Predsednik sindikata zdravnikov in farmacevtov Srbije Rade Panić je na svojem profilu na Twitterju objavil pismo, ki ga je vodja internega oddelka v zdravstvenem domu Sjenica dr. Mersada Hadžifejzović naslovila na srbskega ministra za zdravje Zlatiborja Lončarja.
V pismu opisuje skrb vzbujajoče stanje v eni od občin na jugozahodu Srbije, Sjenici, ki se nahaja blizu Novega Pazarja, kjer je zdravstveni sistem na robu zloma. "Sem vodja internega oddelka, na katerem delamo tri internistke, jaz in dve moji kolegici. Vse tri smo zbolele za covidom-19, prav tako tudi pet medicinskih sester. Smo v izolaciji. Ena kolegica je hospitalizirana, jaz in še ena pa se zdraviva doma," uvodoma zapiše Hadžifejzovićeva.
Zdravnica spomni, da so oddelek, na katerem dela, spremenili v 'covid oddelek', tam pa se trenutno nahaja več kot 30 pacientov, ki imajo težjo obliko bolezni. Vsi imajo, kot pravi, hudo obliko pljučnice. Njihovo zdravljenje so zaradi pomanjkanja kadra prevzeli vsi razpoložljivi zdravniki: od zdravnikov splošne medicine do zdravnikov dela, fizioterapevtov in oftamologov. "Naši pacienti umirajo vsak dan. Stanje je zelo alarmantno," poudarja zdravnica.
Trenutno obstaja grožnja, da bi se virus razširil tudi na ves zdravstveni dom, saj oddelek ni ločen od drugih. Prav tako omenjeni oddelek ni opremljen za zdravljenje pacientov s koronavirusom, saj nimajo primernih naprav, niti medicinskega kadra. Na voljo ni niti enega respiratorja, centralnega kisika, nimajo infektologov, pulmologov, anesteziologov, poudarja zdravnica.
V zaključku pisma ministru predstavi najhujše napovedi. "Gospod minister. Če ne boste hitro reagirali in nam poslali zdravniške pomoči, se bo v Sjenici zgodila apokalipsa. Pomagajte, prosim. Upam, da se boste hitro odzvali in nam nudili ustrezno pomoč."
Portal Nova.rs je že pisal o težkih razmerah v Sjenici. 29. junija sta umrla dva moška, domačina, stara 46 in 59 let, potem ko ju bolnišnica v Užicu ni želela sprejeti. Pripeljali so ju z rešilcem iz Sjenice, kjer jima zdravniki niso mogli pomagati. Glede na zdravstveno dokumentacijo, do katere so imeli novinarji dostop, sta imela oba moška ob prihodu zelo nizko raven kisika v krvi, naslednji dan pa sta umrla zaradi zadušitve.
"Več kot 60 odstotkov zdravstvenega osebja pri nas ne dela. Mnogi so okuženi, veliko jih je v samoizolaciji. Od 12 medicinskih sester na oddelku za interno medicino so ostale le še tri. Od šestih pediatrov trenutno dela le en, ostali so v izolaciji. Oddelek covid je poln. Vsak dan nas pokliče 100 ljudi, četrtina ima vse simptome koronavirusa, brez da bi jih sploh testirali," poudarjajo zaposleni v Zdravstvenem domu Sjenica in opozarjajo, da število okuženih v njihovem okrožju drastično narašča.
V Srbiji so sicer v zadnjih 24 urah potrdili 302 novi okužbi, testirali so 5.030 ljudi. Še pet bolnikov je umrlo. V soboto so poročali o 325 novih okužbah in osmih smrtnih žrtvah.
V številnih mestih so razglasili izredne razmere, najhuje je v Beogradu, od koder naj bi prihajajo 80 odstotkov vseh okuženih.
Srbski državljani v Grčiji ne bodo več dobrodošli
Po poročanju srbskih medijev Grčija s ponedeljkom ob 6. uri zjutraj zapira svojo mejo za državljane Srbije. Srbski turisti, ki tam trenutno dopustujejo, se lahko prosto vrnejo domov. O zaprtju grško-srbske meje se je sicer ugibalo že vse od jutra. To najverjetneje pomeni večji priliv srbskih turistov na Hrvaško, saj je za njih mejo zaprla tudi Črna gora.
KOMENTARJI (292)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.