Da je zaščita po prebolelem covidu kratkotrajna, je po mnenju nemškega virološkega združenja zastarela ocena. Temeljila je na ugotovitvah, da začnejo protitelesa pri večini hitro upadati.
"Raven protiteles dejansko nima nobene povezave z zaščito. Ker nekateri nimajo protiteles in so kljub temu zaščiteni. Obstaja namreč tudi celična imunost, ki je ne moremo meriti, in zaradi tega je bil potreben čas, da vidimo, kdaj začne ta zaščita popuščati. Videli smo, kdaj so se začele pojavljati ponovne okužbe pri prebolevnikih in tako vemo, da je to po enem letu," pojasnjuje dr. Andrej Trampuž, infektolog in vodja raziskovalnega oddelka v Univerzitetni kliniki Charité v Berlinu.
V bolnišnicah je prebolevnikov le za vzorec, pa še ti imajo že sicer oslabljen imunski sistem. Novo dognanje pa ne pomeni, da cepljenje po preboleli okužbi nima smisla in da je prebolelost boljša od cepljenja. Najvišjo stopnjo zaščite med vsemi imajo prav cepljeni prebolevniki.
"Imamo boljšo in dolgotrajnejšo zaščito tudi proti novim sevom, ki se bodo zagotovo pojavljali. 10–15 % vseh, ki prebolijo bolezen, ima dolgotrajne posledice in tako imenovan dolgi covid preprečimo s cepljenjem," dodaja Trampuž.
Italija in Hrvaška sta medtem status prebolevnikov že podaljšali na eno leto. Južni sosedi ga pri prehodu meje priznavajo ob predložitvi potrdila o pozitivnem PCR- testu ali hitrem testu. Pri vsakodnevnem življenju Hrvatov pa ni tako preprosto. "Zdravniško potrdilo o prebolelosti covida-19 velja na Hrvaškem 12 mesecev. Evropsko digitalno potrdilo o prebolelosti pa na žalost zaradi pravil Evropske unije velja le šest mesecev," pove epidemiologinja Iva Pem Novosel s Hrvaškega zavoda za javno zdravje.
Z zdravniškim potrdilom, ki velja eno leto, pa gredo lahko prebolevniki na Hrvaškem le v bolnišnice in domove za starejše, ne pa denimo tudi na koncert, v kino ali na nogometno tekmo.
Slovenija je v skladu z evropskimi smernicami pred kratkim status prebolevnikov celo skrajšala z osem na šest mesecev. Enako zaenkrat velja tudi v Nemčiji.
Nedavna Oxfordska študija pa prebolevnikom medtem prinaša še eno dobro novico. "Če prebolevnike, ki imajo kronične simptome, kot so utrujenost, težave z dihanjem in koncentracijo, cepimo, ti simptomi izginejo," še zaključi Trampuž. Cepljenje se v tem primeru priporoča 14 dni po preboleli bolezni.
KOMENTARJI (89)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.