"Virus v Italiji klinično ne obstaja več," je v nedeljo za državno televizijo Rai dejal vodja milanske bolnišnice San Raffaele Alberto Zangrillo. Kot je pojasnil, brisi, opravljeni v zadnjih desetih dneh, vsebujejo zanemarljivo majhno količino virusa v primerjavi z mesecem ali dvema nazaj. "Nekdo mora prevzeti odgovornost za teroriziranje države," je še poudaril.
Direktor laboratorija za mikrobiologijo in virologijo v milanski bolnišnici Massimo Clementi je pojasnil, da so analizirali 200 pacientov in ugotovili, da je potencial virusa za razmnoževanje v mesecu maju precej slabši kot je bil marca. "To velja za vse paciente, tudi tiste, starejše od 65 let," je povedal. Kot pravi, to še ne pomeni, da je prišlo do mutacija virusa, "vendar se je njegova klinična manifestacija spremenila, verjetno zaradi ugodnejših vremenskih razmer".
Clementi ocenjuje, da pri pacienti opažajo drugačno bolezen, kot je bila marca ali aprila. Po njegovih besedah v bolnišnici praktično ne sprejemajo več bolnikov na intenzivnem oddelku, vsi, ki pridejo v bolnišnico pa imajo zgolj blage simptome, hkrati pa je količina virusa pri novih pacientih občutno manjša.
Drugi strokovnjaki: "Virus še vedno kroži"
Odzvali so se številni strokovnjaki, zgroženi nad temi izjavami. Oblasti pa so opozorile, da je še prezgodaj za praznovanje. "Medtem ko čakamo znanstvene dokaze, da je virus izginil, prosim vse, ki so v to prepričani, naj ne ustvarjajo zmede med Italijani," je v izjavi za javnost poudarila predstavnica ministrstva za zdravje Sandra Zampa.
Vodja nacionalnega sveta za zdravje Franco Locatelli je dejal, da so ga Zangrillove izjave zmedle. "Dovolj je, da pogledamo podatke o novih okužbah, da vidimo, da novi koronavirus v Italiji še vedno kroži," je dejal. V Italiji so v nedeljo potrdili 355 novih okužb z novim koronavirusom, večino v najhuje prizadeti Lombardiji. V državi, ki je med najhuje prizadetimi zaradi pandemije v Evropi, danes začenjajo s testiranjem na protitelesa za novi koronavirus, ki bo zajelo 150.000 ljudi.
V Italiji je od sredine marca veljala stroga karantena, ukrepe so prvič razrahljali 4. maja, ko so znova začeli obratovati gradbeni sektor, velik del proizvodne industrije ter trgovine na debelo. Odprli so se parki in druge zelene površine, ljudje so se lahko spet začeli gibati znotraj svoje dežele. Postopoma so bile mogoče tudi druge dejavnosti. Meje med italijanskimi deželami se odpirajo v sredo. Od takrat bo vstop v državo brez karantene mogoč tudi za državljane drugih držav članic EU.
KOMENTARJI (83)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.