Na seznamu 75 držav in britanskih čezmorskih ozemelj na primer tudi ni ZDA in Kitajske, so pa na njem med drugim vse tri sosede Slovenije.
Kot izhaja iz seznama, objavljenega na strani britanske vlade, se ta uradno nanaša le na Anglijo, a po poročanju britanskega BBC z nekaj izjemami, ki zadevajo predvsem Škotsko, velja za celotno Veliko Britanijo. Škotska namreč še naprej vztraja pri obvezni 14-dnevni karanteni za potnike iz držav s slabšo epidemiološko sliko, kot jo ima sama, med katerimi je npr. Španija.
Obvezna karantena bo še vedno veljala za potnike, ki sicer prihajajo iz držav na seznamu, a so se v 14 dneh pred prihodom v Veliko Britanijo ustavili tudi v kateri od držav, ki niso na seznamu. Vsi potniki, tako obiskovalci kot državljani Velike Britanije, bodo morali pred prihodom v državo izpolniti poseben obrazec in v njem navesti vse svoje lokacije v minulih dveh tednih.
Britanska vlada je v okviru prizadevanj za zajezitev širjenja novega koronavirusa obvezno karanteno za večino potnikov uvedla 8. junija. Pravilo je veljalo tudi za vse Britance, ki so zapustili državo, nato pa se želeli vanjo vrniti.
Ukrep je vznejevoljil zlasti letalske prevoznike, pa tudi ostale predstavnike potovalne industrije, ki so opozarjali, da bo takšna omejitev opustošila turistični sektor. Vlada v Londonu je več tednov vztrajala pri vzpostavljanju t. i. zračnih mostov z državami z nizkimi stopnjami širjenja virusa, nato pa se je konec junija le odločila vzpostaviti sistem kategorizacije, s katero so določili dovolj varne države, da jih lahko iz ukrepa izvzamejo.
Pred tednom dni so nato v Londonu napovedali današnji ukrep in tudi že objavili seznam držav, za potnike iz katerih od danes ne bo več obvezna karantena. Kot so poudarili, gre za nov korak v previdnem vnovičnem odpiranju države. V Veliki Britaniji je sicer koronavirus zahteval največ žrtev med vsemi evropskimi državami.
KOMENTARJI (79)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.