Znanost in tehnologija

Zgradili računalnik iz DNK

London, 21. 11. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Namesto številk in matematičnih formul sestavljajo dele in celo program mikroskopskega računalnika skupki molekul DNK, ki sicer shranjujejo in predelujejo informacije v živih organizmih.

Izraelski znanstveniki so po vzoru matere narave na podlagi DNK uspeli zgraditi izjemno majhen računalnik. Računalnik je tako majhen, da jih lahko pride v epruveto kar trilijon (10 na 12), izvedejo pa lahko milijardo operacij v sekundi z 99,8 odstotno točnostjo.

Po mnenju znanstvenikov bodo DNK računalniki kmalu tekmeci njihovim bolj običajnim bratrancem, ki se že bližajo svojim mejam. DNK je lahko neprimerno hitrejši od običajnih silicijevih procesorjev. DNK lahko shrani več informacij v kubični centimeter, kot pa trilijon zgoščenk.

Profesor Ehud Shapiro iz instituta Weizmann je povedal, da so iz bio-molekul zgradili nano-računalnik, ki je tako majhen, da ne moreš krmiliti le enega posamezno. Gre za prvi programabilni avtonomni računski stroj, pri katerem so vhod, izhod, program in celotna zgradba iz biomolekul. Živa celica vsebuje izjemne molekularne stroje, ki usmerja informacijske kodirne molekule DNK in RNK, kar je v osnovi zelo podobno računalnikom, še pravi Shapiro.

Zgrajeni računalnik je seveda preveč enostaven, da bi lahko bil takoj uporaben, vendar bi lahko bil osnova za druge DNK računalnike, ki bi lahko morda delovali v človekovih celicah in nadzirali pojav bolezenskih sprememb, potem pa že proizvedli zdravilo proti temu.

DNK računalništvo je zelo mlada znanstvena veja, stara manj kot desetletje, ko je Leonard Adleman z Univerze južne Kalifornije uporabil DNK v epruveti, da je rešil matematični problem.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.