Kljub ugibanjem, da bi lahko Ema uporabo cepiva AstraZenece zaradi navedb o slabši učinkovitosti pri starejših odobrila za ožjo starostno skupino, ga je na koncu odobrila za starejše od 18 let, torej za podobno široko starostno skupino kot v primeru prvih dveh cepiv.
Izvršna direktorica agencije Emer Coooke je ob tem poudarila, da so s to tretjo odobritvijo še razširili arzenal cepiv, ki je na voljo EU v boju proti pandemiji in za zaščito državljanov. Zatrdila je, da so kot v prvih dveh primerih tudi to cepivo temeljito preverili.
Cepivu je za prodajo na evropskem trgu prižgala zeleno luč tudi Evropska komisija. "Sedaj pričakujem, da bo prišlo do dobave dogovorjenih 400 milijonov odmerkov. Še naprej bomo delali vse, da bomo zagotovili cepiva za Evropo, naše sosede in partnerje po svetu," je ob potrditvi cepiva AstraZenece dejala predsednica komisije Ursula von der Leyen.
Doslej je EMA za uporabo v EU odobrila dve cepivi – decembra lani cepivo Pfizerja in BioNTecha ter januarja cepivo Moderne. Tako kot pri cepivu AstraZenece gre pri obeh za pogojno dovoljenje, ki omogoča zgodnji dostop do zdravil v kriznih razmerah na podlagi manj celovitih podatkov, kot je običajno zahtevano.
Cepivo AstraZenece je v raziskavah izkazalo manjšo učinkovitost od predhodno odobrenih cepiv, a je njegova prednost v tem, da ga je mogoče hraniti v običajnih hladilnikih. Je tudi bistveno cenejše.
Evropska unija se je z AstraZeneco dogovorila za 400 milijonov odmerkov cepiva.
A pričakovano odobritev cepiva spremlja negotovost glede njegove dobave, ki naj bi bila glede na napovedi AstraZenece, ki kot razlog za to navaja težave s proizvodnimi zmogljivostmi, v prvem četrtletju bistveno okrnjena.
V EU, kjer cepljenje proti covidu-19 poteka počasneje od pričakovanj, je to povzročilo veliko nejevolje. Kljub zahtevam Bruslja, naj podjetje izpolni pogodbene obveznosti, strani vprašanja dobave še nista rešili.
Bruselj objavil pogodbo z AstraZeneco
Farmacevtsko podjetje AstraZeneca je sicer pristalo na objavo pogodbe o nakupu cepiv, ki jo je sklenilo z EU, so sporočili v Evropski komisiji, kjer so pogodbo tudi že objavili. Nekateri deli 41 strani dolge pogodbe, ki vključujejo zaupne informacije, so počrnjeni.
Pogodba, ki sta jo EU in AstraZeneca podpisali avgusta lani, je v celoti dostopna na povezavi.
V komisiji so ob objavi pogodbe z AstraZeneco izrazili upanje, da bodo lahko v prihodnje objavili vse pogodbe, ki so jih sklenili s proizvajalci cepiv.
Doslej je na objavo nekaterih delov pogodbe pristala družba CureVac.
KOMENTARJI (139)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.