Njegovo delovanje je v priloženem videu predstavil doktor Franc Svenšek, predstojnik Oddelka za intenzivno interno medicino v UKC Maribor. Kot je dejal, s pomočjo aparata bolniku z odpovedjo pljuč s pomočjo zunajtelesne črpalke črpajo kri iz telesa in jo, nasičeno s kisikom, vračajo nazaj v telo. Tudi več tednov, če je potrebno tako dolgotrajno zdravljenje.
Ta postopek za nekaj časa nadomesti delovanje obolelih pljuč, lahko pa ga uporabljajo tudi v primerih, ko ima bolnik okvaro srca. Tovrstno zdravljenje je namenjeno bolnikom z najtežjo obliko odpovedovanja srca in/ali pljuč, uporablja pa se, kadar običajne oblike intenzivnega zdravljenja ne delujejo.
Z aparatom ne pozdravimo bolnika, si pa na tak način pridobimo čas za zdravljenje okvarjenega organa ali morebitno presaditev. V redkih primerih se ECMO lahko uporabi tudi kot način oživljanja.
Zelo visoka smrtnost pri bolnikih z okvaro pljuč
Bolnik je lahko na ta aparat priključen nekaj ur, lahko pa tudi nekaj tednov, odvisno od zahtevnosti stanja bolnega. "Pri bolnikih, kjer pride do okvare pljuč, je smrtnost zelo visoka, preko 80 odstotkov, zato bi veliko bolnikov umrlo. Pri nas se preživetje giblje med 40 in 60 odstotki, odvisno od starosti in ostalih bolezni bolnika, seveda glede dosedanjih izkušenj, ki jih imamo, ne na osnovi okužb s koronavirusom," pojasnjuje Svenšek.
Zdravljenje s pomočjo aparata ECMO so v Slovenijo vpeljali zdravniki Intenzivnega oddelka otroške kirurgije, sledili pa so jim zdravniki kardiovaskularne kirurgije, leto 2009 pa je prineslo razmah uporabe ECMO ob pojavu gripe H1N1. To metodo invazivnega zdravljenja uporabljajo tako v mariborski kot ljubljanski bolnišnici in velja za pomembno pridobitev.
Več o delovanju aparata in njegovem pomenu pa v posnetku.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.