Hrvaški nacionalni štab civilne zaščite je predstavil načrt omilitve epidemioloških ukrepov. "Epidemiološka slika je veliko ugodnejša, posledice bolezni nimajo več pomembnega vpliva na zdravstveni sistem," je dejal načelnik Generalštaba Davor Božinovič.
Od sobote na Hrvaško brez covidnega potrdila
V veljavi sicer še vedno ostaja sklep o začasni omejitvi mejnih prehodov, a so kljub temu bistveno omilili ukrepe glede vstopa v državo. Ukinili so ukrep prepovedi vstopa na Hrvaško, ne glede na to, iz katere države in iz kakšnih razlogov prihajajo obiskovalci. Za vstop bodo morali sicer predložiti covidno potrdilo, razen državljani EU, ki covidnega potrdila za prehajanje meje ne bodo potrebovali, poroča Dnevnih.hr.
"Tudi ta dan je prišel, zelo simbolično na svetovni dan zdravja, ki ga vsako leto praznujemo 7. aprila," je dejal minister za zdravje Vili Beroš in dodal, da je odločitev odraz trenutnega stanja v državi.
Dodal je, da so osredotočeni tudi na jesen, in pripomnil, da previdnosti ni nikoli dovolj. Čeprav je ukinjanje ukrepov dobrodošlo, bodo še naprej spremljali epidemiološke razmere, je še povedal Beroš. "Naša naloga je tudi spremljanje novih različic koronavirusa. Trenutno je stanje stabilno in lahko upamo, da bo epidemija prerasla v endemično bolezen," je dejal in opozoril, da epidemije še ni konec in da je virus še vedno med nami.
Nošenje mask priporočeno, ne več obvezno
S soboto bodo odpravljene skoraj vse trenutne omejitve, v veljavi ostaja le obvezno nošenje mask za zaposlene in bolnike v zdravstvenih in socialnovarstvenih zavodih. Obvezne bodo tudi za obiskovalce omenjenih zavodov. Za vse ostale bo od sobote nošenje mask odvisno povsem od posameznikove presoje, ne več od nadzora in sankcij.
"Nošenje mask bo obvezno samo za zdravstvene in socialne službe, povsod drugod je nošenje zgolj priporočeno. Kdor bo nosil masko, ve, zakaj jo bo nosil. Je upošteval naša priporočila. Mislimo, da je prišel čas za to," je pojasnil minister in dodal, da je nošenje priporočeno predvsem na javnem prevozu in med javnimi zbiranji.
Sprostitev ukrepov bo vplivala tudi na obratovanje gostinske dejavnosti, saj njihov delovni čas ne bo več omejen na 2. uro zjutraj.
Prvi mož hrvaškega zavoda za javno zdravstvo (HZJZ) Krunoslav Capak je dejal, da o tem, da bi razglasili konec epidemije, še ne razmišljajo, spregovoril pa je tudi o presežku cepiv. "Imamo presežek cepiv, podarili smo več kot milijon odmerkov, v postopku donacije pa je še 500.000 odmerkov," je dejal.
KOMENTARJI (81)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.