Poslanska skupina LMŠ zahteva sklic nujne seje odbora DZ za izobraževanje, znanost, šport in mladino. Kot so izpostavili v zahtevi za sklic, sta glavna naloga in odgovornost ministrice za izobraževanje, znanost in šport Simone Kustec v času epidemije covida-19 skrb za izvedbo okrnjenega učnega procesa. "V ta okvir sodijo tudi odgovorne odločitve in nedvoumni odgovori, ki bi jih javnost zaradi (sicer povsem utemeljenega) zaprtja vzgojno-izobraževalnih ustanov upravičeno pričakovala," so prepričani v opozicijski stranki.
Po njihovih navedbah je zato dolžnost ministrice pravočasno posredovanje vseh ustreznih, vsebinskih in nedvoumnih odgovorov tistim, ki jih odločitve ministrice četudi zgolj posredno zadevajo in jih zato od nje tudi upravičeno pričakujejo.
Ob tem ugotavljajo, da je njenim dozdajšnjim izjavam o šolanju na daljavo skupen najmanj vtis, da ima tudi sama več dilem kot rešitev ter da z bežanjem v sprejemanje povsem splošnih, celo izrazito ohlapnih smernic odločitve za način izvedbe pedagoškega procesa prepušča učiteljem in profesorjem oz. jih nanje celo prelaga. "Učitelji in profesorji so tako pogosto prepuščeni lastni iznajdljivosti, znanje učencev in dijakov pa (tudi zato) odvisno od predanosti njihovih pedagogov. Neenakost je očitna, razlike v znanju bodo še bolj," so opozorili.
V LMŠ pozivajo k boljšemu obveščanju vpletenih v izobraževalni proces
V LMŠ zato predlagajo sklepe, s katerimi bi ministrstvo za izobraževanje pozvali, naj prevzame odgovornost s pleč pedagoških delavcev in v tednu dni zainteresirano javnost seznani z vsemi možnimi scenariji, povezanimi z načini nadaljevanja in zaključka šolskega leta, učiteljem in profesorjem pa posreduje nedvoumna navodila glede njihovega dela ter doseganja učnih ciljev.
Prav tako bi pozvali ministrstvo, naj v luči spoštovanja temeljnega načela enakih možnosti učencev in dijakov prevzame odgovornost ter šolam v tednu dni posreduje jasna navodila glede načina ocenjevanja, dijake zaključni letnikov srednjih šol, učitelje in njihove starše pa v tednu dni seznani z vsemi različicami dejstev, povezanimi z maturo oziroma zaključnim izpitom.
Kot je še razvidno iz predlaganih sklepov, bi ministrstvo pozvali, naj javnost, zlasti starše predšolskih otrok in osnovnošolcev do 5. razreda, v tednu dni seznani z možnimi načini varstva, ko se bodo ob rahljanju ukrepov morali vrniti na delovno mesto.
Poslanec LMŠ Aljaž Kovačič je v izjavi za medije namreč opozoril, da ni jasno, kam bodo ti starši dali svoje otroke v varstvo. Poleg tega učitelji, profesorji in ravnatelji namreč po njegovih besedah opozarjajo, da informacije dobivajo prepozno, ko jih dobijo, pa jih dobijo iz medijev. Od ministrice bi v LMŠ pričakovali, da bi bili ravnatelji o tem obveščeni prvi.
Sviz in predstavniki dijakov za vključenost v odločanje o izvedbi mature
Iz mnogih pisem posameznikov, učiteljstva in šol, ki jih te dni prejemajo na Sindikatu vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz), je po besedah glavnega tajnika sindikata Branimirja Štruklja mogoče razbrati predvsem zaskrbljenost, ali je maturo mogoče izvesti varno tako za učiteljice in učitelje in strokovne delavce kot tudi za dijakinje in dijake. "Mi smo tisti, ki bomo to izpeljali, če bo varno," je spomnil.
Vendar pa jih pristojni po njegovih besedah iz dialoga izključujejo. Na današnji sestanek glede protokolov oziroma o hišnem redu na maturi namreč sindikata niso povabili, češ da gre za posvet tehnične narave. To je po prepričanju Štruklja nedopustno. Kot je zatrdil, se ne bodo "pustili spraviti v nek pasivni objekt, ki se ga bo s piedestala premikalo sem in tja". Pristojne je pozval, naj jih vključijo v te procese, sicer bi se lahko konflikt med sindikatom in ministrstvom po njegovih besedah tudi "precej zaostril".
Na novinarski konferenci sindikata je sicer sodelovala tudi predsednica Dijaške organizacije Slovenije (DOS) Maja Kalin. Tudi ona se je obregnila ob izločitev predstavnikov dijakov iz dialoga. "Situacija je za vse nova, skrajno neugodna in težka, še posebej za letošnje maturante," je opozorila. Zaradi "vsesplošne ignorance naših mnenj" so dijaki po njenih besedah ostali slabo obveščeni.
Problematika glede izvedbe mature je povzročila veliko polemik tako med dijaki, ki si mature želijo, kot tudi med tistimi, ki si je ne. V DOS se zavedajo, da je matura obvezen del srednješolskega in gimnazijskega izobraževanja. "Naše stališče do izvajanja mature pa je, naj se izvede, ko in če bodo ustrezni pogoji," je poudarila Kalinova in izpostavila potrebo po ustrezni zaščiti tako za maturante kot za profesorje, pa tudi ustrezne pogoje izvajanja priprav na maturo.
Spomnila je še, da so med dijaki že pred časom izvedli anketo o izobraževanju na daljavo in o izvedbi letošnje mature, izsledke pa v odprtem pismu posredovali tudi ministrstvu za izobraževanju, znanost in šport. Pismo je sicer naletelo na pozitiven odziv pristojnih, nekateri ukrepi so bili tudi že sprejeti, med drugim je bil izdan posodobljen maturitetni koledar, podaljšal se je tudi rok za oddajo internega dela. Pozneje pa so dijaki po njenih besedah zopet "ostali v temi".
KOMENTARJI (163)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.