Z današnjim dnem bodo tako potniki iz EU in ZDA, ki so polno cepljeni, lahko vstopili v Anglijo brez napotitve v samoizolacijo. Doslej je namreč zanje ob prihodu veljala obvezna 10-dnevna samoizolacija. Nova pravila veljajo tudi za potnike iz Norveške, Islandije, Švice, Lihtenštajna, Monaka, Andore in Vatikana.
Kljub odpravi karantene pa bo še naprej treba predložiti negativen test na koronavirus pred vstopom v državo in nadaljnjega najkasneje drugi dan po prihodu.
Izjema še vedno velja za Francijo. Vlada premierja Borisa Johnsona se je namreč odločila, da bo obdržala ukrep karantene za tiste, ki prihajajo iz Francije, in sicer zaradi visoke prisotnosti različice beta v državi. O morebitnih spremembah bodo odločali konec tedna.
Nova pravila glede vstopa so uradno v veljavi za Anglijo. Oblasti v Walesu, na Škotskem in Severnem Irskem so sicer sporočile, da bodo tej odločitvi sledile.
Britansko gospodarstvo, še zlasti turistična panoga, je odpravo karantene pozdravilo. Letalski prevozniki in največje letališče Heathrow, ki so med pandemijo utrpeli velike izgube, so zadovoljni z odločitvijo vlade v Londonu, čeprav menijo, da je treba storiti še več, da bi si panoga znova opomogla.
Premier Johnson je 19. julija kljub širjenju močno nalezljive različice delta in opozorilom, da je odločitev morda preuranjena, odpravil skoraj vse omejitvene ukrepe v Angliji. Odločitev je upravičil z uspešnim potekom cepljenja na Otoku, kjer je polno cepljenih 71 odstotkov odraslih.
Tako so znova odprli nočne klube, namesto zakonsko predpisanih omejitev pa veljajo priporočila glede nošenja zaščitnih mask in upoštevanja razdalje ter uporabe potrdil o cepljenju, prebolelosti oziroma negativnem testu.
Fauci kljub naraščanju števila okužb v ZDA ne pričakuje novega zapiranja
Direktor inštituta za nalezljive bolezni pri Nacionalnem inštitutu za zdravje ZDA Anthony Fauci je v nedeljo napovedal, da se v državi obetata dodatna bolečina in trpljenje zaradi nadaljevanja pandemije covida-19, ker se številni Američani še vedno nočejo cepiti. Novega zapiranja v javnem življenju in gospodarstvu kljub temu ne pričakuje.
V ZDA se je doslej po podatkih univerze Johnsa Hopkinsa z novim koronavirusom okužilo 35 milijonov ljudi, umrlo pa jih je več kot 613.000. V tednu dni do 30. julija je povprečje novih okužb na dan od tedna prej naraslo s 30.887 na 77.827. Povprečje smrtnih primerov pa je v istem času naraslo z 253 na 358 na dan.
Po podatkih Centra za nadzor nad nalezljivimi boleznimi (CDC) so doslej v ZDA proti covidu-19 cepili 58 odstotkov prebivalcev, starejših od 12 let. Fauci je znova prosil vse Američane, ki tega še niso storili, naj se cepijo.
Kljub naraščanju primerov okužb vodilni ameriški strokovnjak za nalezljive bolezni ne pričakuje novih zapiranj v gospodarstvu. "Mislim, da ne bomo priča novim zapiranjem," je dejal na televiziji ABC. Sedaj naj bi bilo namreč cepljenih dovolj ljudi, da ne bo podobnega izbruha kot pozimi. Obenem pa je cepljenih premalo, da bi pandemijo premagali.
Večina novih okužb in smrti je med necepljenimi, a se lahko tudi cepljeni okužijo, čeprav imajo potem le blage simptome ali sploh ne. Raziskave pa so pokazale, da lahko prenašajo enako količino virusa kot tisti, ki se niso cepili. Zaradi tega je CDC priporočil, naj v zaprtih javnih prostorih nosijo maske tudi cepljeni.
Američani sicer počasi sprejemajo sporočilo, ki ga ponavljajo zdravstveni strokovnjaki in vlada. Direktor Nacionalnega inštituta za zdravje Francis Collins je za CNN povedal, da je število cepljenj v zadnjih dveh tednih po ZDA naraslo za 56 odstotkov.
Louisiana, ki je imela v zadnjih 14 dneh največ primerov okužb na prebivalca, je v istem času doživela trikrat več cepljenj kot prej. Američani tudi počasi dojemajo, da je različica delta, ki je sedaj prevladujoča, bolj nevarna kot prejšnje, cepiva pa delujejo.
Poljska bo po napadih na cepilne centre okrepila varovanje
Poljska je danes sporočila, da bo okrepila varnost na cepilnih centrih, potem ko so domnevno nasprotniki cepljenja v enem mestu podtaknili dva požara. "Ti incidenti se na žalost ponavljajo," je dejal premier Mateusz Morawiecki. "V skladu s trenutnimi predpisi bodo strogo kaznovani, izvedli pa bomo tudi aktivnosti za okrepitev varnosti v vseh teh centrih," je dodal premier.
Vodja policije Jaroslaw Szymczyk je dejal, da so v mestu Zamosc požigalci podtaknili požar v mobilnem cepilnem centru in pisarni, ki jo uporablja lokalna epidemiološka služba. Poškodovanih ni bilo.
Zaradi incidentov je Szymczyk zagotovil, da bodo na cepilnih mestih po novem poskrbeli tudi za varovanje. "Na žalost beležimo zaostritev skrajno nasilnega in celo barbarskega vedenja v krogu nasprotnikov cepljenja," je dodal.
Prejšnji mesec je policija morala posredovati v dveh incidentih. Med drugim je v cepilnem centru v kraju Grodzisk Mazowiecki prišlo do prerivanja med aktivisti, varnostniki in zdravstvenimi delavci. Na Poljskem so do sedaj v celoti cepili polovico prebivalstva, zaradi vse manjšega zanimanja za cepljenje proti covidu-19 pa zapirajo številna cepilna mesta.
V Sydneyju vojaki pomagajo nadzorovati upoštevanje omejitvenih ukrepov
Pripadniki avstralske vojske so se danes v Sydneyju pridružili policistom pri nadzorovanju upoštevanja omejitvenih ukrepov zaradi izbruha novega koronavirusa.
Pri nadzorovanju upoštevanja ukrepov bo v Sydneyju pomagalo okoli 300 pripadnikov, potem ko je za pomoč vojske zaprosila policija Novega Južnega Walesa.
Oblasti imajo težave z omejitvijo širjenja novega koronavirusa, saj se različica delta širi precej hitreje. Od sredine junija so potrdili več kot 3600 primerov okužb. Ker je trenutno v karanteni več tisoč bližnjih stikov, ima policija težave z nadzorovanjem upoštevanja predpisov.
Vojaki bodo pomagali policiji pri dostavljanju hrane in preverjanju, ali ljudje upoštevajo navodila glede samoizolacije. Tako bodo predvsem opravljali podporne naloge, so pojasnili pri policiji.
Več kot pet milijonov prebivalcev Sydneyja vstopa v šesti teden zaprtja, ki bo trajalo najmanj do konca avgusta. Prebivalci lahko zapustijo domove le za službo, obisk zdravnika, trgovino in rekreacijo. Številni pa ukrepov ne upoštevajo in policija redno izdaja plačilne naloge.
Zaradi porasta števila okužb so medtem v tretjem največjem avstralskem mestu Brisbane podaljšali zaprtje do najmanj nedelje. V zadnjem izbruhu so potrdili 29 okužb. "Tako bo zaprtje trajalo osem dni. Upamo, da bo to dovolj, da bodo epidemiologi lahko spravili v domačo karanteno res vse, ki bi lahko bili v stiku z različico delta," je dejal premier zvezne države Queensland Steven Miles.
Ker je v Avstraliji precepljenega okoli 15 odstotkov prebivalstva, se oblasti pri omejevanju širjenja virusa še vedno v veliki meri zanašajo na stroge ukrepe. Avstralski premier Scott Morrison je napovedal, da bi lahko odprli meje in odpravili zaprtja šele, ko bo precepljenega 80 odstotkov prebivalstva.
Do sedaj so v državi potrdili 34.000 okužb, od tega je umrlo 925 ljudi.
KOMENTARJI (74)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.