Prva večja ladja za križarjenje po koncu stroge karantene je v petek izplula iz nemškega Hamburga. Ladja "Mein Schiff 2" ("Moja ladja 2") je v lasti turističnega giganta TUI.
Število potnikov so tokrat močno omejili. Če bi v času pred pandemijo koronavirusa ladja sprejela do 3000 gostov, jih je včeraj le 1200. Organizatorji križarjenja so sicer prejeli dovoljenje za prevoz 1740 ljudi, a omenjene kvote niso dosegli.
Ladja bo tri dni plula po Severnem morju, in sicer ob obali Norveške, zasidrala pa se ne bo v nobenem pristanišču. V ponedeljek se bodo potniki vrnili nazaj v Nemčijo. Na ladji sicer veljajo strogi zdravstveni in varnostni protokoli. Hrano bo osebje potnikom prineslo do miz, t.i. "samopostrežni bife" pa več ne bo na voljo.
Pandemija koronavirusa je močno prizadela omenjeno industrijo. Več ladij za križarjenje naj bi sicer izplulo v prihodnjih tednih, čeprav po vsej verjetnosti lastniki ne bodo uspeli nadoknaditi katastrofalnih izgub, ki so posledica pandemije in omejitev potovanj.
Ob začetku pandemije se je virus sicer razširil predvsem na ladjah za križarjenje. Ena najbolj znanih je križarka Diamond Princess, na kateri je bilo 3700 potnikov in članov osebja, 4. februarja letos pa so na njej uvedli karanteno, ko se je ladja zasidrala v japonskem pristanišču.
Karanteno so uvedli po tem, ko so pri nekdanjem potniku po vrnitvi v Hongkong potrdili okužbo z novim koronavirusom. Križarka je kmalu zatem postala takrat največje žarišče izbruha koronavirusa po Kitajski, saj so okužbo potrdili pri več kot 700 potnikih in članih posadke. Okužilo se je skoraj 20 odstotkov ljudi na križarki. Devet potnikov pa je po odhodu s križarke zaradi okužbe umrlo. Na ladji-karanteni je bilo tudi šest Slovencev, ki jih je slovensko zunanje ministrstvo v sodelovanju z drugimi evropskimi državami pripeljalo v domovino.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.