Korona

Mesec dni epidemije: na vidiku omilitve ukrepov, krajša karantena ob vstopu v državo

Ljubljana, 12. 04. 2020 07.48 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 8 min
Avtor
Natalija Švab, STA
Komentarji
1593

V enem mesecu po razglasitvi epidemije covid-19 je pri nas število potrjenih primerov okužbe naraslo za več kot tisoč. V zadnjih dneh je trend naraščanja števila obolelih ugoden, zato se obetajo prve omilitve vladnih ukrepov. A pristojni poudarjajo, da razmere še niso stabilne in da socialni stiki še dolgo ne bodo takšni, kot smo jih vajeni. Medtem so karanteno za osebe, ki vstopajo v Slovenijo, s 14 skrajšali na sedem dni.

Več videovsebin
  • Iz 24UR ZVEČER: Psiholog Matej Tušak o tem, ali smo se na karanteno res navadili
    09:02
    Iz 24UR ZVEČER: Psiholog Matej Tušak o tem, ali smo se na karanteno res navadili
  • Iz 24UR ZVEČER: Številke se umirjajo
    03:52
    Iz 24UR ZVEČER: Številke se umirjajo
  • Iz 24UR: Tokrat v krogu družine
    02:33
    Iz 24UR: Tokrat v krogu družine
  • Iz 24UR: Evakuacija vojaka
    03:09
    Iz 24UR: Evakuacija vojaka
  • Iz 24UR: Maše po spletu
    02:14
    Iz 24UR: Maše po spletu
  • Iz 24UR: Več kot 900 kršitev
    02:18
    Iz 24UR: Več kot 900 kršitev
  • Iz 24UR: Kako se spopadamo s covidom-19?
    02:46
    Iz 24UR: Kako se spopadamo s covidom-19?
  • Iz 24UR: Mesec dni epidemije
    03:31
    Iz 24UR: Mesec dni epidemije
  • Iz 24UR POPOLDNE: Mesec dni epidemije
    02:01
    Iz 24UR POPOLDNE: Mesec dni epidemije
  • Iz 24UR: Maše po spletu
    00:53
    Iz 24UR: Maše po spletu
  • Iz 24UR POPOLDNE: Ni čas za ločevanje
    01:26
    Iz 24UR POPOLDNE: Ni čas za ločevanje
  • Iz 24UR POPOLDNE: Evakuacija vojaka
    00:59
    Iz 24UR POPOLDNE: Evakuacija vojaka
  • Iz 24UR POPOLDNE: Okužbe po domovih
    01:18
    Iz 24UR POPOLDNE: Okužbe po domovih
  • Iz 24UR POPOLDAN: Tokrat v krogu družine
    01:15
    Iz 24UR POPOLDAN: Tokrat v krogu družine
  • Iz 24UR POPOLDAN: 900 opozoril
    01:02
    Iz 24UR POPOLDAN: 900 opozoril

 

Na udaru novega koronavirusa se je znašel že tako preobremenjen slovenski zdravstveni sistem.
Na udaru novega koronavirusa se je znašel že tako preobremenjen slovenski zdravstveni sistem. FOTO: Nina Bračič, UKC Maribor

Slovenska vlada, ki jo je takrat še vodil Marjan Šarec, je epidemijo covid-19 razglasila 12. marca, dan po tem, ko se je Svetovna zdravstvena organizacija odločila za razglasitev pandemije. Takrat je bilo v Sloveniji nekaj manj kot sto potrjenih primerov okužbe, prvo smrtno žrtev pa smo imeli dva dni po razglasitvi epidemije.  Žarišče okužbe v Sloveniji predstavljajo predvsem domovi za starejše.

 

Trend okužb
Trend okužb FOTO: Vlada RS

Že Šarčeva vlada je sprejela ukrepe za zajezitev širjenja novega koronavirusa v zvezi z ustavitvijo javnega življenja, med drugim je sprejela zaprtje varstveno-izobraževalnih ustanov in omejitve prehodov na meji z Italijo. Vlada Janeza Janše, ki je vodenje prevzela dan po razglašeni epidemiji, pa je ukrepe še stopnjevala.

Tako sta denimo danes ustavljena letalski promet in tudi ves javni promet po državi, veljajo omejitve pri prehodih meje, odprte so le nekatere trgovine in lekarne, gibanje prebivalcev pa je omejeno na občino njihovega bivanja. Vlada je že sprejela nekatere interventne ukrepe za pomoč prizadetim v epidemiji.

 

Ob ugodnih trendih, ki po mnenju nekaterih kažejo uspešnost Slovenije v boju proti novemu koronavirusu, vlada napoveduje postopno omilitev nekaterih ukrepov. A tako v vladi kot mnogi strokovnjaki opozarjajo, da razmere še niso stabilne in da bi s prenagljenim rahljanjem omejitev lahko povzročili nov val okužb.

Po navedbah vladnega govorca za covid-19 Jelka Kacina morajo biti poleg dlje časa razvidnega trenda padanja novih okužb za omilitev veljavnih ukrepov izpolnjeni še nekateri drugi pogoji. To so možnost sledenja okuženim in širitvi virusa, da zdravstveni sistem ni pod prevelikim pritiskom, zadostne kapacitete za testiranje ter vzpostavljeni instrumenti za merjenje učinkov tranzicije.

 

Kot je pojasnil predstojnik območne enote Nacionalnega inštituta za javno zdravje Koper Milan Krek, bo epidemija prešla v stabilno fazo, ko bo dnevna rast novo okuženih le še odstotna, to je približno 12 novo okuženih na dan. Takrat bi po njegovi oceni lahko bolj pogumno začeli opuščati omejitve.

Direktor Klinike Golnik Aleš Rozman pa je ob tem opozoril, da se bodo morali ljudje še naprej izogibati druženju ob kavicah in da se bo treba navaditi na novo realnost, saj prebivalstvo še dolgo ne bo prekuženo. "V javnih prostorih bomo še naprej nosili maske, telesna razdalja bo ostala," je napovedal. Po njegovem mnenju tudi počitnic v tujini letos skoraj zagotovo ne bo, kako bomo lahko potovali znotraj države, pa bo odvisno od epidemioloških trendov.

 

Zadnji podatki

Včeraj so umrli še trije bolniki s covid-19, kar pomeni, da je v Sloveniji skupno za posledicami epidemije novega koronavirusa umrlo 53 ljudi. Opravili so nekaj manj testov kot običajno, in sicer 572, ter ugotovili 17 novih okužb. Skupno se je torej število okuženih povzpelo na 1205.

Vseh testov so tako doslej opravili 34.851, so sporočili iz urada vlade za komuniciranje.

V bolnišnicah se je včeraj zdravilo 95 bolnikov, kar je eden več kot v petek. Od teh jih je na intenzivnih oddelkih nego potrebovalo 35, kar je dva manj kot dan prej. Iz bolnišnic so do polnoči v soboto odpustili dva človeka, skupno torej 150.

 

Dnevni podatki
Dnevni podatki FOTO: Vlada RS

Nove okužbe v Ljutomeru

V domu starejših občanov Ljutomer so medtem odkrili okužbo z novim koronavirusom še pri štirih oskrbovancih in štirih zaposlenih. Skupno je tako pozitivnih 58 oskrbovancev in 18 zaposlenih. Ker so v soboto dodatno potrdili okuženost še pri enem zaposlenem v zdravstvenem domu, je skupno število okuženih 79.

Iz ljutomerskega zdravstvenega doma so okuženi trije delavci, ki so pomagali v DSO. Test enega od obolelih stanovalcev pa je že bil negativen in je ozdravel.

V DSO so prišli pomagat zdravstveni delavci iz soboške in ptujske bolnišnice ter zdravstvenih domov Murska Sobota, Lendava in Gornja Radgona.

V soboto jih je obiskala državna sekretarka na ministrstvu za zdravje Klavdija Kobal Straus in jim, kot so sporočili iz DSO, dostavila tudi dodatno zaščitno opremo za delo z obolelimi, predvsem zaščitne predpasnike. V DSO še pravijo, da bo delo med prazniki potekalo nemoteno, saj je ob pomoči in sodelovanju bolnišničnega osebja sestavljenih dovolj potrebnih ekip.

Kot je za povedal ljutomerski podžupan Niko Miholič, je občina dodatnemu osebju podarila tople obroke. Državna sekretarka pa je DSO predlagala, naj hrane v Bioterme, kjer je nameščen del varovancev, ne vozijo več iz doma, ampak iz alternativne kuhinje, ki jo je vzpostavila občina.

Po Miholičevih besedah so rešili še eno veliko težavo, čiščenje DSO, saj čistilni servisi niso hoteli v objekt.

V šmarskem domu za starejše vseeno nekaj prazničnega vzdušja

V domovih za starejše sicer kljub zahtevnim časom ne pozabljajo na velikonočno vzdušje, pravi direktorica Doma upokojencev Šmarje pri Jelšah Gordana Drimel.

Po besedah direktorice šmarskega doma se je stanje tam normaliziralo, v teh dneh pa ne opažajo porasta obolelih s covid-19. "Rast števila obolelih se je v zadnjih dveh dneh umirila. Upajmo, da bo tako ostalo tudi v prihodnje," pravi direktorica, ki pa opozarja, da je stanje v domu kljub vsemu še vedno nepredvidljivo.

Z natančnim podatkom o številu obolelih ni mogla postreči, saj v zadnjih dneh niso vzeli niti enega brisa. Se pa v domu pripravljajo na intenzivnejše testiranje od torka. V tem postopku bosta morala biti pri oskrbovancih dva testa negativna za beleženje statistike, po zbranih podatkih analiziranih brisov pa bodo lahko poročali o dejanskem stanju v domu.

V isti sapi je direktorica dejala, da je nekaj oskrbovancev že prebolelo bolezen, ob bolj pozitivnih novicah pa je pristavila, da kljub zahtevnim razmeram praznovanje velike noči ne bo izostalo.

"V domu pripravljamo različne aktivnosti za veliko noč, da razveselimo oskrbovance v teh časih in jim vrnemo nasmeh na obraz. Kljub vsemu smo skušali zagotoviti nekaj velikonočnega vzdušja, da bo oskrbovancem in zaposlenim karseda lepo," je dodala direktorica doma, praznične utrinke pa je dom objavil tudi na svojem profilu na Facebooku.

V šmarskem domu se je okužba že kmalu po potrjenem prvem primeru v državi hitro razširila in občina Šmarje pri Jelšah je hitro postala eno največjih žarišč v Sloveniji. 

 

Več druženja na javnih površinah

Ob epidemiji novega koronavirusa so vsakodnevno aktivirani pripadniki civilne zaščite in drugih organizacij ter številni prostovoljci. Včeraj je bilo na vseh ravneh angažiranih 1972 pripadnikov sil za zaščito in reševanje, je zapisano v biltenu Centra za obveščanje RS.

V biltenu v poročilu o izvedenih aktivnostih med drugim izpostavljajo ohranjanje zavesti pri vseh, da je treba še naprej dosledno upoštevati vsa navodila za zmanjšanje širjenja epidemije, saj ponekod opažajo več ljudi in druženja na javnih površinah. Kot ocenjujejo, bo to še poseben izziv med velikonočnimi prazniki.

Poudarili so še ponovno prošnjo poveljnika civilne zaščite Notranjske o neurejenem statusu dveh pridržanih tujih državljanov v hotelu Epic in prošnjo za ureditev njunega statusa. Zadeva je bila posredovana ministrstvu za zdravje, ki bo pripravilo odločbi. Kot opozarjajo, se eden od teh vede nasilno, zdravstvena inšpektorica pa brez izdane odločbe o namestitvi v karanteno ne more ukrepati.

Izpostavljajo tudi redno delitev zaščitne osebne varovalne opreme in drugih materialno-tehničnih sredstev po prioriteti ter zbiranje podatkov o nastanitvenih zmogljivostih za morebitno nastanitev bolnikov, zdravnikov, policistov in vojakov, oseb, ki bodo sprejeti v karanteno, in oseb, ki bodo po končanem zdravljenju odpuščene iz bolnišnic.

Zbirajo tudi ponudbe za dobavo zaščitne opreme in podatke o donacijah ter urejajo mednarodne prevoze zaščitne opreme. Pregledujejo tudi pobude prostovoljcev za vključitev v aktivnosti civilne zaščite in Slovenske vojske. Usklajujejo tudi oskrbo in pomoč ranljivim skupinam oziroma tistim, ki jo potrebujejo.

Po vstopu v državo sedemdnevna karantena

Osebe, ki bodo prišle v Slovenijo, bodo morale od zdaj za sedem dni v karanteno na naslovu prebivanja ali nastanitve. Tujim delavcem bo moral ustrezno karanteno zagotavljati delodajalec. Omejitve med drugim ne bodo veljale za čezmejne delavce, tovorni promet in prehod države v istem dnevu.

Medtem ko je do zdaj veljalo, da se osebam po vstopu v državo odredi karanteno za 14 dni, se jim jo bo z današnjim dnem za obdobje sedmih dni. Sedmi dan karantene jim bodo vzeli bris za testiranje na novi koronavirus. Če bo oseba odvzem zavrnila ali če ji brisa ne bo mogoče odvzeti, se bo karantena avtomatično podaljšala še za sedem dni. Če bo test negativen, bo karantena prenehala. Če bo pozitiven, pa bodo osebo obravnavali skladno s smernicami za obravnavo okuženih z novim koronavirusom.

Osebam s stalnim ali začasnim prebivališčem v Sloveniji se bo karantena odredila na domačem naslovu, tistim, ki v Sloveniji nimajo stalnega ali začasnega prebivališča, pa na dejanskem naslovu, kjer bodo nastanjeni.

Tujcem, ki bodo v Sloveniji opravljali delo, bodo karanteno odredili na naslovu, ki bo naveden v potrdilu delodajalca, ki ga bodo morali pokazati na meji. Delodajalci bodo morali tem osebam zagotoviti ustrezne pogoje prestajanja karantene in prehrano.

Slovenski državljani, ki bodo ob prehodu meje navedli, da so okuženi ali da imajo očitne znake koronavirusne bolezni 19, bodo morali takoj po telefonu poklicati osebnega zdravnika ali nujno medicinsko pomoč. Tujim državljanom brez stalnega prebivališča v Sloveniji pa v tovrstnem primeru vstopa v državo ne bodo dovolili.

Določila glede karantene med drugim ne bodo veljala za čezmejne dnevne delovne migrante in za čezmejne tedenske migrante na meji z Avstrijo, prav tako bodo izjema državljani Slovenije, Avstrije, Italije in Madžarske, ki so dvolastniki ali najemniki zemljišč na obeh straneh meje in opravljajo poljedelska dela.

Izjema bo tudi prevoz blaga v Slovenijo ali iz nje in tovorni promet v tranzitu ter potovanje čez Slovenijo v drugo državo v istem dnevu. Ukrep prav tako ne bo veljal za osebe, ki zagotavljajo nujne storitve, in pripadnike služb zaščite in reševanja, zdravstva, policije, gasilcev in izvajalce humanitarnih prevozov, ki bodo prestopali mejo zaradi izvajanja svojih nalog.

 

SPREMLJAJ DOGAJANJE V ŽIVO

17.11

V karanteni v Postojni ostaja še 17 stanovalcev

Karanteno v postojnskem hotelu Epic je danes zapustilo 16 stanovalcev iz prve skupine, ki je tja prišla pred dvema tednoma po vrnitvi z letalom iz Španije. Skupaj je v karanteni v Postojni zdaj 17 ljudi, saj so v petek ponoči tja za 14 dni prišli trije novi stanovalci. Kot so pojasnili v regijskem štabu Civilne zaščite za Notranjsko, se je pred odhodom z omenjenimi 16 stanovalci pogovorila predstavnica koprske enote Nacionalnega inštituta za javno zdravje. Nihče med njimi nima zdravstvenih težav, brisov pa jim ob odhodu niso več jemali. Prve goste je hotel Epic v karanteno sprejel 29. marca, ko je s posebnim letom iz Madrida prispela skupina 43 Slovencev. Od teh je testiranje pokazalo okužbo z novim koronavirusom pri dveh. Večina na testu negativnih se je že nekaj dni pozneje odločila, da bodo z izolacijo nadaljevali na stalnem ali začasnem bivališču, se je pa preostalim v karanteni pridružilo nekaj novih stanovalcev, nazadnje trije v petek ponoči. Sicer pa so se kljub praznikom tudi danes pripadniki občinskih štabov civilne zaščite trudili z vsemi nalogami in ukrepi za zajezitev epidemije koronavirusa, prek krajevnih skupnosti in vaških odborov pa so v duhu velikonočnih praznikov uredili obisk vseh ljudi, ki jih oskrbujejo, so že v soboto sporočili iz notranjskega štaba civilne zaščite.

17.10

V zavodu Hrastovec prvi primer okuženega s covidom-19

V Socialno varstvenem zavodu Hrastovec so potrdili prvi primer okužbe s covidom-19. Gre za stanovalca dislocirane bivalne enote v Apačah, kjer prebiva 16 stanovalcev. Okuženega so že namestili v izolacijsko sobo in se počuti dobro. Ostalim stanovalcem so namestili zaščitne maske in izvajajo poostrene ukrepe za zajezitev širjenja virusa. Zdravstveno osebje uporablja ustrezno zaščitno opremo, večkrat dnevno razkužujejo prostore v enoti, prav tako so prejeli vsa navodila za delo in tudi pripomočke, so sporočili iz zavoda, kjer bivajo osebe s težavami v duševnem zdravju in duševnem razvoju. Brise so odvzeli vsem zaposlenim, s katerimi je bil okuženi v stiku, vendar so negativni. Zaposleni so sicer preventivno v samoizolaciji, v enoti Apače pa je tako na delu nova zdravstvena ekipa. Iz zavoda Hrastovec so o nastalih razmerah takoj obvestili tudi apaškega župana Andreja Steyerja, ki je takoj ponudil pomoč v obliki dodatne zaščitne opreme in pomoč civilne zaščite. Lokalna skupnost je že zagotovila prenočišča za zaposlene, ki se po končanem delu ne želijo vrniti domov. Ob tem so v zavodu izpostavili, da nimajo nobene okužbe ne pri zaposlenih ne pri preostalih stanovalcih. Zaposleni so sicer že ob začetku epidemije prejeli vsa navodila o ukrepanju v času okužbe, zato so mirno sprejeli potrjeni primer in se z vsemi močmi trudijo, da preprečijo oz. zajezijo širitev virusa. Zaposlenim vodstvo prav tako nudi psihosocialno pomoč, če bi jo potrebovali.

15.01

V desetih dneh policisti dobili 8300 klicev in sporočil o koronavirusu

"V Policiji smo 2. aprila 2020 samoiniciativno vzpostavili posebno kontaktno telefonsko številko in elektronski naslov, da bi z nasveti pomagali ljudem, ki so se v zadnjem obdobju pogosto obračali na nas z vprašanji o novih ukrepih za zajezitev epidemije bolezni covid-19. Na telefonski številki 01 514 70 01 smo vsak dan, tudi ob sobotah in nedeljah, med 7. in 19. uro, odgovarjali na številne telefonske klice, pripravljali pa smo tudi odgovore na pisna zaprosila, ki smo jih prejemali na elektronski naslov info.koronavirus@policija.si. V času spremenjenih razmer in omejevalnih ukrepov se je vzpostavitev klicnega centra izkazala za pravilno odločitev, saj smo do vključno včeraj, 11. aprila 2020, odgovorili skupno na več kot 8300 telefonskih klicev in elektronskih zaprosil," so danes sporočili z Generalne policijske uprave. "V klicnem centru je vsak dan sodelovalo v povprečju med 10 in 15 zaposlenih iz Policijske akademije ob pomoči sodelavcev iz Uprave uniformirane policije, ki so ljudem odgovarjali in jim svetovali, kako lahko ravnajo v najrazličnejših situacijah, povezanih z izvajanjem odloka in veljavnimi omejitvami. Vprašanja ljudi so se največkrat nanašala na možne izjeme pri gibanju in prehajanju ter tudi na druge specifične situacije, npr. povezane s tujino, poslovanjem podjetij ipd. Kljub temu, da Policija pri izvajanju določenih omejevalnih aktivnosti ni nosilec, ampak le nudi asistenco, smo ocenili, da je za ljudi pomembno, da za njih vzpostavimo poseben komunikacijski kanal. S tem smo jim prisluhnili in pomagali s koristnimi nasveti in informacijami, ki se nanašajo na delo policije. Prejeli smo tudi že več zahval od ljudi, katerim smo pomagali v različnih situacijah in stiskah," so še sporočili s Policije.

14.45

Karantene v Dolgi vasi ni več

Vseh deset državljanov, ki so bili v 14-dnevni karanteni v gostilni v Dolgi vasi, je danes odšlo domov. Lendavski župan Janez Magyar je ob tem pohvalil vse službe, ki so sodelovale pri oskrbi in varovanju ter dodal, da bi še enkrat storili enako - pomagali ljudem v stiski. "To je bilo vsekakor humano dejanje. Če smo v migrantski krizi pomagali tujim državljanom, je bilo zdaj toliko bolj prav, da v teh težkih časih zaradi novega koronavirusa pomagamo našim državljanom, navsezadnje so bili skoraj vsi iz naše občine. Če ne bi pomagali domačim ljudem, bi bilo to več kot sporno," je povedal Magyar. Zato bi se župan znova odločil za tovrstno pomoč in kot opaža, je bila na splošno zelo pozitivno sprejeta tudi med prebivalci Lendave. "Res so nekateri izražali nezaupanje, vendar pa je bilo za varnost, tako ljudi v osami kot naših občanov, v največji možni meri poskrbljeno," je dodal. "Koordinacija je bila fantastična, hvala predstavnikom Rdečega križa, civilne zaščite, občinskim uslužbencem in vsem drugim, ker so odlično opravili delo, tako da se virus ni razširil," je še povedal Magyar. Deset nastanjenih v karanteni je iz hvaležnosti pred dnevi županu v humanitarne namene podarila denar. Zbranih 970 evrov so predstavniki Rdečega križa v obliki dodatnih prehranskih paketov razdelili približno 80 otrokom v 60 socialno šibkejših družinah. V pismu županu so med drugim zapisali: "Ko so nam mnogi obrnili hrbet, ste nas vi bodrili, pomagali in nam stali ob strani. Hvala vam, gospod župan, civilni zaščiti, Rdečemu križu, družini Kočar in vsem, ki ste nam kakor koli pomagali in nas vzeli pod okrilje. Naj vam dragi Bog tisočkrat poplača za vašo dobroto in hvala, da ste župan s srcem. Posebna zahvala tudi naši veleposlanici na Dunaju, gospe Škrilec, za pomoč pri vrnitvi v domovino." V Dolgi vasi so v dvotedensko osamo konec marca nastanili 28 ljudi, ki so prišli z avstrijske Tirolske. Okužbo na novi koronavirus so sprva potrdili pri sedmih. Po šestih dneh so neokuženi lahko odšli v domačo osamitev, vendar tega nekateri niso hoteli storiti, ker so se bali, da so morda vendarle okuženi. Zato so jih prejšnjo nedeljo 15 znova testirali in odkrili štiri nove okužene. Nazadnje jih je ostalo v Dolgi vasi deset, okužbo so potrdili pri osmih. V petek so vseh deset znova testirali. Trije testi so bili pozitivni, pri treh, ki so bili sicer negativni, pa so testiranje danes ponovili. Pozitivni na testiranju bodo od Nacionalnega inštituta za javno zdravje dobili nadaljnja navodila.

14.44

Največ novih okužb v Ljutomeru, v Ljubljani brez novega primera

Okužbo z novim koronavirusom so do konca dneva v soboto potrdili že v 146 občinah (v petek v 145), po dva ali več primera pa ostajata v 102 občinah. Tokrat je število okuženih najbolj naraslo v Ljutomeru, in sicer za sedem. V Ljubljani niso zabeležili nobenega novega primera, po dva nova primera pa imajo v Metliki in Veržeju.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (1593)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

om
13. 04. 2020 12.35
+4
g.M. Krek specialist za droge iz NIZJ nastopa z apokalipso 90.000 mrtvih. Kako je to številko kot uslužbenec NIZJ izračunal ni navedel. Dejstva: statistično do sedaj 55 mrtvih - 4,53% od okuženih. Delež okuženih v vseh testiranih pa je 3,42%. Njegova apokaliptična konstatacija predpostavlja 1.983.272 okuženih Slovencev. Glede 3,42% pozitivnih v vseh testiranih pa bi morala biti 56.350.000 velika populacija. To je manipulacija človeka , ki se pojavlja kot kandidat za dir. NIZJ. Res sramotno za NIZJ.
om
13. 04. 2020 12.02
+5
G. M.Krek kot uslužbenec in spec. za droge NIZJ, takrat ko bi moral, o pandemiji ni povedal NIČ. Sedaj se oglaša z apokalipso o 90.000 mrtvih. Iz spletnih strani pa pobira rezultate staističnih izračunov. To je osnova njegove kandidature za direktorja NIZJ. V koalicijskem programu je legalizacija kanabisa, čemur on stalno nasprotuje in povzroča SL in hudo bolnim ogromno škodo.
Jožajoža
13. 04. 2020 09.33
+10
Hrvaška iz Kitajske prejela 60 ton zaščitne opreme, nabavila jo je brez posrednikov.oprema je s certifikati,plačana,in ni ukradena .
Jožajoža
13. 04. 2020 09.37
+8
Za 60 ton opreme je Hrvaška odštela šest milijonov dolarjev (slabih 5,5 milijona evrov), poroča Večernji list. počivalšek pa vam je spipal za 20 ton 40 000 000 evrov težko prigaranega davkoplačevalskega denarja.pa še neuporabne so.
Jožajoža
13. 04. 2020 09.30
+2
na velikonočni konec tedna so pozornost številnih pritegnili jumboplakati vladajoče SDS premiera Janeza Janše, ki so se pojavili v več krajih po državi. janša je že začel volilno kapanijo.sprevrženo dejanje ,ko je ljudem odvezel pravico do DELA,ZDRAVJA IN SVOBODE.
Jožajoža
13. 04. 2020 09.27
+5
Janševa vlada uradnemu govorcu Jelku kacinu med prazniki dvignila plačo. absurd od absurda
gcek
13. 04. 2020 09.12
+0
Mediji kokokokoko
anakondabox
13. 04. 2020 08.52
+6
Življenje v karanteni je čas, ko se človek poglobi sam vase in lahko premišljuje, kako nedoumljivo je uničil naravo in njene prebivalce: izumiranje vrst, pomanjkanje pitne vode, gorenje Kemisa, graditev Magne na rodovitnih tleh, zadušljiva atmosfera... Človek živi samo tisočinko Zemljinega obstoja, a napravil je toliko škode, da se je zeleno modri planet, ob pogoriščih in izumiranju živalskih vrst, spremenil v sivega. To je dokaz, da človek ni krona, pač pa 'napaka' stvarstva. Sedaj imamo dovolj časa, da poleg branja, iger z otroki, telovadbe in gledanju marsikdaj 'abotnih' filmov na TV, premišljujemo tudi o tem. O tem, kako je narava in človek, kot njen droben okrušek, poslal ta katastrofičen virus med nas. Ukrepi se bodo omilili, da boš imel vsaj razrahljan občutek tesnobe in možnost delčka svobode. A če bomo še naprej teko neodgovorni do ljudi (predvsem starejših), če bo znova pozabljena solidarnost, če bomo na rodovitnih tleh za setev in žetev, postavljali sodobno tehnologijo, tedaj se nam slabo piše. Prihajali bodo novi virusi in desetkali prebivalce. In kaj potem? Svoje razmišljanje sem poslala tudi v Delo-SP, pa mi tega dobrohotnega, pa tudi drznega prispevka urednik ne želi objaviti. Pa sem mislila samo dobro. Verjamete? Morda bi kateri znanstveni skupini prišel njegov delček (namreč prispevka) prav tudi pri odkrivanju zdravil in cepiva. Pa ne, ne in ne, ker sem 'persona non grata'. Živim v deželi Slovenija kot Judinja brez vsakršnih pravic. Svojo, nekdaj ljubljeno deželo, sem preimenovala v Pre-sko-zo (prezir, skopost, zavist). Kdaj bo med S in 'nije' prišla tudi love-'ljubezen'? Šele tedaj bo veter odpihnil viruse in na obzorju se bo zasvetlikala svetloba. #iz mojih ust v božja ušesa
MAJOH
13. 04. 2020 08.51
+11
NA VSE KOMENTARJE NI KAJ DODATI-VSI SO ODLIČNI.POLNJENJE ŽEPOV SE NADALJUJE.
maske-so-padle
13. 04. 2020 08.44
+7
Nujno nove volitve, ki naj potekajo po pošti. Ena od tem predvolilne kampanje naj bo vnaprej določen natančen opis ukrepov proti Covidu. Pa naj narod odloči sam, kaj si želi karanteno ali prosto gibanje z omejitvijo za starejše, čakanje na cepivo ali naravno prekuženost. Takrat bi se pokazalo koliko koga skrbi in zakaj. Pa, da ne bojo zdaj desni skočili v luft, da je to predlog, ker je Janša na oblasti. Zaradi mene lahko tudi zmaga, če mu narod dodeli nov verodostojen mandat. Trenutno mu čisto dobro kaže. Vsekakor pa si ne želim nekih ukrepov katerih ni odobril nihče in ki nimajo vsaj večinske podpore pri volilcih.
maske-so-padle
13. 04. 2020 08.46
-3
Glasovanje po pošti pa zato, da bo odločitev plebiscitarna. Volilno pravico bi morali zagotoviti tudi populaciji od 16 naprej saj se njih to tudi tiče in čisto dovolj pametni znajo biti, kadar jim daš možnost.
behindyou
13. 04. 2020 08.42
+2
Pa koga briga ta virus, gremo delat da bo kruh na mizi ne pa cukr pa voda
BUONcaffee
12. 04. 2020 21.58
+2
Koliko krat bomo še vzeli kredit preden bo virus premagan?????
kaktusar1
13. 04. 2020 08.07
+12
verjetno ga bo treba še...je treba še kej napolnit...
Eminia
12. 04. 2020 21.53
+17
Bomo ja še malo podaljšali to stanje, da bodo "nekateri" lahko še kakšen posel z maskami skozi spravili!!!
RamzesII
12. 04. 2020 21.48
+13
Logika covid-19: ...... 1. Če ima simptome, se predpostavlja da ga imaš. ...... 2. Če nimaš simptomov, ga najverjetneje imaš. ...... 3. Če je test pozitiven, ga imaš. ...... 4. Če je test negativen, te testirajo dokler ni pozitiven. ...... 5. Če ga imaš, ga imaš. ...... 6. Če ga nimaš, kot da ga imaš. ...... 7. Če se ga ne da dokazati, ga vseeno imaš.
mareM1979
12. 04. 2020 21.57
+7
sm že parkrat vprašu pa nimamo strokovnjaka zgleda v slo z odgovorom na čisto enostavno vprašanje .... ali so testi ki jih uporabljamo za prisotnost covid 19 (SARS-CoV-2) diagnostnične ali raziskovalne narave????
vremenko
12. 04. 2020 21.48
+8
Mah, po Veliki noči je nujno potrebno normalizirati stvari v Sloveniji in zagnati gospodarstvo, seveda z vsemi mogočimi zaščitnimi ukrepi. V nasprotnem primeru bo več smrti zaradi drugih stvari in revščine. Slovenija in Slovenci smo na dobri poti, da premagamo coronavirus. Če bomo prej zagnali gospodarstvo kot ostali, bo to ogromen plus za nas. Glede na potek si to lahko privoščimo.
Arguss
12. 04. 2020 21.45
+8
Čakam samo torek ,da se odprejo trgovine z gradbenim materialom ,da bom lahko po svoji volji nabavljal ,kar bom hotel in ne bo treba več fehtati znance,sorodnike ,ki imajo obrt ,da mi nabavijo gradbeni material.
User416781
12. 04. 2020 21.49
+1
Kaj pacdelaš z vsem tem gradbenim materialom, če lahko vprašam? A imaš hrčkov sindrom?
Uporabnik1836414
12. 04. 2020 21.44
+1
Matjaž Nemec nitko je postal zopet aktualen za leve punce zdej ko se je ustavil dotok arabskih fantov jih nadomešča on.. 😂 😂
mareM1979
12. 04. 2020 21.41
+8
švedi so čist ....
mpk2
12. 04. 2020 21.49
+3
brez stroge karantene in z manjšim procentom od recimo Švice! (po uradnih podatkih) ..."resnica je nekje zunaj"
mareM1979
12. 04. 2020 21.52
+2
sympathy
12. 04. 2020 21.41
+22
Novinarji hinavci,hvalijo zdravnike v UKC in iz drugih večjih bolnic, pozabili pa so na delavce v domovih ostarelih,kjer imajo slabo opremo in nemogoče pogoje za delo. So pa tam največji problemi in glavna žarišča covida-19.
mareM1979
12. 04. 2020 21.45
+4
kaj pa naredijo za trgovce in trgovke .... kaj oni nemorjo dobit ....če matematika jj in ekipe drži je v slo trenutno potrjenih 1200 ... krat 5 ... pač pomeni 6000 k lahko okužijo vse ..
sympathy
12. 04. 2020 21.52
+10
Ne stokaj, trgovine so najbolj varne,saj ni nobene gneče. Delam v proizvodnji že vse od začetka virusa,zaposlenih cca.300 ljudi, pa nobene panike niti okužbe.
sympathy
12. 04. 2020 21.53
+11
grumf
12. 04. 2020 21.41
+2
Peti teden je pred nami. Denar je že na računih? Širjenje okužb v domovih za ostarele je pod nadzorom?
mareM1979
12. 04. 2020 21.42
+8
in potem svizec zavije čokolado v folijo....
mareM1979
12. 04. 2020 21.39
+2
če nemorem izven občine grem lahka kampirat v vojaško terensko bolnišnico ...šotori so jst prnesem žar