Čeprav je cepljenje proti covidu-19 za zdaj edina učinkovita zaščita pred novim koronavirusom, ki še vedno prevladuje po svetu, je precepljenost, tudi v Sloveniji, še vedno prenizka. Razlogov za to, da marsikdo še vedno ni zavihal rokava, je veliko, med njimi pa so tudi različne teorije zarote.
A necepljeni, čeprav je cepljenje svobodna odločitev vsakega posameznika, v nekaterih panogah že čutijo posledice. Boris Perš, izvršni sekretar Neodvisnega sindikata delavcev Slovenije, pravi, da so se na njih obrnili številni šoferji, na katere so delodajalci začeli izvrševati pritisk in jim postavili ultimat: "Če se ne boste cepili, vam ni treba več priti delat."
Perš pojasnjuje, da je dejanje delodajalcev protiustavno, in da z ultimati kršijo človekove pravice, saj delavec ne bi smel biti diskriminiran ali celo ob delo, če se odloči, da se ne bo cepil. Z nekaterimi delodajalci so predstavniki sindikata tako že imeli pogovore, ko so jih prosili, naj nehajo z mobingom delavcev.
Odpoved zaradi necepljenja je namreč nezakonita in delavec se lahko v takem primeru obrne nanje ali pa pravico poišče na sodišču, pojasnjuje predstavnik sindikata. Vozniki se sicer bojijo tudi tega, da bi delodajalci izvedeli, da so člani sindikata, saj bi bili zato še bolj izpostavljeni diskriminaciji, zato ostajajo 'skriti' člani.
V omenjenem sindikatu je sicer, po oceni Perša, okoli 40 odstotkov članov necepljenih in imajo zdaj težave z delodajalci, ostali pa so se ali odločili za cepljenje ali pa težav z delodajalci nimajo. Kot je znano, je vlada sprejela nov odlok o zajezitvi širjenja covida-19, kjer pa sprememb na področju mednarodnega tranzita za zdaj ni. Šofer lahko tako v in iz Slovenije pride s potrdilom delodajalca, da je v mednarodnem tranzitu, vendar mora državo zapustiti v 12 urah, razlaga Perš.
Časovna omejitev je sicer dodaten stres, s katerim se soočajo vozniki, pravi Perš, saj so že tako pod časovnim pritiskom, delodajalcev pa ne zanima, kako bodo prišli na cilj, ampak le da pridejo. Perš sicer pojasnjuje, da je to le ena izmed težav, s katero se srečujejo prevozniki, najbolj "žalostno pa je, da se tudi delodajalci, ki imajo funkcije v določenih inštitucijah, ne držijo stvari, ki bi se jih morali in jih javno zagovarjajo". "Navzven govorijo vse lepo, ko pa dobiš plačilno listo, pa je vse drugače," pravi.
KOMENTARJI (678)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.