Avstrijski kancler Sebastian Kurz je zadušil pričakovanja, da bi lahko v Avstriji že kmalu sprostili stroge ukrepe, sprejete za zajezitev epidemije novega koronavirusa. Vrnitev v normalnost bo odvisna tudi od pripravljenosti ljudi na cepljenje, je prepričan kancler.
Po 7. decembru bomo morali živeti z nadaljnjimi strogimi omejitvami, je dejal Kurz za današnjo izdajo avstrijskega časnika Kleine Zeitung. Po njegovih besedah vsekakor ne gre pričakovati prenagljenih korakov glede odpiranja javnega življenja.
"Vsak se mora zavedati, da bomo morali še tedne in mesece živeti z določenimi omejitvami," je nadaljeval Kurz. Cilj je, da bi po 7. decembru začeli s trgovinami in šolami ter določili "previdne korake" za njihovo odpiranje, pri čemer je to odvisno tudi od števila okužb.
Po mnenju Kurza je treba na vsak način preprečiti tretje popolno zaprtje javnega življenja. Kancler pri tem vidi veliko priložnost v za december načrtovanih množičnih testiranjih z antigenskimi testi. Kurz tudi pričakuje, da bi se lahko prihodnje poletje znova vrnili k normalnemu življenju, če bi se znaten del prebivalstva cepil proti novemu koronavirusu.
V razpravi glede zaprtja smučišč pred božično-novoletnimi prazniki zaradi epidemije pa je Kurz napovedal, da bo vlada v sredo predstavila načrte o tem vprašanju. Avstrija sicer sodi v skupino držav, ki zavračajo nemško pobudo, da bi smučišča po vsej Evropi letos ostala zaprta. Avstrijske oblasti so prepričane, da lahko zagotovijo ustrezne ukrepe za varnost na smučiščih.
V Avstriji so v zadnjem dnevu zabeležili 4047 novih okužb s koronavirusom, kar predstavlja zmanjšanje glede na dan pred tem (4669), pa tudi glede na prejšnjo nedeljo (5226), kažejo podatki ministrstva za zdravje. V državi je trenutno okuženih 59.605 ljudi. Zaradi covida-19 je umrlo še 87 ljudi, s čimer se je skupno število smrtnih primerov povzpelo na 3105.
Hrvaški premier Plenković v samoizolaciji
Zaradi povišane telesne temperature se je soproga hrvaškega premierja Ana Maslać-Plenković testirala na novi koronavirus. Test je bil pozitiven. Testiral se je tudi Andrej Plenković, njegov test pa je bil negativen.
Kljub negativnemu testu pa se bo moral Plenković preventivno samoizolirati za 10 dni, poročajo hrvaški mediji.
Doslej so se v vrhu hrvaške vlade z novim koronavirusom okužili še minister za zdravje Vili Beroš, minister za pravosodje Ivan Malenica in predsednik parlamenta Gordan Jandroković.
V soboto so sicer na Hrvaškem potrdili 2919 novih okužb, opravili pa so 8217 testov. 2273 pacientov se zdravi v bolnišnici, s pomočjo ventilatorja diha 260 bolnikov. V zadnjih 24 urah je umrlo 57 bolnikov s covidom-19.
Na Hrvaškem se sicer soočajo z velikim pritiskom na bolnišnice, zato so v soboto zaostrili ukrepe za preprečitev širjenja epidemije. Vrata so tako morali zapreti gostinski obrati, prepovedani so poroke, slavja ter božični sejmi.
V več italijanskih deželah rahljajo koronske ukrepe, v Franciji odprli nenujne trgovine
V italijanskih deželah Lombardija, Piemont in Kalabrija z današnjim dnem odpravljajo najostrejše ukrepe za zajezitev širjenja novega koronavirusa, ki so doslej veljali na teh rdeče označenih območjih. Omejitve rahljajo tudi v Liguriji in na Siciliji, ki po novem nista več na oranžnem, ampak na rumenem območju tveganja za okužbe.
V začetku meseca je vlada glede na raven tveganja Italijo razdelila na rdeča, oranžna in rumena območja. Lombardija, Piemont in Kalabrija so bili označeni kot rdeča območja, kjer morajo prebivalci izpolniti obrazec, če želijo oditi od doma, večina trgovin pa je zaprta. Trojica dežel z današnjim dnem postaja oranžna in bodo tako lahko denimo znova odprle trgovine in lokale.
Ligurija in Sicilija sta bili medtem doslej označeni kot oranžni območji, z današnjim dnem pa postajata rumeni. Barva označuje dežele, v katerih je manj okužb, spoštovati pa morajo samo ukrepe, ki veljajo za vso državo. Med te spadajo prepoved gibanja ponoči, zaprti so muzeji, šolanje na srednjih šolah in univerzah pa poteka na daljavo. Restavracije in lokali so lahko odprti do 18. ure.
Italija se s porastom okužb bori od začetka oktobra, v zadnjih dneh pa se razmere umirjajo, tako da je ukrepe mogoče rahljati. O padcu števila novih okužb so poročali tudi v soboto. Potrdili so nekaj več kot 24.000 novih okužb, kar je predstavljalo padec za okoli 4000. Nižje je bilo tudi število umrlih zaradi covida-19 – umrlo je 686 ljudi, dan prej pa 827. Že peti dan zapored se je zmanjšalo tudi število covidnih bolnikov v bolnišnicah.
V Franciji so medtem v soboto znova odprli vse trgovine, ki prodajajo nenujno blago. Sprostitev ukrepov je sledila po več tednov trajajočem zaprtju.
Na Češkem bodo v četrtek znova odprli trgovine in restavracije
V četrtek bodo trgovine, restavracije in muzeje odprli tudi na Češkem, kjer se epidemija novega koronavirusa po večtedenskih strogih koronskih ukrepih umirja. Češka bo tako v četrtek prešla s 4. na 3. stopnjo sicer petstopenjske koronske lestvice, je po seji vlade sporočil češki minister za zdravje Jan Blatny.
To pomeni, da se bodo odprle trgovine z nenujnim blagom, pa tudi frizerski saloni, bari, restavracije, muzeji in galerije. Število kupcev in obiskovalcev bo omejeno na eno osebo na 15 kvadratnih metrov, še naprej bo treba upoštevati stroga higienska pravila in socialno distanco.
Še naprej pa bodo zaprta gledališča in kinodvorane, prav tako bodo še naprej zaprte univerze in srednje šole, razen zadnjega letnika. Dovoljene pa bodo individualne športne aktivnosti v zaprtih prostorih.
Ukinili bodo policijsko uro, restavracije in lokali pa se bodo morali zapreti ob 22. uri.
Velika Britanija si je zagotovila dva milijona dodatnih odmerkov cepiva
Velika Britanija si je medtem zagotovila dva milijona dodatnih odmerkov cepiva družbe Moderna, kar pomeni, da bodo imeli za zdaj na voljo dovolj cepiva za cepljenje 3,5 milijona ljudi. V Londonu je včeraj potekal protest proti koronskim ukrepom, policija pa je aretirala 155 ljudi. Kot je po protestih sporočila policija, so aretacije izvedli iz različnih razlogov, med drugim zaradi neupoštevanja veljavnih koronskih pravil in tudi napadov na policiste.
Singapurka, ki se je z novim koronavirusom okužila marca v času nosečnosti, pa je rodila otroka s protitelesi proti covidu-19. Pri novorojenčku niso odkrili aktivne okužbe, so pa potrdili prisotnost protiteles, poroča Reuters.
"Moj zdravnik sumi, da sem med nosečnostjo protitelesa prenesla na otroka," je mamica dejala za Reuters. Marca je covid-19 prebolela v lažji obliki. Svetovna zdravstvena organizacija sicer trdi, da še ni znano, ali lahko nosečnica s covidom-19 okužbo prenese na otroka v času nosečnosti.
KOMENTARJI (87)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.