"Bil je začetek aprila in po telefonu me je poklical eden od pacientov. Povedal mi je, da ima simptome, ki bi lahko kazali na okužbo z novim koronavirusom," pripoveduje družinska zdravnica dr. Dijana Ramić Severinac, ki ima ordinacijo v Krapini, ob meji s Slovenijo. Podobno se je počutila tudi pacientova soproga, po opravljenem testu pa je bilo jasno, da sta oba okužena. Šlo je za 55-letnega pacienta, ki pred tem ni imel nobenih zdravstvenih težav, pove zdravnica.
Sprva so bili njegovi simptomi rahlo povišana telesna temperatura, kašelj in neprijeten občutek v pljučih. Ni šlo za nič nevarnega, opisuje Ramić Severinčeva. Minili so štirje tedni izolacije, nakar so ga ponovno testirali. Bil je negativen. Zdravnica je bila prepričana, da je pacient uspešno zaključil zdravljenje. A moški se je čez nekaj časa vrnil in potožil, da se ne počuti dobro, da je stalno utrujen in da ga 'bolijo pljuča'. Rentgenska slika je pokazala, da ima pljučnico.
"Bila sem popolnoma šokirana, saj sta minila dva meseca od prvih simptomov," pove zdravnica za Jutarnji list. Njegovo 'bolniško' je Ramić Severinčeva zaključila šele pred nekaj dnevi, torej pol leta po okužbi z virusom. Pljučnico so skušali zdraviti z antibiotiki, a napredka ni bilo, na koncu pa je moški končal na zdravljenju v bolnišnici. Slike so pokazale na veliko prizadetost pljuč. Sledila je dolga rehabilitacija, moški pa si še do danes ni povsem opomogel, še dodaja zdravnica.
Zadnje raziskave so pokazale, da ima lahko covid-19 večje in dolgotrajnejše posledice na zdravje mesece po tem, ko bolnik v sebi nima več virusa. Številni, celo zdravi in mladi, se tedne, nekateri pa tudi mesece po okužbi pritožujejo nad kronično utrujenostjo, kašljem, nespečnostjo, izpadanjem las, glavoboli, bolečinami v mišicah. Teh bolnikov se z novimi diagnozami ne obravnava več kot covid bolnikov, posledično pa se 'izgubijo' v zdravstvenih evidencah. Z drugimi besedami, sistem pacienta zdravnice Ramić Severinac, ki ima še vedno zdravstvene težave, ne obravnava več kot bolnika s t. i. dolgim covidom, temveč s pljučnico.
V Veliki Britaniji te dni poteka razprava, da bi t. i. dolgi covid obravnavali kot posebno diagnozo, skušali pa bi razviti tudi smernice za zdravljenje takšnih bolnikov. S tem bi lahko njihovi zdravniki dobili boljši vpogled v njihovo zdravstveno stanje po zadnjem negativnem testu na novi koronavirus.
Na Otoku naj bi imelo po ocenah 60.000 ljudi dolgoročne posledice zaradi okužbe z novim koronavirusom, najpogostejše pa so težko dihanje, utrujenost ter težave z vitalnimi organi. Pogosteje naj bi posledice trpele ženske, za zdaj pa še ni smernic za tovrstno zdravljenje. Opozarjajo, da bi bile na koncu lahko dolgotrajne posledice še večji problem kot število smrtnih žrtev, saj za zdaj še ni gotovo, da bi si nekateri lahko opomogli.
Italijanski raziskovalci so med drugim spremljali 143 ljudi, ki so bili hospitalizirani zaradi covid-19, in ugotovili, da jih je 90 odstotkov imelo nekatere simptome, vključno z utrujenostjo, še dva meseca po prvih znakih bolezni. Druga italijanska študija je pokazala, da se pri vsakem desetem človeku, ki zaradi novega koronavirusa izgubi vonj in okus, ta ne vrne niti po enem mesecu. Vse to potrjuje, da "covid obstaja tudi po covidu", kar pomeni, da je treba temu dejstvu nameniti več pozornosti.
KOMENTARJI (83)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.