Golf

Konec kvalifikaciji kot jih poznamo?

New York, 23. 03. 2011 21.41 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

„Q-school“ je beseda, ki zmrazi marsikaterega igralca golfa. Gre za kvalifikacije, ki so, če vprašate vse, ki so na njih kadarkoli sodelovali, precej bolj neizprosne kot večina največjih turnirjev. Konkurenca je namreč izjemna, kdor pa na njih ne nastopi v življenjski formi, se lahko poslovi od sanj o profesionalni karieri.

V ZDA so kvalifikacije (ki tako kot v Evropi potekajo v večih krogih) stalnica vse od leta 1965. Kot rečeno gre za eno izmed najbolj neizprosnih preizkušenj v svetu športa. Praviloma je prostih mest zelo malo (v tem pogledu je bilo rekordno leto 1983, ko si je pravico do nastopa na profesionalni turneji priborilo kar 57 igralcev), konkurenca pa neizprosna. Novinci, ki si želijo z golfom služiti svoj kruh morajo prestati več krogov, vsaka napaka na tej poti pa je lahko usodna. Vsi, ki so se skozi šivankino uho prebili skozi ta sistem, so si enotni, da gre za izkušnjo, ki je nihče ne želi ponavljati. Vsako leto pa so v to prisiljeni tisti, ki se nahajajo na dnu lestvice najuspešnejših.
Zato se zdi, da ob obetanih novostih starega sistema ne bo pogrešal nihče.


Vodilni možje predlagajo nov sistem, ki bo baziral na zaslužkih v eni sezoni. Najboljših 125 profesionalcev ne bo ogroženih, zadnjih 50 do 75 golfistov pa bo moralo nastopiti v seriji treh turnirjev, kjer se jim bo pridružilo 50 do 75 članov turneje Nationwide (gre za nižji rang tekmovanja). Najboljših 50 si bo priborilo vstopnico za nastopanje na najbolj zaželjeni profesionalni turneji. Dejstvo pa je, da tudi novi sistem nikakor ne bo „zgolj sprehod“ do igralne karte.
 

Kvalifikacije pa naj bi po novem še vedno ostale, toda v spremenjeni obliki – udeleženci le teh se bodo namreč potegovali za pravico do nastopa na turneji Nationwide. Izkušnje so namreč pokazale, da mnogi igralci, ki so se pridružili elitni druščini niso bili kos pritiskom in so naslednje leto karto spet izgubili. Tovrsten sistem naj bi novincem pomagal, da bodo lažje obstali v elitni druščini.

Vseeno pa novi sistem še ni povsem dorečen. Najbolj so v ospredju pozornosti trenutno tisti kritiki, ki pravijo, da je nova formula nepravična. Zaključnega turnirja se lahko hipotetično udeleži golfist, ki je bil z naskokom prvi na turneji Nationwide in ob nekaj slabih dnevih na „finalnih turnirjih“ izgubi pravico do karte na turneji PGA. Tovrstni poznavalci golfa pravijo, da bi, če bi bila v nova pravila že v veljavi, lahko praznih rok ostal tudi Rick Fowler, ki si je karto priboril v „starih neposrednih kvalifikacijah“ in nato zaigral tudi na Ryderjevem pokalu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.