Na priljubljeni plaži v Zrćah so vztrajali – letos ni festivalov, divjih zabav, niti gostovanj tujih DJ-jev. Kar pa ne drži. Še posebej zanimivo pa je, da se je bučno rajanje še okrepilo, potem ko je virus pri sosedih ušel izpod nadzora. 20. avgusta se je tako začelo pestro glasbeno dogajanje pod imenom Awake Croatia, kamor je prišlo več tujih izvajalcev, višek dogajanja pa je bil sinoči, ko je nastopil znani DJ Paula van Dyke v klubu Kalypso.
Kot piše jutarnji.hr, je dogajanje precej hud udarec tudi za župana mesta, ki je trdil, da so tam festivali in zabave prepovedani. Organizatorji sicer trdijo, da uradno ni šlo za festival. "To je izigravanje predpisov, ukrepov in nelojalnost do mesta. Vse skupaj se dogaja zaradi drobtinic zaslužka ob koncu sezone. Odgovorni pa so klubi, ki so uradno na sosednji plaži, a kršijo vse mogoče predpise. Ampak tisti, ki so očrnjeni pred Evropo, smo pa mi," je bil besen župan Ante Dabo. Glavnina dogajanja je bila sicer v klubu Kalypso, ki pa nedvomno spada pod Zrće. Lastniki kluba dogajanja niso želeli podrobneje komentirati.
Kakšni bodo novi ukrepi?
Medtem Hrvaška ostaja v primežu novega koronavirusa. Najhuje je še naprej v Splitsko-dalmatinski županiji in v Zagrebu. Oblasti naj bi zato uvedle nove ukrepe, kakšni bodo, pa naj bi sklenili na današnjem sestanku. A od tega po poročanju hrvaških medijev ni bilo nič: dogovorili so se le, da morajo lokalni štabi bolj natančno definirati žarišča okužb, o morebitnih novih ukrepih pa niso govorili.
Kot poroča jutarnji.hr, vse kaže, da skrajšan delovni čas nočnih klubov ni zelo učinkovit ukrep, saj naj bi mladi, potem ko so delovanje klubov omejili do 24 ure, saj oblasti menijo, da je to kritična ura, ko zaradi alkohola popustijo zavore in se neha spoštovanje ukrepov, zdaj zabavo začeli prej – ne pa tudi bolj odgovorno.
Zdravstveni minister Vili Beroš je sicer dejal, da "ne ve, kaj se dogaja v Zrćah, da pa do njega prihajajo govorice". In ravno o takšnih težavah naj bi govorili na današnjem sestanku ter uskladili nove ukrepe. Kot kaže, tudi pozivi mladim, naj se vedejo odgovorno in zaščitijo starejše, ne delujejo, saj tudi celinska Hrvaška beleži vse več vnosov bolezni z obale in s tem rast števila primerov.
Zaskrbljenost tako narašča, tudi v luči začetka šolskega leta, ki naj bi se pri sosedih začelo 7. septembra. Minister za znanost in izobraževanje Radovan Fuchs je medtem skupaj s koordinatorko delovne skupine za ukrepe za letošnje šolsko leto v predšolskih ustanovah ter v osnovnih in srednjih šolah Ivano Pavić Šimetin na novinarski konferenci predstavil ukrepe v letošnjem šolskem letu glede na epidemijo covida-19.
Zatrdil je, da se bodo vse osnovne in srednje šole po državi odprle 7. septembra, večina šol oziroma občin in županij pa naj bi za učence zagotovila zaščitne maske, in sicer štiri iz blaga. Pomagala bo tudi država, če bo potrebno, je povedal, poroča portal index.
Maske bodo v učilnicah obvezne za učence od 5. razreda osnovne šole in za srednješolce, če v učilnicah ni mogoče ohranjati razdalje 1,5 oziroma dveh metrov, je pojasnila Pavić Šimetinova. Obvezne bodo tudi za predmetne učitelje do 4. razreda osnovne šole ter učence in učitelje, ko so na hodnikih. Učenci si bodo morali vsak dan pred odhodom v šolo izmeriti telesno temperaturo.
Fuchs je pojasnil, da bodo v osnovnih šolah do 4. razreda v t. i. "mehurčku", saj bodo vsi učenci naenkrat vstopili v razred, v učilnicah bodo ostali med odmorom, z njimi bo ves čas razredničarka oziroma razrednik.
Za univerze pa bodo navodila še dokončali, je povedal minister, saj se šolsko leto začne kasneje. Omenil je tudi možnost, da visokošolske ustanove sam organizirajo pouk, poroča index.
Težave s testiranji
Na Hrvaškem pa so danes sestankovali tudi na temo testiranj, potem ko se je v zadnjih dneh izkazalo, da procesiranje vzorcev poteka prepočasi. Nekateri naj bi na rezultate čakali tudi do tri dni.
Težave naj bi bile posledica navala turistov, ki za vstop v domovino potrebujejo dokazilo, da niso okuženi z novim koronavirusom. Prav tako se testirajo tisti, ki dokazilo potrebujejo, da se lahko po dopustu vrnejo na delo. Pristojni pravijo, da bodo angažirali dodatne kapacitete in da naj bi že kmalu vzorce spet obdelali v 24 urah od odvzema.
V pripravi pa je tudi načrt, kako bo s testiranji v prihodnjih mesecih, saj pričakujejo, da bo potreba po testiranjih v jesenskih in zimskih mesecih bistveno višja.
Hrvate so na rdeč seznam postavile številne države, zdaj pa se je opozorilom pridružila še Madžarska. Viktor Orban svojim državljanom namreč žuga, naj se ne odpravljajo na dopust južno od Madžarske.
KOMENTARJI (458)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.