Tedensko povprečje dnevno potrjenih okužb je 755, epidemiologi pa bodo lahko učinkovito spremljali stike, ko bo to število padlo pod 300 na dan, poudarjajo na Institutu Jožef Stefan (IJS). Pri trenutnih pogojih bi lahko to stanje dosegli sredi junija.
IJS ocenjuje, da se je v prvem valu epidemije z novim koronavirusom okužil vsak 100. prebivalec Slovenije, na vrhuncu prvega vala pa je bil kužnih okoli 0,2 odstotka prebivalstva, kar pomeni vsak 500. prebivalec.
V drugem valu se je do zdaj okužila dobra tretjina prebivalstva, trenutno pa delež kužnih znaša en odstotek oziroma vsak 100. prebivalec.
Reprodukcijsko število, ki kaže, na koliko ljudi okuženi posameznik prenese okužbo, smo z izvajanjem ukrepov spustili na 0,96, ocenjujejo na IJS. Pri tem so upoštevali vpliv prekuževanja in cepljenja po starostnih skupinah. Predpostavili so, da je imunih 3,5-krat toliko kot potrjeno okuženih, v državi pa je prisotna bolj kužna angleška različica virusa.
Rumena faza v sredini maja?
Trenutno se glede na vladni semafor ukrepov uvrščamo v oranžno fazo. Za prehod v rumeno fazo mora tedensko povprečje potrjenih primerov pasti pod 600, število hospitaliziranih pa pod 500. Ob enakem trendu razvoja epidemije bi lahko v rumeno fazo prešli v drugi polovici maja, ocenjujejo na IJS. Pri tem opozarjajo, da vpliva sproščanja ukrepov v oranžni fazi na nadaljnji potek epidemije niso upoštevali.
Trenuten obseg epidemije sicer povzroča tudi znatno prekuževanje, ki pa poteka že počasneje od vse hitrejšega cepljenja. Poleg tega se v tej fazi cepi rizično populacijo, medtem ko se okužbe širijo po celotni populaciji. A prekuževanje vselej poteka na račun zdravstvenih in gospodarskih posledic, saj velika večina okuženih zboli, še ugotavlja Institut Jožef Stefan.
KOMENTARJI (96)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.