Korona

Pojasnila ptujske bolnišnice glede premestitve starostnikov, ki je niso želeli

Ptuj, 29. 05. 2020 18.24 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Ko je ministrstvo za zdravje seznanilo vodstvo ptujske splošne bolnišnice, da bodo tja premestili 40 oskrbovancev DSO Ljutomer, je ta odločitev naletela na nasprotovanje zaposlenih. Minister Tomaž Gantar je zato načrt o premestitvi opustil. Sedaj je vodstvo bolnišnice svojo takratno komunikacijo označilo za ponesrečeno in neprimerno. Kot so pojasnili, njihovega prihoda niso zavrnili, zato obžalujejo, da je javnost to spregledala.

Spomnimo, v času trajanja epidemije, ko je bila situacija v nekaterih domovih za starejše še posebej zaskrbljujoča, je ministrstvo za zdravje odločilo, da bodo 40 oskrbovancev DSO Ljutomer premestili v Splošno bolnišnico Ptuj.

Pri vodstvu in zaposlenih v bolnišnici je to povzročilo nelagodje, nestrinjanje pa so jasno izrazili, tudi s protestom pred bolnišnico. Skrbelo jih je, da bodo okužene bolnike prepeljali v okolje, ki je bilo takrat brez okužb. Zaradi njihovega nasprotovanja se je zdravstveni minister Tomaž Gantar odločil, da premestitev odpade, češ, da se z bolnišnico ne misli več pogajati. 

Iz bolnišnice so danes sporočili, da so svetu zavoda in ministrstvu za zdravje predložili zahtevano uradno razlago vseh okoliščin, povezanih s sklicem novinarske konference 21. aprila, ki so jih člani sveta še v prejšnji sestavi ocenili kot neprimerne.

"Popolnoma se strinjamo s to oceno in iskreno obžalujemo, da je prišlo do komunikacijskih napak. Naša komunikacija z javnostjo v tej zadevi ni bila popolna. Ko za nazaj gledamo na dogodke, vemo, da bi danes k temu pristopili na drugačen način," je zapisala direktorica bolnišnice Anica Užmah in dodala, da vodstvo zavoda prevzema vso odgovornost za izvedbo novinarske konference pred bolnišnico.

Protest zaposlenih v SB Ptuj konec aprila.
Protest zaposlenih v SB Ptuj konec aprila. FOTO: Bobo

Ob tem v bolnišnici tudi zatrjujejo, da ne držijo navedbe različnih medijev, da na Ptuju ne želijo zdraviti bolnikov, saj k njim po predlogu pristojnih ne bi prišli na zdravljenje, pač pa pozitivni oskrbovanci doma, ki so potrebovali zgolj zdravstveno nego.

Prav tako ne drži, da bi bolnišnica zavrnila bolnike, je pa del zaposlenih izrazil nezadovoljstvo nad ne najbolj posrečeno rešitvijo. Že od aprila namreč tudi spletna stran ministrstva za zdravje navaja, da je selitev zdravih oskrbovancev domov za starejše v bolnišnice strokovno neutemeljeno, tudi njihovi zaposleni pa niso trdili prav ničesar drugega.

Kot zagotavljajo, je bilo v bolnišnici kljub temu na dogovorjeni dan vse pripravljeno za sprejem 40 oskrbovancev ljutomerskega doma. Edini strah, ki je bil pri zaposlenih dejansko prisoten, je strah pred tem, da bi bolnišnica izgubila status regionalne bolnišnice, saj bi vsaj del nje kot edini v Sloveniji postal negovalni covid-19 oddelek in to prav v času, ko so znova začeli zaganjati osnovno medicinsko dejavnost.

"Takšen strah pred negovalno bolnišnico je prisoten že desetletje, saj nas politika kljub objektivnim kazalcem, ki govorijo, da smo primerljivi s srednje velikimi regionalnimi bolnišnicami, kot sta v Slovenj Gradcu in Murski Soboti, velikokrat potiska ven iz okvirja regionalne bolnišnice," je zapisala Užmahova. Kot je poudarila, v njihovi ustanovi letno na bolnišnično zdravljenje sprejmejo okoli 12.000 bolnikov in opravijo več kot 95.000 ambulantnih obiskov. Ob tem letno opravijo tudi okoli 9000 dializ.

Odgovorila je tudi na očitke poslanke SDS Alenke Jeraj na Twitterju, da sta se predlogu ministrstva uprli županja in direktorica, obe iz stranke SD. Po njenih zagotovilih namreč vodstvo nima nobene zveze s katerokoli politično stranko, prav tako politika ne vpliva na odločitve, saj v bolnišnici izvajajo strokovno delo. 

V Splošni bolnišnici Ptuj so zdaj zagotovili, da so bili in so še vedno pripravljeni na sprejem in zdravljenje tudi covid-19 pozitivnih bolnikov, če bi bilo to treba. Njihovega zdravljenja se ne bojijo, oskrbovancem ljutomerskega doma pa so in jim še vedno znatno pomagajo z negovalnim osebjem in zdravniki. 

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (17)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

piamlakar
30. 05. 2020 17.43
+0
VSE BI MORALI KAZENSKO OVADITI ZARADI NENUDENJA ZDRAVSTVENE POMOČI. RES NE VEM ZAKAJ SVOJCI TEGA NE NAREDIJO. TOŽBA DOBLJENA, ČE NE TUKAJ, PA NA EU SIGURNO. TO JE GROBA KRŠITEV, ENAKO KOT,ČE BI JAZ PRIŠLA V BOLNIŠNICO,KER SEM BOLNA IN BI ME ZAVRNILI. TUKAJ NI NOBENE RAZLIKE. HIPOKRATOVA PRISEGA VELJA ZA VSE ZDRAVNIKE, VEDNO - NE GLEDE NA EPIDEMIJO.
Timy15
30. 05. 2020 16.57
+0
Upam,da so v Ptujski bolnišnici bolj ažurni s pacienti,kakor so bili z navedenim pojasnilom.
Dado57
30. 05. 2020 12.53
+2
Glede na nujnost prestavitve 40 obolelih,ki niso rabili bolnišničnega zdravljenja,bi želel vedeti,kam so bili potem prestavljeni. Glede na to,da je v 48 urah vse potihnilo-NIKAMOR. In lahko se vprašate ,zakaj ,kako,čemu,za KK..... Samo v razmislek pljuvalcem
01xxy
30. 05. 2020 12.38
-1
Ljudje so umirali skoraj izklučno po domovih starejših. In samo tam so ljudje potrebovali pomoč medicincev in države. A v Sloveniji je bil samo trening oblasti v podrejanju ! Farsa. A zelo kruta.
TolstojV
30. 05. 2020 11.50
+2
Zamenjati vodstvo bolnišnice brez pomislekov!
Zmaga Ukrajini ...
30. 05. 2020 11.23
+3
Zdaj, ko je postalo jasno, da so mnogi starostniki umrli v DSOjih, se je očitno oglasila vest. In prav je tako.
Mojca1313
30. 05. 2020 11.22
+4
Sramota...od vodilnih smo takrat slišali...da če se bi v bolnišnico pripeljalo okužene starostnike, bi lahko prišlo do upora zaposlenih in ne bi bilo zaposlenih, ki bi prihajali na ta delovišča!
Mojca1313
30. 05. 2020 11.32
+3
Pardon od vodstva. Mislim, da je to izjavil Teodor Pevec
User300173
30. 05. 2020 08.51
+3
Naša kultura obnašanja je padla na nivo, ki ne bi smela imeti mesto v družbi. Tudi taka tema, kot je zdravstvo in bolniki, pade na nivo osebnega političnega obkladanja. Sovraštvo, ki temelji predvsem na politični pripadnosti in nestrpnosti, se je zažrlo v naš vsakdan. Skoraj da ni teme,kjer se ne bi izpostavila politična pripadnost in temu primerno obrekovanje in žalitve. Predvsem politiki bi se morali teh nemoralnih in nizkotnih dejanj izogibati, pa temu ni tako. Javni prek TV obrekujejo in ponižujejo, brez vsakega sramu. Nekateri strankarski mediji so šli tako daleč v obrekovanju, da se človek vpraša v katerem stoletju živim. To že meji na fanatičen odpor do drugače mislečih zgolj na podlagi politične in verske pripadnosti. Debato z argumenti je zamenjalo sovraštvo. Politiki naj se zavedajo, da bo to širjenje sovraštva tudi njih doseglo in poračun za nazaj bo neizbežen in nekulturen.
User300173
30. 05. 2020 08.30
+0
To je bolnišnica in samo ime pove, čemu je namenjena. Tehnično je bilo izvedljivo, saj so dan-dva kasneje izjavili, da imajo ločene prostore za sprejem pacientov. Zaposleni so se ustrašili za svoje zdravje? Krajše obdobje pred tem se v javnosti pojavi debata o tem, ali zdravnik lahko zavrne pacienta. Bilo je kar nekaj tolmačenj za in proti odklonitvi zdravljenja. Ne da bi opravičeval neetično ravnanje osebja bolnišnice, a nismo tudi samo v neki meri prispevali k taki odločitvi osebja, katero se je podzavestno odločilo kakor so se? Nekateri poslanci ne morejo iz svoje kože obrekovanja. Poslanka Jeraj je omenila, da sprejema ni bilo, ker so vodilni na občini in bolnišnici iz stranke SD. To je nizkotno in neetično.
kiropraktik
29. 05. 2020 19.38
+19
Kako so lahko novinarji tako narobe razumeli. Zdravniki so šli pred bolnico samo na svež zrak,da bi zunaj pričakali nove paciente in jim izrekli dobrodošlico. So se pa pred tem dogovorili,da bodo delali od doma, da se slučajno nebi okužili.
Leviizgubljeni
29. 05. 2020 19.11
+34
Kak niso zavrnili, ce pa so zunajnstrajkali, drzali krizem roke in je na tak grob nacin z njimi vred tam proti premestitvi protestirala celo komunajzarska zupanja
un4seen
29. 05. 2020 19.17
-27
Nestrinjanje z odločitvijo še ne pomeni da niso bili pripravljeni na sprejem. Če bi prebral bi vido da so na dogovirjen dan imel pripravljenih 40 postelj za sprejem. Nakonce si pa je premislo Mr. nesposobne(gantar) tak da ne bluze.
TOX6
29. 05. 2020 19.07
+21
5 let znižat vsem v tej bolnišnici plače za 50% pa bodo kmalu razumeli!!!!!!!!!!!
un4seen
29. 05. 2020 19.14
-6
Ne pametuj če ne poznaš cele zgodbe pa klko videm si tak sploh nise članka prebral.
Andree
29. 05. 2020 19.36
-2
ko ti bodo v ptujski bolnišnici rešili življenje ne boš več navijal za zmanjšanje plač
JApajaDAja
29. 05. 2020 18.51
+40
dolgo so rabili za koordinacijo mnenj in podajo "izjave"...sram naj jih bo!