Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je naročil 21.600 terapevtskih odmerkov tega zdravila (en terapevtski odmerek zadostuje za zdravljenje enega bolnika), skupna vrednost naročila je 13,18 milijona evrov. Cena za eno zdravljenje torej znaša 610 evrov. Prva pošiljka s 5700 terapevtskimi odmerki zdravila je prišla v Slovenijo v začetku decembra, drugo na NIJZ pričakujejo v februarju.
Zdravila so razdelili med štiri bolnišnice: oba klinična centra, Kliniko Golnik in Splošno bolnišnico Celje. Predvideno je sicer, da glavno indikacijo za predpis zdravila bolniku postavi zdravnik, ki bo prišel prvi v stik z bolnikom, pri čemer se bo posvetoval z enim od zdravnikov iz covidnih bolnišnic. Kakšen je točen protokol izdajanja zdravil, ki so ga naredili na infekcijski kliniki UKC Ljubljana, ni jasno, saj ga od tam ne želijo posredovati.
Doslej so zdravilo izdali le na Golniku in v UKC Ljubljana, kjer so navedli, da noben od bolnikov, ki je prejel molnupiravir, v nadaljevanju ni potreboval bolnišničnega zdravljenja. Na Golniku je prvi bolnik dobil molnupiravir 14. decembra.
Nova zdravila proti covidu-19 so sicer skrajni ukrep za najbolj tvegane bolnike, pri katerih obstaja velika verjetnost, da bo po okužbi s koronavirusom prišlo do težjega poteka bolezni. Najpomembnejši dejavnik tveganja za težji potek covida-19 je sicer starost, ostali pa so izredno prekomerna telesna teža, sladkorna bolezen, arterijska hipertenzija, srčno popuščanje in druge srčne bolezni, ledvična odpoved in jetrne bolezni. Dejavnik tveganja je tudi nosečnost, a zdravila molnupiravir nosečnicam ne predpisujejo, ker obstaja možnost poškodovanja ploda. Prav tako ga ne bodo predpisovali doječim materam in otrokom.
Zdravilo deluje na koronavirus tako, da poveča mutacije v virusu in ga onesposobi, da se ta ne more več razmnoževati. Najprej so ga razvili za zdravljenje gripe in ebole, potem pa se je izkazalo, da dobro deluje tudi za zdravljenje novega koronavirusa.
Molnupiravir je treba pravočasno predpisati, nekateri zdravniki so nekoliko še zadržani pri predpisovanju
Po besedah predstojnice infekcijske klinike Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljane Tatjane Lejko Zupanc večina covidnih bolnikov, ki bi jim sicer lahko predpisovali to zdravilo, pride do svojega zdravnika na časovnem robu, ko je sploh še smiselno predpisati zdravilo, ali pa celo prepozno. Pri tem zdravilu je namreč ključno, da ga bolnik dobi pravočasno, saj lahko le tako prepreči zaplete in hospitalizacijo.
Lejko Zupančeva pričakuje, da se bo poraba tega zdravila povečala, ko bo dobilo končno odobritev Evropske agencije za zdravila (Ema) in ga bo možno tudi predpisati na recept. Zdaj so po njenih besedah tudi logistične težave z izdajo zdravila, saj marsikateri bolnik ponj ne more v bolnišnico oz. nima nikogar, ki bi ga šel zanj iskati. Prav tako se nekateri zdravniki še malo obotavljajo pri predpisovanju, je dodala.
Slovenija del skupnega evropskega naročila zdravila proti covidu-19 paxlovid
Evropska agencija za zdravila (EMA) je že novembra odobrila izredno uporabo molnupiravirja proti covidu-19 proizvajalca Merck. Sredi decembra pa so dali zeleno luč tudi Pfizerjevemu zdravilu paxlovid. Tudi ta se lahko uporablja za zdravljenje odraslih bolnikov s covidom, ki ne potrebujejo dodatnega kisika in pri katerih obstaja večje tveganje, da bo bolezen napredovala v hudo obliko. Po klinični študiji paxlovid zmanjša število hospitalizacij in smrti pri ogroženih osebah za skoraj 90 odstotkov. Učinkovito pa naj bi bilo tudi proti novi različici koronavirusa omikron.
Na Ministrstvu za zdravje so nam pojasnili, da poteka za nakup paxlovid evropsko skupno javno naročilo, ki se mu je priključila tudi Slovenija. Postopek še ni zaključen, zato podatka o tem, kdaj naj bi prvi odmerki prišli v Slovenijo, še nimajo.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.