Slovenska vlada, ki jo je takrat še vodil Marjan Šarec, je epidemijo covid-19 razglasila 12. marca, dan po tem, ko se je Svetovna zdravstvena organizacija odločila za razglasitev pandemije. Takrat je bilo v Sloveniji nekaj manj kot sto potrjenih primerov okužbe, prvo smrtno žrtev pa smo imeli dva dni po razglasitvi epidemije. Žarišče okužbe v Sloveniji predstavljajo predvsem domovi za starejše.
Že Šarčeva vlada je sprejela ukrepe za zajezitev širjenja novega koronavirusa v zvezi z ustavitvijo javnega življenja, med drugim je sprejela zaprtje varstveno-izobraževalnih ustanov in omejitve prehodov na meji z Italijo. Vlada Janeza Janše, ki je vodenje prevzela dan po razglašeni epidemiji, pa je ukrepe še stopnjevala.
Tako sta denimo danes ustavljena letalski promet in tudi ves javni promet po državi, veljajo omejitve pri prehodih meje, odprte so le nekatere trgovine in lekarne, gibanje prebivalcev pa je omejeno na občino njihovega bivanja. Vlada je že sprejela nekatere interventne ukrepe za pomoč prizadetim v epidemiji.
Ob ugodnih trendih, ki po mnenju nekaterih kažejo uspešnost Slovenije v boju proti novemu koronavirusu, vlada napoveduje postopno omilitev nekaterih ukrepov. A tako v vladi kot mnogi strokovnjaki opozarjajo, da razmere še niso stabilne in da bi s prenagljenim rahljanjem omejitev lahko povzročili nov val okužb.
Po navedbah vladnega govorca za covid-19 Jelka Kacina morajo biti poleg dlje časa razvidnega trenda padanja novih okužb za omilitev veljavnih ukrepov izpolnjeni še nekateri drugi pogoji. To so možnost sledenja okuženim in širitvi virusa, da zdravstveni sistem ni pod prevelikim pritiskom, zadostne kapacitete za testiranje ter vzpostavljeni instrumenti za merjenje učinkov tranzicije.
Kot je pojasnil predstojnik območne enote Nacionalnega inštituta za javno zdravje Koper Milan Krek, bo epidemija prešla v stabilno fazo, ko bo dnevna rast novo okuženih le še odstotna, to je približno 12 novo okuženih na dan. Takrat bi po njegovi oceni lahko bolj pogumno začeli opuščati omejitve.
Direktor Klinike Golnik Aleš Rozman pa je ob tem opozoril, da se bodo morali ljudje še naprej izogibati druženju ob kavicah in da se bo treba navaditi na novo realnost, saj prebivalstvo še dolgo ne bo prekuženo. "V javnih prostorih bomo še naprej nosili maske, telesna razdalja bo ostala," je napovedal. Po njegovem mnenju tudi počitnic v tujini letos skoraj zagotovo ne bo, kako bomo lahko potovali znotraj države, pa bo odvisno od epidemioloških trendov.
Zadnji podatki
Včeraj so umrli še trije bolniki s covid-19, kar pomeni, da je v Sloveniji skupno za posledicami epidemije novega koronavirusa umrlo 53 ljudi. Opravili so nekaj manj testov kot običajno, in sicer 572, ter ugotovili 17 novih okužb. Skupno se je torej število okuženih povzpelo na 1205.
Vseh testov so tako doslej opravili 34.851, so sporočili iz urada vlade za komuniciranje.
V bolnišnicah se je včeraj zdravilo 95 bolnikov, kar je eden več kot v petek. Od teh jih je na intenzivnih oddelkih nego potrebovalo 35, kar je dva manj kot dan prej. Iz bolnišnic so do polnoči v soboto odpustili dva človeka, skupno torej 150.
Nove okužbe v Ljutomeru
V domu starejših občanov Ljutomer so medtem odkrili okužbo z novim koronavirusom še pri štirih oskrbovancih in štirih zaposlenih. Skupno je tako pozitivnih 58 oskrbovancev in 18 zaposlenih. Ker so v soboto dodatno potrdili okuženost še pri enem zaposlenem v zdravstvenem domu, je skupno število okuženih 79.
Iz ljutomerskega zdravstvenega doma so okuženi trije delavci, ki so pomagali v DSO. Test enega od obolelih stanovalcev pa je že bil negativen in je ozdravel.
V DSO so prišli pomagat zdravstveni delavci iz soboške in ptujske bolnišnice ter zdravstvenih domov Murska Sobota, Lendava in Gornja Radgona.
V soboto jih je obiskala državna sekretarka na ministrstvu za zdravje Klavdija Kobal Straus in jim, kot so sporočili iz DSO, dostavila tudi dodatno zaščitno opremo za delo z obolelimi, predvsem zaščitne predpasnike. V DSO še pravijo, da bo delo med prazniki potekalo nemoteno, saj je ob pomoči in sodelovanju bolnišničnega osebja sestavljenih dovolj potrebnih ekip.
Kot je za povedal ljutomerski podžupan Niko Miholič, je občina dodatnemu osebju podarila tople obroke. Državna sekretarka pa je DSO predlagala, naj hrane v Bioterme, kjer je nameščen del varovancev, ne vozijo več iz doma, ampak iz alternativne kuhinje, ki jo je vzpostavila občina.
Po Miholičevih besedah so rešili še eno veliko težavo, čiščenje DSO, saj čistilni servisi niso hoteli v objekt.
V šmarskem domu za starejše vseeno nekaj prazničnega vzdušja
V domovih za starejše sicer kljub zahtevnim časom ne pozabljajo na velikonočno vzdušje, pravi direktorica Doma upokojencev Šmarje pri Jelšah Gordana Drimel.
Po besedah direktorice šmarskega doma se je stanje tam normaliziralo, v teh dneh pa ne opažajo porasta obolelih s covid-19. "Rast števila obolelih se je v zadnjih dveh dneh umirila. Upajmo, da bo tako ostalo tudi v prihodnje," pravi direktorica, ki pa opozarja, da je stanje v domu kljub vsemu še vedno nepredvidljivo.
Z natančnim podatkom o številu obolelih ni mogla postreči, saj v zadnjih dneh niso vzeli niti enega brisa. Se pa v domu pripravljajo na intenzivnejše testiranje od torka. V tem postopku bosta morala biti pri oskrbovancih dva testa negativna za beleženje statistike, po zbranih podatkih analiziranih brisov pa bodo lahko poročali o dejanskem stanju v domu.
V isti sapi je direktorica dejala, da je nekaj oskrbovancev že prebolelo bolezen, ob bolj pozitivnih novicah pa je pristavila, da kljub zahtevnim razmeram praznovanje velike noči ne bo izostalo.
"V domu pripravljamo različne aktivnosti za veliko noč, da razveselimo oskrbovance v teh časih in jim vrnemo nasmeh na obraz. Kljub vsemu smo skušali zagotoviti nekaj velikonočnega vzdušja, da bo oskrbovancem in zaposlenim karseda lepo," je dodala direktorica doma, praznične utrinke pa je dom objavil tudi na svojem profilu na Facebooku.
V šmarskem domu se je okužba že kmalu po potrjenem prvem primeru v državi hitro razširila in občina Šmarje pri Jelšah je hitro postala eno največjih žarišč v Sloveniji.
Več druženja na javnih površinah
Ob epidemiji novega koronavirusa so vsakodnevno aktivirani pripadniki civilne zaščite in drugih organizacij ter številni prostovoljci. Včeraj je bilo na vseh ravneh angažiranih 1972 pripadnikov sil za zaščito in reševanje, je zapisano v biltenu Centra za obveščanje RS.
V biltenu v poročilu o izvedenih aktivnostih med drugim izpostavljajo ohranjanje zavesti pri vseh, da je treba še naprej dosledno upoštevati vsa navodila za zmanjšanje širjenja epidemije, saj ponekod opažajo več ljudi in druženja na javnih površinah. Kot ocenjujejo, bo to še poseben izziv med velikonočnimi prazniki.
Poudarili so še ponovno prošnjo poveljnika civilne zaščite Notranjske o neurejenem statusu dveh pridržanih tujih državljanov v hotelu Epic in prošnjo za ureditev njunega statusa. Zadeva je bila posredovana ministrstvu za zdravje, ki bo pripravilo odločbi. Kot opozarjajo, se eden od teh vede nasilno, zdravstvena inšpektorica pa brez izdane odločbe o namestitvi v karanteno ne more ukrepati.
Izpostavljajo tudi redno delitev zaščitne osebne varovalne opreme in drugih materialno-tehničnih sredstev po prioriteti ter zbiranje podatkov o nastanitvenih zmogljivostih za morebitno nastanitev bolnikov, zdravnikov, policistov in vojakov, oseb, ki bodo sprejeti v karanteno, in oseb, ki bodo po končanem zdravljenju odpuščene iz bolnišnic.
Zbirajo tudi ponudbe za dobavo zaščitne opreme in podatke o donacijah ter urejajo mednarodne prevoze zaščitne opreme. Pregledujejo tudi pobude prostovoljcev za vključitev v aktivnosti civilne zaščite in Slovenske vojske. Usklajujejo tudi oskrbo in pomoč ranljivim skupinam oziroma tistim, ki jo potrebujejo.
Po vstopu v državo sedemdnevna karantena
Osebe, ki bodo prišle v Slovenijo, bodo morale od zdaj za sedem dni v karanteno na naslovu prebivanja ali nastanitve. Tujim delavcem bo moral ustrezno karanteno zagotavljati delodajalec. Omejitve med drugim ne bodo veljale za čezmejne delavce, tovorni promet in prehod države v istem dnevu.
Medtem ko je do zdaj veljalo, da se osebam po vstopu v državo odredi karanteno za 14 dni, se jim jo bo z današnjim dnem za obdobje sedmih dni. Sedmi dan karantene jim bodo vzeli bris za testiranje na novi koronavirus. Če bo oseba odvzem zavrnila ali če ji brisa ne bo mogoče odvzeti, se bo karantena avtomatično podaljšala še za sedem dni. Če bo test negativen, bo karantena prenehala. Če bo pozitiven, pa bodo osebo obravnavali skladno s smernicami za obravnavo okuženih z novim koronavirusom.
Osebam s stalnim ali začasnim prebivališčem v Sloveniji se bo karantena odredila na domačem naslovu, tistim, ki v Sloveniji nimajo stalnega ali začasnega prebivališča, pa na dejanskem naslovu, kjer bodo nastanjeni.
Tujcem, ki bodo v Sloveniji opravljali delo, bodo karanteno odredili na naslovu, ki bo naveden v potrdilu delodajalca, ki ga bodo morali pokazati na meji. Delodajalci bodo morali tem osebam zagotoviti ustrezne pogoje prestajanja karantene in prehrano.
Slovenski državljani, ki bodo ob prehodu meje navedli, da so okuženi ali da imajo očitne znake koronavirusne bolezni 19, bodo morali takoj po telefonu poklicati osebnega zdravnika ali nujno medicinsko pomoč. Tujim državljanom brez stalnega prebivališča v Sloveniji pa v tovrstnem primeru vstopa v državo ne bodo dovolili.
Določila glede karantene med drugim ne bodo veljala za čezmejne dnevne delovne migrante in za čezmejne tedenske migrante na meji z Avstrijo, prav tako bodo izjema državljani Slovenije, Avstrije, Italije in Madžarske, ki so dvolastniki ali najemniki zemljišč na obeh straneh meje in opravljajo poljedelska dela.
Izjema bo tudi prevoz blaga v Slovenijo ali iz nje in tovorni promet v tranzitu ter potovanje čez Slovenijo v drugo državo v istem dnevu. Ukrep prav tako ne bo veljal za osebe, ki zagotavljajo nujne storitve, in pripadnike služb zaščite in reševanja, zdravstva, policije, gasilcev in izvajalce humanitarnih prevozov, ki bodo prestopali mejo zaradi izvajanja svojih nalog.
KOMENTARJI (1593)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.