"Žal moramo ugotoviti, da je uredba takšna, da odpira več vprašanj, kot pa daje odgovorov," pravi glavni tajnik Sviza Branimir Štrukelj. Poudaril je, da od uveljavitve uredbe tedensko testiranje za zaposlene v vzgoji in izobraževanju ni več obvezno. Izpostavil je, da to velja tudi za vrtce, ki za razliko od šol v času poletnih počitnic še vedno delujejo.
"Kako bo pred začetkom šolskega leta, ta trenutek ne vemo," pravi. "Sklepamo, da bodo oblasti položaj v šolah posebej opredelile pred začetkom šolskega leta. Ampak če bodo oblasti znova uvedle obvezno testiranje zaposlenih v vzgoji in izobraževanju, ga bodo morale tudi plačati," ob tem poudarja. Pravi, da ni druge možnosti.
Dejal je, da so na Svizu dobili nenavadno veliko odzivov članov sindikata za ta letni čas. "Skrbi jih, da bodo morali za to, da bodo lahko učili in skrbeli za otroke v vrtcih, še dodatno plačevati za testiranje," pravi.
Minister za zdravje Janez Poklukar je presojo, kdo mora opraviti test in kdo ne, prepustil vsakemu delodajalcu posebej, kar pa ni optimalno, pravi Štrukelj. "Če bo vsaka šola sama zase odločala, ali je to potrebno ali ne, bo nastopil kaos." Opozarja, da ne bo dobro, če se bodo šole in vrtci sami odločali o teh stvareh: "Potrebujemo sistemske odločitve, ki bi vnesle čim več reda."
"Jasno je, da ti razmisleki niso tako dobri, kot bi bili, če bi se bila vlada pripravljena s kom posvetovati," dodaja. Prepričan je namreč, da ob sodelovanju z ljudmi, ki se spoznajo na šolstvo, napak in nedorečenosti, ki se pojavljajo, ne bi bilo oz. bi jih bilo bistveno manj.
Že več kot leto dni se zavzemamo za to, da bi bilo testiranje za zaposlene podobno kot so za učence zadnje triade, torej prostovoljno, in da bi temeljilo na zaupanju zaposlenih, da bodo te stvari opravili v skladu s svojimi odgovornostmi. "Zaupanje bi bilo pomembna gesta, ki bi učiteljstvu sporočila, da mu država zaupa," je prepričan.
O cepljenju pa je dejal, da je Sviz že večkrat poudaril, da je to najučinkovitejši način, kako zaustaviti epidemijo. "Vztrajamo pa pri stališču, da mora biti cepljenje prostovoljno in odvisno od presoje vsakega posameznika," še dodaja.
Vlada je namreč pred dnevi sprejela sklep o nadaljevanju brezplačnega testiranja za nekatere skupine ljudi. Med njimi so uporabniki zdravstvenih storitev, oskrbovanci socialno varstvenih zavodov, osebe v zavodih za prestajanje kazni zapora, prevzgojnih domovih, centrih za tujce, varnih hišah, azilnih domovih, integracijskih hišah in kriznih centrih za otroke ter osebe, ki se zaradi medicinskih razlogov ne smejo cepiti.
"V uredbi jasno piše, katerim skupinam bo teste še naprej financiral proračun. Stroka opredeli, katera delavna mesta imajo povečano tveganje za okužbo in skladno s tem, bodo delodajalci odrejali nadaljne ukrepe," je danes ponovil Poklukar.
Zdravstveni minister je ob tem še navedel, da smo v mesecih spopadanja z epidemijo za hitre teste porabili 53 milijonov evrov, za PCR-treste pa smo odšteli še dodatnih 70 milijonov evrov, kar skupaj presega 120 milijonov evrov. "Dejstvo je tudi, da smo do zdaj zdravili preko 15 tisoč bolnikov, da jih je bilo preko 2600 v enotah intenzivne terapije in preko 1200 na ventilatorjih. Za ta zdravljenja smo porabili okoli 200 milijonov evrov. Hkrati so bili seveda zraven še drugi posredni stroški v zdravstvu in za vse te smo dali 650 milijonov evrov," je dejal.
Do zdaj pa smo za cepiva plačali 32 milijonov evrov, kar je pet odstotkov tistega, kar smo dali za spopad z epidemijo, izpostavlja Poklukar. "Prav tako zadostna precepljenost omogoča tudi odprto družbo, odprte šole in obiskovanje šol, delovanje javnega prevoza, delovanje gospodarstva. Če deluje gospodarstvo, potem imamo plače in delavna mesta," je dodal.
Na vprašanje, ali bodo morali necepljeni učitelji, zdravstveni delavci in gostinci odslej obvezno testiranje plačevati sami, je zdravstveni minister v ponedeljek za oddajo 24UR ZVEČER dejal, da mora delodajalec opraviti oceno tveganja na delovnem mestu. "Področna zakonodaja je tukaj jasna: dokler so tveganja, mora delodajalec ustrezno ukrepati," je dejal.
Slovenija je za testiranja namreč zapravila že več kot 120 milijonov evrov, hitri testi pa bodo 23. avgusta postali plačljivi.
KOMENTARJI (1364)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.