Z uvodnim govorom ministra za informacijsko družbo, dr. Pavla Gantarja, se je pričela 3. Linux-konferenca za poslovni svet in javno upravo. Minister se je v uvodnem govoru dotaknil razmišljanj o prihodnosti Odprte kode in pozdravil razvoj in vse večje zanimanje za to področje. V otvoritvenem delu so bili, s strani podsekretarja ministrstva za informacijsko družbo, dr. Miroslava Kranjca, predstavljeni nagrajenci drugega natečaja projektov odprte kode.
Zmagovalec letošnjega natečaja je društvo LUGOS, ki je s projekti ibuilt in Slovenjenje Mozille zasedlo prvo in drugo mesto. Vsak projekt je bil nagrajen z 2.000.000,00 sit tolarji. Tretja nagrada, v vrednosti 1.000.000,00 sit, pa je bila podeljena podjetju Intelicom d.o.o., za projekt IndySSL.
Ob otvoritvi je udeležence pozdravil tudi direktor poslovanja podjetja IBM Slovenija, Andrej Tavčar. IBM Slovenija se je letos ponovno odločilo za sodelovanje na Linux-konferenci v obliki velikega pokrovitelja predvsem iz že znanih razlogov; IBM je močan podpiralec razvoja Odprte kode, to nameravajo ostati tudi v bodoče, izzive pa med drugim vidijo v razvoju in usmeritvi v Linux namizje.
V prvem dnevu konference sta se zvrstili delavnici Slix in Embedded Linux kickstart sessions, ki sta s polno zasedenostjo dokazali, da je želja po aktivnem sodelovanju in predstavitvah odprtokodnih sistemov na praktični način velika.
O tem kakšno je stanje Odprte kode v Sloveniji, kje so težave in zaviralni faktorji pri razvoju in uporabi Odprte kode v gospodarstvu in nasploh, so se mnenja iskrila na okrogli mizi Prednosti in izzivi Linux-a. Svoja mnenja o razvoju in trenutni situaciji na področju Odprte kode so predstavili dr. Jože Benčina (Center Vlade RS za informatiko), Klemen Kobilica (IBM Slovenija), Andrej Kositer (Agenda Open Systems, d. o. o.), Robert Korošec (Oracle Software, d. o. o.), mag. Aleš Košir (LUGOS), dr. Miroslav Kranjc (Ministrstvo za informacijsko družbo), Nikolaj Pečenko (Monitor) in Boštjan Stražar (Microsoft, d. o. o.).
Zanimivo je bilo slišati stališče Microsofta, ki razvoj in rast uporabe Odprte kode sprejema kot nekaj pričakovanega na dosedaj monopolnem trgu in tekmeca vidi kot izziv za sodelovanje in večjo inovativnost. Okroglo mizo je zaznamoval direktor podejtja Agenda d.o.o., Andrej Kositer, ki je požel kar nekaj aplavdiranja s strani udeležencev. Med drugim se je dotaknil primera Finske in razvoja podjetja Nokia, ter na podlagi tega naslovil apel na državno upravo za prepoznavanje razvoja Odprte kode kot priložnosti in zgodbe o uspehu.