Že drugo let zapored so bili velikonočni obredi po slovenskih cerkvah močno okrnjeni. Če so navadno cerkve v tem času nabito polne, so tokrat zopet morale samevati. Župniki so obrede lahko opravljali le zasebno, verniki pa so jih lahko spremljali izključno po televiziji in radiu ali v drugih medijih. Priljubljeni grosupeljski župnik Martin Golob je bil neke vrste pionir prenašanja obredov po Facebooku, kjer njegove maše vsak dan spremlja tudi več tisoč ljudi. A očitno ta pristop ni pisan na kožo vsem duhovnikom.
"Jaz se za to možnost nisem odločil, ker tega nisem vešč," pravi Pavel Pibernik, ki vodi župnijo Mekinje pri Kamniku. V tamkajšnji cerkvi je na velikonočno nedeljo potekala praznična maša, na kateri je bilo kljub splošni prepovedi zbiranja ljudi prisotnih več vernikov. Posredovala je Policija, ki je na kraju ugotovila, da je bilo v cerkvi deset ljudi. Lokalni portal Kamnik.info sicer poroča, da naj bi se maše, ki je "zavoljo vladnih ukrepov potekala 'na črno', udeležilo še več vernikov, vendar se je vsaj nekaterim izmed njih uspelo policistom izmuzniti skozi vrata zakristije".
"Bili smo zaprti v cerkvi, ohranjali smo medsebojno razdaljo, vsi smo nosili maske," se brani Pibernik in trdi, da so bili pri obredu prisotni le njegovi "najožji sodelavci". Kot je še pojasnil, so bili to ministrant, orglist na koru ter nekaj gospodinj, ki mu pomagajo pri čiščenju cerkve. "To je moja župnijska družina," pravi.
"V nedeljo okoli 7. ure smo bili obveščeni, da je v cerkvi v Kamniku obred, pri katerem je navzočih več ljudi. Na kraju so policisti ugotovili, da je bilo v cerkvi deset ljudi, ki so se udeležili maše. Vsi udeleženi so uporabljali maske in ohranjali medsebojno razdaljo. Zbiranje in obredi so prepovedani, zato so jim policisti izrekli opozorilo po Zakonu o nalezljivih boleznih," nam je o dogodku povedala predstavnica Policijske uprave Ljubljana Aleksandra Golec.
Na vprašanje, ali morda ni vedel, da se obredov na tak način ne sme opravljati, oziroma kakšna so bila navodila nadrejenih, torej ljubljanske nadškofije, je odgovoril, da "maše niso prepovedane, po cerkvenih pravilih pa mašnik tudi ne sme maševati brez občestva". Za prenašanje obredov po spletu pa se, kot rečeno, ni odločil. "Zdi se mi, da je te ponudbe na spletu in v drugih medijih že dovolj," je še dejal Pibernik.
Na spletni strani župnije so v nedeljo zvečer sicer objavili obvestilo, da so zaradi zajezitve epidemije še vedno potrebni posebni ukrepi od 1. do 12. aprila. "Tako bom tudi v naslednjem tednu maševal brez udeležbe vernikov. Prav tako tudi ni verouka in drugih srečanj," po spletni strani prebivalcem Mekinj in Gozda sporoča župnik.
Inšpektorji v cerkvah opravili 88 nadzorov in ugotovili dve kršitvi
Zdravstveni inšpektorat je tekom zadnjega podaljšanega vikenda opravil 88 nadzorov verskih objektov glede opravljanja verskih obredov, nam je sporočila njihova predstavnica za stike z javnostjo Deana Potza. "V cerkvah na splošno ni bilo velikega števila ljudi, ponekod tudi nikogar," je pojasnila.
Inšpektorji so izrekli dve opozorili zaradi neuporabe zaščitne maske, je sporočila Potzejeva. "Neskladnost je bila odpravljena takoj po opozorilu inšpektorja, globe pa niso bile izrečene," je dodala.
Na vprašanje, koliko nadzorov so inšpektorji opravili na osnovi prejetih prijav, pa je odgovorila, da sta bila na ta način opravljena dva nadzora. "Neskladnosti niso bile ugotovljene," je še zaključila inšpektorica.
KOMENTARJI (339)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.