Korona

Fitnesi zaprli vrata na vrhuncu sezone: vadbe najprej preselili na splet, nato kar na parkirišče

Ljubljana, 07. 05. 2020 12.28 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Maja Račič
Komentarji
58

Telovadnice, fitnesi in drugi vadbeni centri so se zaradi sprejetih ukrepov za preprečitev širjenja epidemije morali pozapreti na vrhuncu sezone. Škoda je ogromna, priznavajo osebni trenerji, ki pa so se skušali kar se da hitro prilagoditi novim okoliščinam. Vadbe so najprej preselili na splet, ob lepšem vremenu pa jih zdaj izvajajo celo na parkiriščih pred telovadnico. "Opažamo, da naši člani že zelo pogrešajo socialni stik," je povedal Žan Osredkar iz fitnes centra Crossfit Ljubljana, kjer prihajajoči konec tedna pripravljajo tudi dobrodelni športni dogodek.

Da je življenje zaradi koronavirusa obstalo, močno občutijo tudi v telovadnicah, fitnesih in drugih vadbenih centrih, kjer so morali svoja vrata zapreti na vrhuncu sezone. Na začetku pomladi namreč že začnemo razmišljati o poletnem dopustu, to je ponavadi tudi rok, ki si ga postavimo, da svoje telo (spet) spravimo v formo. Vreme za športne dejavnosti na svežem zraku je v tem času še manj primerno in zato telovadnice, če je vse običajno, pokajo po šivih. A letos se je vse postavilo na glavo.

Največji problem pri treningu prek spleta je motivacija

Udarec je bil hud, priznava osebni trener Žan Osredkar, zaposlen v fitnes centru Crossfit Ljubljana, kjer so se skušali razmeram kar se da prilagoditi: "V prvi fazi, torej takoj po zaprtju telovadnic, smo najprej vzpostavili stik z našimi člani, preverjali smo, kakšna je situacija pri njih, če so vsi zdravi in podobno." Nato so prek aplikacije, ki so jo že prej občasno uporabljali za deljenje nasvetov in drugih informacij za tiste, ki so po vodeni vadbi želeli delati še sami doma, ustvarili bolj celovito mrežo njihovih članov, trenutno jih aplikacijo uporablja okoli 200. Redno jim pošiljajo navodila za treninge prek spleta, člani pa v aplikaciji rezultate lahko tudi beležijo in na ta način spremljajo svoj napredek.

A sčasoma se je pokazalo, da pristnega stika med trenerjem in varovancem ni mogoče nadomestiti, vsaj ne na dolgi rok. "Največji problem pri treningu prek spleta je motivacija," je povedal Osredkar. Takoj, ko je bilo to mogoče – ko je bilo dovoljeno izvajanje vadb na zunanjih površinah, ko so odpravili ukrep prepovedi prehajanja med občinami in konec koncev, ko je vreme to dopuščalo – so vadbe preselili kar na parkirišče pred telovadnico. "Večina pisarn je še vedno zaprtih, zato je parkirišče pred stavbo, kjer se nahajamo, dokaj prazno," je pojasnil sogovornik. Je pa takšen način izvajanja vadb seveda pogojen z vremenom, v dežju tega ni mogoče realizirati.

Vadbe – za zdaj izvedejo od dve do tri na dan – se lahko naenkrat udeleži največ šest oseb (v skupini jih je sicer okoli 15). A to je nujno, če se hočejo držati vseh prepisov; zagotovljeni morajo biti namreč tako higienski standardi (redno razkuževanje pripomočkov) kot tudi primerna socialna distanca, torej med vsakih udeležencem najmanj meter in pol."Opažamo, da naši člani pogrešajo predvsem ta socialni stik, pristne odnose," je dodal Osredkar. 

Brez priporočil za izvajanje športnih dejavnosti

Vodja centra Crossfit Ljubljana Marina Šink pa je izpostavila, da čeprav zdravstveni strokovnjaki v času koronakrize ves čas opozarjajo, da je gibanje še kako pomembno za splošno zdravje in počutje ljudi, s strani države ni nobenih navodil in priporočil v zvezi s tem. Da je poudarek zgolj na tem, kaj je prepovedano, hkrati pa je celota športna panoga popolnoma prepuščena sama sebi, bo, kot meni Šinkova, slabo vplivalo na celotno populacijo.

Se je pa med člani zgradila nekakšna skupnost, ki je prav med to krizo še posebej prišla do izraza. Medsebojna pomoč je namreč tisto, kar jih povezuje, tudi ko niso v telovadnici: "Mnogo sten je bilo prepleskanih v tem času, mnogo vrtov urejenih," je z nasmeškom povedala sogovornica. Pohvalila je svoje zaposlene, ki se – kljub temu, da jih večina na delo čaka doma – angažirajo vsak na svoj način, prostovoljno, recimo, snemajo treninge in tudi tako skušajo motivirati svoje varovance ter jih zadržati čim bolj aktivne.

"Zavedamo se, da je veliko ljudi v še hujši stiski kot mi"

Tako pa je Žan Osredkar komentiral prihajajoči dobrodelni dogodek, ki ga pripravljajo ta konec tedna. "Ker nam je letos korona prekrižala načrte in preprečila vse množične dogodke, smo bili primorani odpovedati sicer že tradicionalno 24-urno dobrodelno veslanje."

Od danes pa do vključno nedelje organizirajo akcijo “naredi5doniraj5". "Cilj akcije je, da v tem vikendu pretečeš, prehodiš, rolaš ali prekolesariš vsaj pet kilometrov in doniraš pet evrov za družine v stiski ," nam je pojasnil Osredkar. Akcija poteka po celotni Sloveniji v sodelovanju s projektom Veriga dobrih ljudi in ZPM Moste Polje. Zbrana sredstva bodo namenjena družinam v socialni stiski, darujete pa lahko tudi tako, da pošljete SMS VERIGA5 na 1919.

"Ta vikend bi sicer potekal tudi pohod ob žici, zato je res idealen čas, da združimo zdravo s koristnim in smo zraven še dobrodelni," je še pozval Osredkar.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

"Nismo dobili niti evra pomoči"

Fitnes centri že od začetka pomladi takole samevajo.
Fitnes centri že od začetka pomladi takole samevajo. FOTO: Fit13

Andrej Fašun iz centra Fit13  je povedal, da s člani skušajo ostati v stiku predvsem prek svoje Facebookove strani, odločili so se tudi, da bodo ob ponovnem odprtju telovadnice strankam ponudili avtomatsko podaljšanje vstopnice za čas, ko je bil fitnes zaprt, ter še dodatni 30-odstotni popust. Kljub temu pričakujejo 20 odstotkov manj članov.

Izguba bo torej velika: "Če fitnese odpremo do konca maja, bo izpad prihodka od 30 do 35 odstotkov," pripoveduje Fašun, ki je razočaran nad državo, saj se zdi, da je na to panogo povsem pozabila. Potrebovali bi konkretno finančno pomoč, in to čim prej, je jasen sogovornik: "Do danes nismo dobili niti evra pomoči, plačati pa smo morali vse davke, prispevke za plače, plače ... Obljubljeno pomoč za zaposlene na čakanju naj bi sicer dobili povrnjeno, deloma do konca maja in deloma nato v juniju." 

A v času zaprtja tudi fiksne stroške, kot so upravnik, omrežnina za dobavo električne energije, plin, ki ga je treba plačati, ne glede na porabo, odvoz smeti, pa tudi obresti od najetih kreditov in lizingov ter s tem povezane administrativne stroške. "Fitnes centri so v večini najemali lizinge za nakup opreme, teh pa država zdaj ni zajela v zakonih. Posledično smo odvisni od dobre volje lizing podjetij, ki ponujajo moratorije od 3 do 6 mesecev," je povedal Fašun, ki vladi predlaga, naj pohiti z rahljanjem ukrepov, sicer bo škoda še večja.

Poleg vadb ponujajo tudi program za obvladovanje tesnobe in stresa

Tudi v Joga studiu Sadhana so vadbe v času koronakrize preselili na splet. "Odziv je kar dober. Marsikdo si je že prej želel spletnih joga tečajev v slovenskem jeziku in z domačimi učitelji joge. Ti posamezniki so navdušeni. Seveda pa je tudi določen odstotek članov, ki prisegajo na vodeno vadbo v živo. Joga namreč ni le vadba, je tudi skupnost, ki se rada povezuje in druži," nam je povedal vodja studia Sadhana Blaž Jarc.

Trenutno vadb ne izvajajo niti zunaj, saj je v zvezi s tem veliko nejasnosti, pove Jarc: "Informacije, ki smo jih prejeli od vlade in ljubljanske občine, so kontradiktorne." So pa svojim strankam prek spleta ponudili tudi program za samopomoč z naslovom Joga za obvladovanje strahu, tesnobe, zaskrbljenosti in stresa. 

Tudi Jarc se strinja, da je celotna dejavnost v hudi krizi, tudi za prihodnje mesece napoved ni optimistična: "Z junijem naša panoga prihaja v tako imenovano mrtvo sezono, to je dejstvo, ki nas spremlja že desetletja. Za nas bo torej še vsaj naslednjega pol leta zelo kritičnih, zato bi od vlade pričakovali še najmanj za ta čas nadomestila za plače in pokrite prispevke."

KOMENTARJI (58)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

saknukdhwkfnnkj
08. 05. 2020 17.03
+20
Kaj se eni vtikate v te vadbe, get a life! Če komu paše naj plačuje, ni samo vadba tu... druženje, socialni stiki itd... eni nikoli ne boste razumeli tega!!! Če ste raje doma pa bodite, zakaj obsojate folk!?
šoferkabusa
08. 05. 2020 16.52
-9
Komaj čakam. Daj odprite že fitnes. Že devet let nisem bil.
aljoteam
08. 05. 2020 16.47
+7
Važno je da so dobili upokojenci dodatek k svoji garantirani pokojnini. In kmetje, ki lahko povsem normalno delajo brez omejitev (in tudi cene hrane bodo na dolgi rok sigurno rasle) ter se samoprehranjujejo ce je potrebno. Medtem ko biznisi, ki so dejansko praktično brez prihodkov zaradi ukrepov drzave ostali brez pomoci. Ne vem kaj naj si mislim, ampak na to sem opozarjal ze takrat ko sprejeli tisti (za mene) nesmiseln korona paket.
Špartanec
08. 05. 2020 15.34
+5
Mater, pa ravno sem hotel začet hujšat. Zgleda ne bo nič.
komenta
08. 05. 2020 15.12
-7
vrhunec sezone za fitneserje😂 ce migaš migaš celo leto..aja "kure"bojo sle v nic pa namesto da bi 100kg dvigval lahko samo 10kg
Wahl
08. 05. 2020 14.43
-3
Vam bo sedanja oblast pomagala odpreti podjetja v Bosni.
jugatneme
08. 05. 2020 15.11
+2
...ravno so iskali krepke roke za pomoč pri hmelju......baje da ni bilo nekega navala - očitno švoh ročice...
Wahl
08. 05. 2020 14.10
-31
Si boste mogli najti prave službe.
Wahl
08. 05. 2020 14.22
-16
Vas tri žuli? Gablje, ter vile v roke in delat kopice, pozerčki v pajkicah.
ZeroGravity
08. 05. 2020 14.06
+18
Ta je dobra, osebnie trenerje skrbi kaksno je zdravje njihovih strank,..zato so jih veckrat poklicali
jugatneme
08. 05. 2020 14.01
-18
...fitnes, fitnes, fitnes...telovadba....a zaprti prostori, potna telesa, dišeče prav gotovo ne....a ni bolje na svežem zraku??? Sicer pa, imamo griče, hribe, gozdove, primerno za vse rekreacije....drugače pa imamo v naši deželici tudi kar nekaj neobdelane zemlje, kot tudi otožnih obrazov ob baje dragem domačem sadju in zelenjavi oziroma ceneni dokaj povprečni, celo podpovprečni uvoženi hrani katera tudi ni ravno dobrodošla za delovno/športno aktivne. Namesto fitnes lopata v roke in vrt prekopat! :))) AKCIJA
jugatneme
08. 05. 2020 14.02
-1
POZOR - pa še korone ni na vrtu......in ne okol govort....pssssssst :))
Malo_sutra
08. 05. 2020 14.00
-34
Nikol nisem razumel teh ljudi. Kaksna vadba fintes? Placujejo karte pa se sami sebi mucijo.
jugatneme
08. 05. 2020 14.12
-16
...prvo žlempajo Coca Colo in nektarje, pa žrejo čipse, pudinge, krofe....da je itak špica Mc Donald niti ne pišem, potem pa za € se fitka v zašvicanem da bi izgubi nekaj gramov...dokler je volje je še nekaj nabreklih rok, ko ta mine pa samo otekle riti...
Benzzz
08. 05. 2020 13.26
+9
Pa nisam ja maČak da lovim mišovi
Marko Novak 1
08. 05. 2020 13.17
+3
A da ni motivacije za trening? Če niste uspeli vzbuditi motivacije, da bi nekdo treniral tudi doma potem ste tam samo zato, da pobirate denar. Ne razumem ljudi, ki potrebujejo nekoga ki jim govori da naj delajo tisti počep ali izpadni korak. Potrebno je živeti v športnem duhu, samo tista ura na par dni ti nič ne pomaga, razen manj denarja za razne kvazi trenerje, ki na žalost še osnovnih stvari ne znajo.
Zdene Iskra
08. 05. 2020 13.28
+25
" Ne razumem ljudi, ki potrebujejo nekoga ki jim govori da..." Pa veš koliko je vernikov?
Marko Novak 1
08. 05. 2020 16.35
+2
Ne govorim o vernikih, tukaj je govor o fitnesu in telovadbi in ne veri. Če trener ne nauči svoje stranke tolk, da bi znala sama nekj doma delat, potem ni trener.
andrejbrezovica
08. 05. 2020 12.32
+62
No vam bom napisal, kako so se prilagodili "nekateri" fitnesi. Fitnes FIT IN je svojim clanom kljub zaprtim vratom fitnesa nemoteno racunal mesecno nadomestilo, ki ga vecina placuje preko trajnega naloga. A se pomoc naj bi potem zahtevali? Saj so kasirali, delali pa niso, niso imeli stroskov. Se pravi, da so bili celo na boljsem in ne na slabsem.
Josip_L
08. 05. 2020 12.43
-34
Najemnino prostorov in obratovalne stroške, ki jim se vseeno računajo, si jim ti plačal?
andrejbrezovica
08. 05. 2020 12.48
+47
To je njihov problem. Dejstvo je da so racunali storitev, ki je niso zagotavljali. Njihovi uporabniki niso krivi, da niso sposobni, ali nocejo, delati v lastnih prostorih. Mislim pa, da bo tole tudi predmet inspekcijskega pregleda, saj ce necesa ne nudis, tega ne mires racunati.
Animal_Pump
08. 05. 2020 13.01
+13
Josip_L
08. 05. 2020 13.25
-25
Ne razumeš in sam sebi skačeš v usta. Tudi oni morajo plačevati za prostor, čeprav NE SMEJO izvajati tisto, zaradi česa imajo prostor v najemu.
andrejbrezovica
08. 05. 2020 13.33
+25
Ce kdo ne razume si to ti. Za neopravljeno storitev nimas pravice racunati. Najemnina je odnos med najemnikom in najemodajalcem. Najemnik bi moral pri najemodajalcu uveljavljati svojo pravico do oprostitve placula, ne pa od svojih clanov.
andrejbrezovica
08. 05. 2020 13.38
+10
Nekaj o tem govori celo obligacijski zakonik. Ampak nekdo, ki je tako pokvarjen, bo pobral denar od clanov, hkrati pa se odrekel placilo najemnine najemodajalcu in imel dvojno korist. V velikem odstotku so clani studentje, ki so ostali brez vseh dohodkov, saj jih preko studenta v tem casu res nihce ne najema. Upam, da jim vsi obrnejo hrbet in da gre FIT IN v zasluzeni bankrot.
Edvin
08. 05. 2020 12.21
+14
Crona virus je pravi virus za Lenuhe in socialne pripadnike, kateri ga imajo že nekaj let mesecev dni.
jmis
08. 05. 2020 12.14
+2
Radiate
08. 05. 2020 13.38
+8
Dinho8O
08. 05. 2020 11.58
-17
Doma telovadite, socialni revezi.
Ratio Vs Passio
08. 05. 2020 12.07
+10
Hahahahaha ja tudi taki omejenci kot si ti morajo živeti na tem svetu. Saj vem, da nisi razumel kar sem napisal. Pa nič hudega. Saj bo. Glavno, da veš kako se gre na wc in prehranjuje :)
Dinho8O
08. 05. 2020 12.24
-7
Ne vem, kdo je tu omeje*c. Tisti, ki mora rinit v guzvo, da se kreira(in socializira, ker je mentalno tako sibek) ali jaz ki telovadim doma brez potrebe po guzvanju in kramljanju in delanju selfijev.
Tomek0
08. 05. 2020 11.41
+4
SlovenStima Glej kolega mas rumeni tisk , tabloide kjer ti pisejo kaj je zajtrkovala andjelina jolie pa kdaj ma omar naber koncert s kavca pa o zaprtih fitnesih. Potem pa mas portale kjer izves dejanske novice , pac gres kam ti pase.
Tomek0
08. 05. 2020 11.35
-75
Fitnes fuj , prostor za cudake. Normalni se rekreiramo v naravi. #unitednature #lovenature , #napravisklecovnaravi
Matjaz Matjaz
08. 05. 2020 11.47
+39
...in ti se imaš za normalnega s tako izjavo?
Tomek0
08. 05. 2020 11.50
+17
Sventevith
08. 05. 2020 11.29
+23
Zakaj ne porocate o odkritju francoskega nobelovca prof.dr. Luc Montagnier, kateri je odkril hiv virus. Pove, da je virus ustvarjen umetno, saj vsebuje sled hiv virusa, ki je vidno dodan in nemogoce da se zdruzi po naravni poti. Ko nam pa govorijo, kako je naravnega izvora, pa pove: seveda je naraven, ce dva naravna virusa zmesas skupaj. So pa, po njegovih besedah, pritiski iz tujine, da se to ne objavi. Bombasticna novica stara 14dni, vi pa se naprej o tem, kdo je dobil otroka in koliko fitnesov bo slo v maloro.
Cmrlj3
08. 05. 2020 11.40
+24
Kako mi greste na živce vsi vi, ki nimate o določenih stvareh nobenega znanja in potem določene izjave razglašate kot edino resnico, brez, da bi vedeli, kaj sploh pomenijo. Ja, SARS-CoV-2 in HIV imata kar nekaj podobnosti v genskem zapisu. Ravno tako, kot imamo ljudje in šimpanzi 96% istih genov. Pa to še ne pomeni, da smo bili ljudje ustvarjeni v laboratorijih.
Von_Clausewitz
08. 05. 2020 11.28
+54
Ko bodo fitnesi poskrbeli za higieno v prvi vrsti, tako da vsak posameznik naj razkuži klopco ali mašino, ki jo je uporabljal in naj že enkrat prepovejo telefone v samih fitnesih. Kaj si prišel v fitnes delat selfije in se dopisovat prek družbenih omrežij ali si prišel trenirat????😂😂😂😂😂😂😂 Veste kdaj bom vstopil še v kak fitnes? Ko bodo nehali zahajat pajaci s telefoni na trening. Prestavljaj si nogometaša, košarkarja, rokometaša, gimnastičarja, judoista, karateista, da.uporablja telefon med treningom ???? 😂😂😂😂😂 eni niti malo se.mi ne smilijo😂😂😂😂
Animal_Pump
08. 05. 2020 11.45
+46
Zarad takih ki jih opisuješ,,sem si doma postavil lastni fitnes,,,samo zame,,,je bila investicija,,ampak ,da mi ni treba teh osebkov gledat,,,je neprecenljivo🤟😉
Matjaz Matjaz
08. 05. 2020 11.48
-3
Eni imajo vklopljene športne app na telefonih, drugi poslušajo glasbo, se ti ne zdi?
Von_Clausewitz
08. 05. 2020 11.57
+16
Saj jaz tudi delam na tem, da si uredim svoj prostor brez pajacov s telefoni, katere še morem čakat pol ure medtem, ko on/ona se dopisuje prek FB-ja. Jaz nimam časa za bit dve oz. več ur zato, ker eni rabijo 15 min. premora po vsaki vaji in posledično ti se še vsede, da ja mu/ji ne vzameš mašine v tem času dokler si praska ta sppdnjega oz. ta spodnjo😂😂😂 Hvala lepa
Animal_Pump
08. 05. 2020 12.09
+11
Perfect je,,,greš kadar ti paše,,,med tednom ponavadi že ob 4 zjutraj treniram,,,,pred službo,,,pa potem še zvečer nekaj crossfita. Ne bo ti žal.
Von_Clausewitz
08. 05. 2020 12.32
+7
Matjaž to počni doma, v avtu ali v kakem kafiču. Kljib temu svomim, da se bo karkoli spremenilo v fitnesih. Samo vi kofetkajte še naprej v telovadnicah...ostali se bomo posvečali treningom izven fitnesov. Pa srečno, ko se bodo spet odprli, namreč.😂