Po tem, ko je epidemiološka služba Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) obravnavala potrjene primere okužbe v povezavi z maturantskim izletom na Krf, je ocenila, da so vsi udeleženci visoko tvegani stiki, zato je sporočila, da bodo za vse predlagali karanteno.
"Če ste v zadnjih šestih mesecih preboleli covid-19 oziroma ste proti bolezni cepljeni, niste visoko tvegan kontakt in za vas karantena ni potrebna," je nato pojasnjeno v dopisu, poslanem po elektronski pošti, ki so ga maturanti od NIJZ prejeli v ponedeljek.
Čez nekaj dni pa so po pošti vseeno prejeli karantensko odločbo, ki jo je izdalo ministrstvo za zdravje. V odločbi je zapisano, da je Nacionalni inštut za javno zdravje osebo obvestil, da je bila dne 22. avgusta v visoko tveganem stiku z osebo, ki ima potrjeno okužbo s povzročiteljem nalezljive bolezni covid-19: "Pri osebi ni podana nobena od izjem od karantene po visoko tveganem stiku s povzročiteljem nalezljive bolezni covid, ki jih določa 2. člen Odloka o izjemah od karantene na domu po visoko tveganem stiku s povzročiteljem nalezljive bolezni covid-19 (Uradni list RS, št. 87/21)."
Ker je dijakinja, na katero se omenjena odločba nanaša, že julija dobila drugi odmerek cepiva, starši ne razumejo, zakaj je bila odločba vseeno poslana.
Prvi mož NIJZ Milan Krek je sicer v pogovoru za našo televizijo že pred dnevi potrdil, da je bila kot tveganim stikom odločba o karanteni naknadno poslana vsem, vendar pa je poudaril, da cepljenim in prebolevnikom v karanteno ne bo treba. "Trenutno je v slovenskem prostoru tako, da ljudi, ki so sicer bili v stiku z okuženim, vendar so sami prebolevniki ali cepljeni, ne napotimo v karanteno," je pojasnil.
V prvi skupini, ki se je v Slovenijo vrnila prejšnji teden, bilo po Krekovih besedah 645 maturantov, v drugi, ki se je vrnila v zadnjih dneh, pa 435.
Ministrstvo: 'Po posredovanju dokazila odločba postane brezpredmetna'
Obrnili smo se tudi na ministrstvo za zdravje, kjer so nam pojasnili, da niso prejeli podatkov oseb, ki so imele dokazila, da so izjema (ker izpolnjujejo pogoj cepljenja ali prebolevnosti). Zato je bila vsem osebam s seznama z odločbo odrejena karantena na domu.
"Ti posamezniki lahko po prejetju odločbe ministrstvu za zdravje posredujejo dokazilo o izpolnjevanju pogoja cepljenja ali prebolevnosti, s čimer postane odločba brezpredmetna," so zapisali.
Zmeda glede (ne)prekinitve karantene
Da zdravstveni inšpektorat kot edini pristojni nadzorni organ prioritetno nadzira spoštovanje napotitev v karanteno oz. spoštovanje izdanih odločb ministrstva za zdravje o karanteni, pa je razložila predstavnica inšpektorata Deana Potza. Inšpektorjev, ki to dnevno preverjajo, je okoli 40. Vsi razpoložljivi kadrovski viri so ciljno usmerjeni na to področje, intenzivno pa se nadzira prav starostna skupina, ki vključuje tudi maturante, je dejala na četrtkovi novinarski konferenci.
Opozorila pa je tudi na določeno zmedo glede karantene. Osebe, ki jih v karanteno ob prehodu državne meje na poti Policija, jo lahko prekinejo po petih dneh samo s PCR-testom, in ne s hitrim testom. Pri dozdajšnjih nadzorih so inšpektorji namreč v več primerih naleteli na ljudi, ki so trdili, da s tem niso seznanjeni, je povedala.
Karantene, ki jo odredi Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ), pa zaradi izpostavljenosti visoko tveganim stikom ni mogoče prekiniti, temveč je treba celotno obdobje preživeti na istem naslovu. Prav tako karantene ni mogoče prekiniti s cepljenjem po tem, ko je bila ta že odrejena. "Karanteni se najenostavneje in brez stroškov izognemo tako, da se cepimo prej, kar je tudi najbolj priporočljivo," je pozvala.
KOMENTARJI (221)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.