V času epidemije covida-19 se je delo v UKC Maribor popolnoma preoblikovalo. Predstojnik Urgentnega centra dr. Roman Košir poudarja, da se je UKC Maribor v času novega koronavirusa preobrazil v nov oddelek z novo logistiko. Kot pripoveduje, so morali spremeniti vse – od logistike, poteka obravnave pacientov, novogradnje v šotorih, nove opreme za zaščito pred boleznijo, do popolnoma novega načina dela.
"To za nas še vedno predstavlja izjemen napor, veliko odrekanja, za kar se zahvaljujem vsem požrtvovalnim sodelavcem." Organizirali so se tako, da celotno urgenco in celoten UKC Maribor ščitijo pred vdorom virusa. Najprej so vzpostavili t. i. sivo točko oziroma cono, to so šotori, ki so jih postavili ob bok stavbi UKC-ja. Tja namestijo vse paciente, ki so potencialno ogroženi, da so zboleli za novim koronavirusom. Pregledajo jih v improviziranih prostorih, kjer so namestili tudi pomožne postelje. Najprej jim vzamejo bris, na rezultat čakajo približno pet do sedem ur, sama preiskava je zelo dolgotrajna in traja približno tri ure. Šele ko vidijo, da pacient ni nosilec tega virusa, se lahko odločijo, ali ga preselijo v bolnišnico, kjer se zdravijo običajni pacienti. Če pa je test pozitiven, pacienta preselijo v covid ustanovo na infekcijski oddelek, ki je namenjen samo tem pacientom.
In kako dejansko poteka delo v drugi največji bolnišnici v Sloveniji? Predstojnik Urgentnega centra dr. Košir je skupaj s sodelavcema, dr. Igorjem Goričanom iz Urgentnega centra in dr. Robertom Pernekom iz Oddelka za gastroenterologijo predstavil prostore, točke delovanja, pogoje v katerih delajo, opisal način dela, krizni štab ... Poglejte si spodnji video.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.