Sekcija za gostinstvo in turizem pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije opozarja, da so obstoječi pogoji dela na terasah in znotraj gostinskih lokalov neživljenjski. Zaradi strogih omejitev gostinci poslujejo le s polovično zmogljivostjo, torej je poslovanje nerentabilno. "Nemudoma naj se odpravita pogoj treh metrov razdalje med mizami in omejitev štirih oseb za isto mizo. Odpravi naj se tudi pogoj PCT za vstop v notranjost gostinskih lokalov," je v dopisu vladi in stroki med drugim pozvala sekcija.
Na Hrvaškem izpolnjevanje pogoja PCT za vstop v notranjost gostinskih in nastanitvenih obratov ni potrebno, v Sloveniji pa je. To po mnenju sekcije zmanjšuje konkurenčnost slovenskih gostincev, slovenske goste pa tako rekoč "podimo" na Hrvaško.

Sekcija poziva tudi k odpravi omejitev obratovalnega časa, saj po 22. uri gostinci odslovijo goste, ti pa se potem družijo v zasebnih prostorih brez upoštevanja kakršnih koli zaščitnih ukrepov. Sicer pa imajo tudi v sosednjih državah daljše obratovalne čase. Gostinci opozarjajo tudi na nelogičnost ukrepa, ki določa, da mora biti strežba sedeča. Na prireditvah in na prevzemnih mestih namreč gostje lahko stojijo in jejo, v gostinskem obratu pa ne. Sekcija še vedno vztraja pri svoji zahtevi, da se v interventnem zakonu gostincem povrneta obljubljeno nadomestilo za izpad prometa in subvencioniranje regresa.
Mož in žena še vedno ne smeta skupaj k frizerju
Tudi frizerji in kozmetiki opozarjajo na stroge in neživljenjske pogoje dela. Sekcija frizerjev in sekcija kozmetikov pri OZS sta zato vlado in stroko pozvali, da se nemudoma opravi pogoj zagotavljanja 10 kvadratnih metrov na stranko. Na Hrvaškem je obvezno vzdrževanje razdalje 1,5 metra med strankami, v Italiji pa en meter med strankami in en meter med posameznimi delovnimi mesti.
Sočasno pa naj se dovoli izvajanje storitev za člane istega gospodinjstva. Sedaj namreč mož in žena ne smeta biti skupaj pri frizerju na 10 kvadratnih metrih, kar je po mnenju sekcije absurdno. Živita namreč skupaj, pri frizerju pa "potrebuje" vsak svojih 10 kvadratnih metrov.

Kozmetiki in frizerji si obenem želijo, da bi lahko delali zgolj z zaščitno masko, ne pa še z zaščitnimi očali ali vizirjem. Zaradi tega je namreč slabša vidljivost, v poletnih mesecih pa je zaradi visokih temperatur nošenje vizirja in zaščitnih očal še toliko bolj moteče.
Omejitve v salonih frizerjem in kozmetikom onemogočajo poslovanje v polnem obsegu, zato se storitve izvajajo na črno, po domovih in brez upoštevanja zaščitnih ukrepov. Ob tem v sekciji poudarjajo, da je higienska praksa v frizerskih, kozmetičnih in drugih salonih za nego telesa že ves čas, tudi pred epidemijo, na zelo visokem nivoju.
Vladi predlagali odpravo omejitve odpiralnega časa in števila oseb za mizami
Na Ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo se zadnjih 14 dni, ko je epidemiološka slika ugodnejša, zavzemajo za dodatne sprostitve, a žal neuspešno, pravijo. Pojasnili so, da konec epidemije ne vpliva na veljavni Odlok o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom in da bodo morebitne spremembe v veljavo stopile, če se bo za to na seji odločila vlada.
Čeprav težko kar koli napovedo, se zavzemajo za to, da bi za mizo lahko sedeli več kot le štirje gostje. Njihova prizadevanja pa bi se lahko končno tudi uresničila, saj bo strokovna skupina po besedah Logarjeve vladi predlagala, da to omejitev povsem umakne. Če bo vlada predlog sprejela, bi lahko za mizami v barih in restavracijah sedelo neomejeno število ljudi.
Logarjeva je napovedala tudi odpravo omejitve obratovalnega časa barov in restavracij, ki lahko trenutno obratujejo do 22. ure. Nov obratovalni čas bo, če vlada predlog sprejme, odvisen od zakonodaje in občinskih aktov, ki jih mora upoštevati vsak posamezni gostinski obrat.
Klube in diskoteke pa bi stroka odprla šele, ko bomo dosegli zeleno fazo po evropskih merilih. Po današnji projekciji Inštituta Jožef Štefan bi se to lahko zgodilo že prvi teden julija. Glede sprememb na mejah stroka predlaga uvedbo seznama oranžnih držav zunaj EU oziroma Schengna, pogoj za vstop v Slovenijo pa bi bil že znani PCT.
Prvič od oktobra ni razglašena epidemija covida-19
Prvič po 19. oktobru v Sloveniji ni razglašena epidemija covida-19. Kljub temu pa se ne bodo sprostili vsi sprejeti epidemiološki ukrepi. Zaščitne maske so v zaprtih javnih prostorih in na prostem, kjer ni možno vzdrževati medsebojne razdalje 1,5 metra, še vedno obvezne, tako kot razkuževanje rok in t. i. pravilo PCT.

KOMENTARJI (73)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.