško programsko opremo in računalnike; do vključno leta 2002 so namreč pri teh podatkih upoštevali samo poslovno programsko opremo.

"Pričakujemo, da se bo stopnja še nižala, saj naj bi nove članice EU začele izvajati nov pravni red in pravne akte s področja avtorske zakonodaje ter upoštevati direktive EU," je še dejal Guštin.

V EU je bila po podatkih BSA lani povprečna stopnja piratstva 37 odstotkov, kar predstavlja proizvajalcem programske opreme izgubo osmih milijard evrov. V svetu je bila lani povprečna stopnja piratstva 36 odstotkov. Najvišje stopnje piratske programske opreme imajo Vietnam (95 odstotkov), Kitajska (92 odstotkov) in Ukrajina (91 odstotkov), najnižje pa Danska (26 odstotkov) ter Švedska in Avstrija (po 27 odstotkov).

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.