Na ministrstvu za zunanje zadeve dogodka ne komentirajo, potrdili pa so, da se slovenska državljanka zdravi v bruseljski bolnišnici, zaradi varovanja osebnih podatkov pa več informacij ne morejo posredovati. Po neuradnih informacijah gre za mlajšo žensko, katere stanje je kritično.
V začetku maja je bila cepljena s cepivom Janssen - gre za vektorsko cepivo, ki lahko, sicer v zelo redkih primerih, povzroči nastanek krvnih strdkov. Gre za redek stranski učinek cepiva, ki se lahko pojavi v treh tednih po cepljenju, je po preučitvi konec aprila potrdila Evropska agencija za zdravila EMA. Kjer so obenem, podobno kot pri cepivu AstraZeneca, zatrdili, da so koristi cepljenja s cepivom družbe Johnson & Johnson večje od tveganj ter cepivu prižgala zeleno luč.
Povezava med zdravstvenim zapletom partnerice diplomata in cepljenjem ni dokazana, preiskava primera še poteka. Neuradno pa je podoben zaplet s krvnimi strdki doživela še ena državljanka Slovenije, ki pa se je srečno iztekel. Cepljena je bila s cepivom AstraZeneca.
Kot je pojasnila vodja skupine za cepljenje Bojana Beović za oddajo 24UR ZVEČER, je treba v prvi vrsti ugotoviti povezanost primera s cepljenjem: "Vemo, da vektorska cepiva, izjemno redko, gre za posamezne primere na 100.000 pri cepivu Jansen, povzročajo posebno stanje, ki na eni strani povzroča nagnjene h krvavitvam, na drugi strani pa strdke v različnih delih možganov. Najprej je treba raziskati, ali gre res za pojav tega izjemno redkega učinka. Glede na to, da te učinke že poznamo, in da jih regulatorne agencije po svetu cepivo še vedno priporočajo, ker prepreči hudo bolezen".
Takšni strdki sicer lahko povzročijo takšno kap, zato opozarjajo, da so ljudje pozorni, saj je smiselno, če pride do tega izjemno redkega učinka, takšno osebo čim prej začeti zdraviti, je še dodala.
Na vprašanje, ali bi zaradi zapletov pri mladih, vektorska cepiva v Sloveniji raje namenili za starejše, je pojasnila, da je stališče EME, da še ne vemo dovolj dobro, ali so ti neželeni učinki res toliko povezani s starostjo in spolom, da bi jih bilo smiselno nameniti le starejšim. Se pa države odločajo na bolj ali manj utemeljenih temeljih, pri nas pa striktno sledimo stališču EME, je še povedala.
Na katere znake moramo biti torej pozorni? Ti znaki ne nastanejo takoj po cepljenju, hudi učinki se običajno pojavijo od štiri do šestnajst dni po cepljenju, kažejo se v glavobolu ali v bolečinah v trebuhu, poleg glavobola se lahko pojavi tudi dvojni vid, podpludbe, siljenje na bruhanje. Če se po cepljenju pojavi kakršnokoli nenavadno stanje, je dobro, da se oseba oglasi pri zdravniku. Kot je še poudarila, so neželeni učinki izjemno redki in jih je možno tudi obvladati, če so prepoznani dovolj hitro.
KOMENTARJI (537)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.