Korona

Molnupiravir doslej pri nas prejela le peščica bolnikov

Ljubljana, 30. 12. 2021 10.20 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Zdravilo molnupiravir, ki je namenjeno zdravljenju za bolnike s tveganjem za hujši potek covida-19, je doslej v Sloveniji prejelo le 10 bolnikov. Za osem bolnikov so zdravilo izdali v lekarni UKC Ljubljana in za dva v Kliniki Golnik, medtem ko v mariborskem UKC in celjski bolnišnici tega zdravila še niso izdali za nobenega bolnika. Infektologinja Tatjana Lejko Zupanc pravi, da mnogi covidni bolniki pridejo do zdravnika šele takrat, ko je že prepozno za predpis tega zdravila.

Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je naročil 21.600 terapevtskih odmerkov tega zdravila (en terapevtski odmerek zadostuje za zdravljenje enega bolnika), skupna vrednost naročila je 13,18 milijona evrov. Cena za eno zdravljenje torej znaša 610 evrov. Prva pošiljka s 5700 terapevtskimi odmerki zdravila je prišla v Slovenijo v začetku decembra, drugo na NIJZ pričakujejo v februarju.

Zdravila so razdelili med štiri bolnišnice: oba klinična centra, Kliniko Golnik in Splošno bolnišnico Celje. Predvideno je sicer, da glavno indikacijo za predpis zdravila bolniku postavi zdravnik, ki bo prišel prvi v stik z bolnikom, pri čemer se bo posvetoval z enim od zdravnikov iz covidnih bolnišnic. Kakšen je točen protokol izdajanja zdravil, ki so ga naredili na infekcijski kliniki UKC Ljubljana, ni jasno, saj ga od tam ne želijo posredovati.

Doslej so zdravilo izdali le na Golniku in v UKC Ljubljana, kjer so navedli, da noben od bolnikov, ki je prejel molnupiravir, v nadaljevanju ni potreboval bolnišničnega zdravljenja. Na Golniku je prvi bolnik dobil molnupiravir 14. decembra.

Nova zdravila proti covidu-19 so sicer skrajni ukrep za najbolj tvegane bolnike, pri katerih obstaja velika verjetnost, da bo po okužbi s koronavirusom prišlo do težjega poteka bolezni. Najpomembnejši dejavnik tveganja za težji potek covida-19 je sicer starost, ostali pa so izredno prekomerna telesna teža, sladkorna bolezen, arterijska hipertenzija, srčno popuščanje in druge srčne bolezni, ledvična odpoved in jetrne bolezni. Dejavnik tveganja je tudi nosečnost, a zdravila molnupiravir nosečnicam ne predpisujejo, ker obstaja možnost poškodovanja ploda. Prav tako ga ne bodo predpisovali doječim materam in otrokom.

Zdravilo deluje na koronavirus tako, da poveča mutacije v virusu in ga onesposobi, da se ta ne more več razmnoževati. Najprej so ga razvili za zdravljenje gripe in ebole, potem pa se je izkazalo, da dobro deluje tudi za zdravljenje novega koronavirusa.

Molnupiravir je treba pravočasno predpisati, nekateri zdravniki so nekoliko še zadržani pri predpisovanju

Po besedah predstojnice infekcijske klinike Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljane Tatjane Lejko Zupanc večina covidnih bolnikov, ki bi jim sicer lahko predpisovali to zdravilo, pride do svojega zdravnika na časovnem robu, ko je sploh še smiselno predpisati zdravilo, ali pa celo prepozno. Pri tem zdravilu je namreč ključno, da ga bolnik dobi pravočasno, saj lahko le tako prepreči zaplete in hospitalizacijo.

Lejko Zupančeva pričakuje, da se bo poraba tega zdravila povečala, ko bo dobilo končno odobritev Evropske agencije za zdravila (Ema) in ga bo možno tudi predpisati na recept. Zdaj so po njenih besedah tudi logistične težave z izdajo zdravila, saj marsikateri bolnik ponj ne more v bolnišnico oz. nima nikogar, ki bi ga šel zanj iskati. Prav tako se nekateri zdravniki še malo obotavljajo pri predpisovanju, je dodala.

Slovenija del skupnega evropskega naročila zdravila proti covidu-19 paxlovid 

Evropska agencija za zdravila (EMA) je že novembra odobrila izredno uporabo molnupiravirja proti covidu-19 proizvajalca Merck. Sredi decembra pa so dali zeleno luč tudi Pfizerjevemu zdravilu paxlovid. Tudi ta se lahko uporablja za zdravljenje odraslih bolnikov s covidom, ki ne potrebujejo dodatnega kisika in pri katerih obstaja večje tveganje, da bo bolezen napredovala v hudo obliko. Po klinični študiji paxlovid zmanjša število hospitalizacij in smrti pri ogroženih osebah za skoraj 90 odstotkov. Učinkovito pa naj bi bilo tudi proti novi različici koronavirusa omikron.

Na Ministrstvu za zdravje so nam pojasnili, da poteka za nakup paxlovid evropsko skupno javno naročilo, ki se mu je priključila tudi Slovenija. Postopek še ni zaključen, zato podatka o tem, kdaj naj bi prvi odmerki prišli v Slovenijo, še nimajo.

  • Dogodki splošno 1
  • Kronanje popeja
  • Dih zveri
  • Ennio Morricone
  • Edward Clug CLUSTER
  • Robben Ford
  • Vicente amigo
  • Večer z legendami kubanske glasbe
  • Fantom iz opere
  • Goran Bojčevski & Balkan Nuevo
  • Rade Šerbedžija
  • Od Čardaša do Valčka
  • večer Puccinijeve glasbe
  • Svetlana Zaharova
  • Dogodki splošno 2
  • Dogodki splošno 3
  • Dogodki splošno 4
KOMENTARJI (25)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

metuljka
03. 01. 2022 15.03
Tako so starostnike ob prvem valu zadrževali v DSO-jih, bolnišnice so bile pa prazne. Menda jih je 80 % umrlo v DSO-jih. Potem so rekli, da so najtežje premeščali v bolnice !
metuljka
03. 01. 2022 15.03
Tako so starostnike ob prvem valu zadrževali v DSO-jih, bolnišnice so bile pa prazne. Menda jih je 80 % umrlo v DSO-jih. Potem so rekli, da so najtežje premeščali v bolnice ! A tisti, ki so umrli niso imeli težak potek ???
Bourne
30. 12. 2021 13.45
+9
Res ni logike, da jočejo vsak dan, kakšen pritisk je na bolnice in intenzivo, dokazano učinkovita razpoložljiva zdravila pa skrivajo in šparajo.
oberkreiner
30. 12. 2021 13.05
+10
Tako huda bolezen, tako hude posledice, včeraj jih je 8 umrlo... zdravilo pa prejelo samo 10 bolnikov. Verjetno bolnikov primanjkuje, ali pa ni tako hudo kot pravijo?
nikhrast
30. 12. 2021 15.40
-2
Roko66
30. 12. 2021 12.34
+13
Ko se okužiš(pozitiven PCR) te drugi dan pokliče NJZ in sprašuje vse živo kje si se okužil itd..Na koncu ti pa svetuje,če bo slabo takoj na urgenco...Pokličes os. zdravnika,ja dosti pit,pa D vitamin...če bo slabo poklicite...Noben te ne pregleda oz. svetuje... sam čakaš doma,a se bo razvilo v kaj hudga...kje da bi ti kdo ponudil kako zdravilo ali pa uni koktajl protiteles...Totalno zgrešeno,saj sam boš čakal doma,dokler lahko dihaš,pol je pa itak prepozno.. Kaj so nardili s tem zdravstvom,je kriminal in upam,da bo kdo odgovarjal...
metuljka
03. 01. 2022 15.06
Jaz to vseskozi pišem. Če bi predpisali placebo bi ljudem bilo lažje. Karkoli. Ne razumem. Tako hudo, pa tako se mi zdi, da so leseni !
Covid 19
30. 12. 2021 12.30
+8
Kaj se bojite zdraviti z zdravili?? Aja,cepiva ne bodo več šla v promet, razumem.
nikhrast
30. 12. 2021 15.41
-3
laznivci
30. 12. 2021 12.25
+1
A slucajno ze ne dovol strupa zauzijemo v hrani.zraku zdej pa da bi se zobali ta strup ki ni ucinkovit.to je samo spet en zasluskar
pop greznica
30. 12. 2021 12.17
+10
Zdravniki v UKC še vedno 'zdravijo' kovid po istih protokolih izpred dveh let v Vuhanu, ki je mimogrede škodljiv. Torej se niso nič naučili v dveh letih o virusu?
osancta simplicitas
30. 12. 2021 12.12
+8
sej, ko jih prepozno začnejo zdraviti!
Geres
30. 12. 2021 11.41
+7
Torej zdravilo imamo, samo prit do njega je skoraj nemogoce? Svojcem tistih, ki bodo odkar je zdravilo ma voljo utrpeli hude zaplete bolezni ali umrli, zdravila pa jim niso predpisali, priporocam tozbo.
depresiven
30. 12. 2021 11.35
+9
Ja kaj bodo pa potem delali v bolnicah če bi vsem rizičnim dajali zdravilo ? Potem bi morali začeti opravljati tisto za kar so prišli v bolnico torej zdravit in operirat ljudi tudi z drugimi boleznimi za katere pa seveda ni velikih dodatkov. Važno je samo cepi se pa da bodo še naprej imeli dovolj bolnikov !!
Clausevitz
30. 12. 2021 11.23
+23
Nisem nek zagovornik Ivermectina niti proti temu zdravilu. Apak to ni poanta, hočem povedat kako je cena tega zdravila v Indiji in ostalih državah tretjega sveta skoraj zastonj, med tem ko je na zahodu v desetinah celo stotinah dolarjih, in to ista količina...Samo še en komentar za malo razmislit, o vsem, virusu, zdravilih, farmacevtih ipd.
Geres
30. 12. 2021 11.48
+3
Ne zagovarjam, ampak zena zdravila v Indiji in drzavah tretjega sveta pac mogoce pokrije proizvodne stroske, vsekakor pa ne stroskov razvoja in ostalega (vsa podjetja ne glede na branzo pac delajo zaradi dobicka). Jasno je, da na ta nacin razviti svet financira tudi dobavo zdravil za nerazviti svet.
Geres
30. 12. 2021 11.51
+4
Ce bi pa teli imeti zdravila po proizvodnih stroskih, ki pa morali imeti drzavne farmacevtske firme na globalnem nivoju. Pa so se drzave povsod unaknile in razvoj zdravil v celoti prepustile privatnemu sektorju. Nikoli mi ne bo jasno, zakaj recimo EU in ZDA namenita nek % proracuna za vojsko, ne pa tudi za razvoj zdravil.
MathewM
31. 12. 2021 18.24
+1
Geres: zelo si neinformiran. Večino zdravil iznajdejo s strani držav financirane ustanove, kot so univerze in tudi vojska (ravno sedaj amriška vojska testira COVID cepivo ki naj bi delovala na vse variante). Težava je v tem, da so sistemi totaln skorumpirani, saj ob iznajdbi zdravila ponavadi vskoči kaka farmacevtska družba, "odkupi" zdravilo, patentira in prodaja z ogromno maržo. To je v ZDA, pa tudi drugot zelo znan način. Zakaj pa misliš da Astrazeneca cepiva, ne morejo nikjer drugje proizvajat, čeprav ga je UK univerza izumila. Dobrotnik Bill Gates se je osebno zavzel za to, da države v razvoju nebi dobile možnosti, da same proizvedejo cepivo. Če nebi bilo norih zaslužkov v COVID-u za peščico, bi bilo pandemije že davno konec.
borec91
30. 12. 2021 11.18
+14
saj vazno da ga drago nabavili provizije pokasirali.pa makar ce ostane v skladiscu kot tamiflu leta nazaj rajse poposiljujejo z cepivi in groznjami a zdravstvo se res nikol vsaj v zadnih trideset let ni delalo tako malo kot zadnje leto povsod vse prazno
User1832247
30. 12. 2021 11.13
+9
kaj pa ostale bolnišnice,stranski učinki itd.ali jih hranijo samo za posvečene.in toliko bi tudi samoplačniško dal!
dajno
30. 12. 2021 11.09
+21
Če ne gre z iglo pa s tableti? Samo da se služi! Proti pct!
main
30. 12. 2021 11.01
+16
Škatla zdravila stane 610€, cel mesec na intenzivi pa 50.000€.
proofreader
30. 12. 2021 11.09
-26
Cepivo pa deset evrov. Ampak anticepilcem še vedno nič jasno.
borec91
30. 12. 2021 11.26
+12
cepljeni enako koncajo v bolnici veliko pa na pokopalicu bednik sds ovski
Michael Jordan
30. 12. 2021 12.02
+2
Jo, ker tisto ko je fajn poceni, pa že mora bit kvalitetno in super a ne?