Na Češkem so zaposleni v gostinskih lokalih obvezani k preverjanju, ali gosti izpolnjujejo pogoj PCT. V primeru kršitev lastnikom gostinskih lokalov po poročanju nemške tiskovne agencije dpa grozijo visoke denarne kazni.
Hkrati so na Češkem veljavnost hitrih testov skrajšali s tri dni na 24 ur, testi PCR so poslej veljavni samo tri dni. Prav tako je novost, da testi niso več brezplačni. V gostinstvu so ukrepi, ki jih je sprejela vlada pod vodstvom populističnega premierja Andreja Babiša, naleteli na kritike. Vlada odgovornost za boj proti pandemije prelaga na zasebni sektor, ki ga je pandemije že tako hudo prizadela, so sporočili češki gostinci.
Na Češkem z 10,7 milijona prebivalcev je doslej polno cepljenih 57 odstotkov ljudi.
V Avstriji na delovnem mestu obvezen pogoj PCT
V Avstriji je od danes na delovnem mestu obvezen pogoj PCT. Delodajalec mora sedaj preverjati, ali je zaposleni cepljen proti covidu-19, prebolel oziroma ima negativen test na novi koronavirus. Prihodnjih 14 dni bo veljalo še prehodno obdobje, ko bodo lahko zaposleni, ki nimajo dokazila o izpolnjevanju pogoja PCT, nosili zaščitno masko tipa ffp2.
Nadzor bodo opravljali predstavniki zdravstvenih organov, vendar bo moral izpolnjevanje pogojev preverjati tudi delodajalec, poroča časnik Kronen Zeitung na svoji spletni strani. V Avstriji bodo 15. novembra še dodatno zaostrili ukrepe. Po besedah ministra za zdravje Wolfganga Mücksteina od takrat ne bodo več veljali hitri testi, ampak bodo morali necepljeni predložiti negativni izvid PCR-testa. Pri kršenju pravil grozi zaposlenim kazen v višini do 500 evrov, delodajalcem pa kazen v višini do 3600 evrov.
V Avstriji beležijo porast števila okužb. V zadnjem dnevu so potrdili še 4523 novih okužb z novim koronavirusom, kar je precejšen porast s prejšnjim tednom, ko so v ponedeljek poročali o 2850 okužbah. V bolnišnicah se zdravi 1458 bolnikov, kar je 14 več kot dan prej. Intenzivno nego potrebuje 292 covidnih bolnikov.
V Avstriji je predvideno, da pri 300 covidnih bolnikih na intenzivni negi začne veljati druga od petih stopenj novih vladnih ukrepov za zajezitev okužb z novim koronavirusom. Med drugim je na drugi stopnji predvideno, da je vstop v gostinske lokale v nočnih urah dovoljen samo cepljenim ali prebolelim. Pri 500 covidnih bolnikih na intenzivni negi omenjeno pravilo velja za vse ostale gostinske lokale in hotele. Pri 600 covidnih bolnikih na intenzivni negi je predvideno zaprtje javnega življenja za necepljene prebivalce, navaja nemška tiskovna agencija dpa.
Na Hrvaškem porast okužb z novim koronavirusom
V hrvaških bolnišnici je na zdravljenju 1596 covidnih bolnikov, od tega jih je 183 na ventilatorjih. Trenutno imajo v državi 22.884 aktivnih okužb z novim koronavirusom, poroča hrvaška tiskovna agencija Hina.
Na Hrvaškem je polno cepljenih 53 odstotkov odraslih. Do sedaj so na Hrvaškem skupno potrdili več kot 471.000 okužb, umrlo je 9251 covidnih bolnikov.
Porast okužb tudi v Nemčiji
Nemška kanclerka v odhodu Angela Merkel je danes pozvala k hitri uvedbi ukrepov za zaustavitev zaskrbljujočega trenda, saj si Nemčija po njenih besedah ne more privoščiti čakanja do oblikovanja nove nemške vlade.
V zadnjem dnevu so v Nemčiji potrdili še 9658 novih okužb z novim koronavirusom. Incidenca se je povzpela na 154,8, je razvidno iz podatkov pristojnega inštituta Roberta Kocha (RKI). Še pred tednom dni je bila incidenca 110,1.
V Nemčiji je doslej polno cepljenih 66,7 odstotka prebivalcev. Glede na nedavno raziskavo inštituta Forsa je 65 odstotkov necepljenih odgovorilo, da se nikakor ne bodo cepili, 23 odstotkov cepljenju ni naklonjeno. Merklova je v pogovoru za nedeljsko izdajo časnika Frankfurter Allgemeine Zeitung priznala, da obžaluje, da okoli tri milijone Nemcev, starejših od 60 let, še ni cepljenih. Še naprej pa zagovarja pravico do prostovoljne odločitve glede cepljenja, je dodala. Najverjetnejši prihodnji nemški kancler, socialdemokrat Olaf Scholz, je danes ocenil, da mora Nemčija narediti vse za omejitev pandemije, obenem pa ob tolikšnem številu cepljenih ne morejo več zapirati države.
V New Yorku v veljavo stopilo obvezno cepljenje za mestne uslužbence
V New Yorku je danes v veljavo stopilo obvezno cepljenje za vse zaposlene v mestni upravi in drugih mestnih organih, to so med drugim tudi policisti, gasilci in smetarji. Kdor ni cepljen z najmanj enim odmerkom, mora na neplačan dopust. Župan Bill de Blasio je v nedeljo tvitnil, da po njegovih informacijah pogoj izpolnjuje 91 odstotkov ljudi.
"91 odstotkov mestnih uslužbencev je sedaj cepljenih. Samo danes se je cepilo 2300 zaposlenih," je v nedeljo tvitnil newyorški župan.
Še prejšnji teden je bila cepljena le okoli tretjina gasilcev in smetarjev ter četrtina policistov. Že de Blasio je napovedal, da se bodo verjetno večinoma cepili v zadnjem trenutku. Podobno je bilo namreč pri uvedbi obveznega cepljenja v drugih sektorjih, med njimi v šolstvu in zdravstvu, poročajo ameriški mediji. Pred rokom danes pa so v preteklih dneh številni newyorški gasilci javili bolniško odsotnost. Za okoli 2000 gasilcev verjamejo, da so bolniško odsotni, ker se želijo izogniti cepljenju, so dejali viri blizu mestne uprave.
Vodja newyorških gasilcev FDNY Daniel Nigro je podobno ugibal, da gre za lažne bolniške odsotnosti in vse pozval, naj se vrnejo na delo ali se bodo morali soočiti s svojimi dejanji. Do nedelje je najmanj en odmerek cepiva sicer prejelo 87 odstotkov zaposlenih pri FDNY. Slabše je med drugim pri policistih, kjer je najmanj enkrat cepljenih 84 odstotkov in pri smetarjih (82 odstotkov). Pri večini uradih in organih znaša ta delež najmanj 90 odstotkov. Zaposleni pri mestnih uradih in organih, teh je okoli 160.000, ki danes ne bodo predložili potrdila o cepljenju, bodo morali na neplačan dopust.
Tiskovna predstavnica Bele hiše Jen Psaki pa je v nedeljo sporočila, da se je okužila z novim koronavirusom in ima blage simptome covida-19. 42-letna Psakijeva je bila nazadnje v stiku s predsednikom ZDA Joejem Bidnom prejšnji torek. Takrat sta oba nosila zaščitno masko in ohranjala varnostno razdaljo. Biden se je nazadnje testiral za novi koronavirus v soboto. Test je bil po navedbah Bele hiše negativen. Psakijeve ni bilo z Bidnom v Rim na vrhu G20, prav tako je ni v Glasgowu na podnebni konferenci Združenih narodov COP26. Prvotno je bila njena udeležba predvidena, a je načrte spremenila, ko je izvedela, da se je nekdo iz njenega gospodinjstva okužil z novim koronavirusom.
Psakijeva je v nedeljo sporočila, da se je testirala v sredo, četrtek, petek in soboto, ko so bili testi negativni. Nedeljski test je bil pozitiven. V službo naj bi se vrnila po desetih dnevih karantene in negativnem testu. Osebje Bele hiše in tisti, ki kam potujejo s predsednikom ZDA, se redno dnevno testirajo za novi koronavirus, vsi so tudi cepljeni proti covidu-19, vključno s Psakijevo. Biden je 27. septembra tudi dobil svoj že tretji odmerek cepiva proti covidu-19 ameriškega proizvajalca Pfizer.
Univerza Johnsa Hopkinsa: Covid-19 po svetu zahteval že več kot pet milijonov smrti
Pandemija covida-19 je doslej po podatkih ameriške univerze Johnsa Hopkinsa zahtevala več kot pet milijonov življenj. V začetku julija je število smrti zaradi covida-19 preseglo štiri milijone. Kot je danes objavila omenjena univerza na svoji spletni strani, je covid-19 doslej po svetu zahteval 5.000.425 življenj. Okužbo z novim koronavirusom so potrdili pri več kot 246 milijonih ljudi, natančno 246.743.962 ljudeh. Doslej so po svetu razdelili dobrih 6,9 milijarde odmerkov cepiva proti covidu-19.
Številke ameriške univerze so višje od uradnih navedb Svetovne zdravstvene organizacije (WHO). Ta je v petek potrdila, da je po svetu zaradi covida-19 umrlo 4,98 milijona ljudi, potrdili so doslej približno 245 milijonov okužb, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Novi koronavirus, sars-cov-2, povzroča bolezen covid-19, ki se lahko konča s smrtjo v vseh starostnih skupinah. Za posebej ogrožene veljajo starejši ter ljudje z oslabljenim imunskim sistemom.
KOMENTARJI (471)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.