Po velikonočnem zaprtju države, ki je trajalo med 1. in 11. aprilom, se danes vrtci ponovno odpirajo za vse otroke, v šole pa se vračajo vsi učenci in dijaki zaključnih letnikov srednjih šol, medtem ko se bodo dijaki prvih treh letnikov šolali izmenjaje, po modelu C. Z nekaterimi izjemami je določeno obvezno nošenje mask, te pa niso obvezne pri pouku športa.
Maske so tako povsod v šoli obvezne za učence od šestega do devetega razreda, za zaposlene ter za dijake in študente. Otroci od prvega do vključno petega razreda pa maske nosijo le v skupnih prostorih ter pri gibanju po šoli. Za vse učence in dijake nošenje mask ni več obvezno pri pouku športa.
Od danes sta prav tako znova dovoljena individualni pouk v glasbenih šolah ter izvedba pouka baleta in sodobnega plesa, ob pogoju, da je med udeleženci zagotovljena medsebojna razdalja vsaj dva metra. Na višjih strokovnih šolah, univerzah in samostojnih visokošolskih zavodih pa so od danes omogočeni izpiti in seminarji za največ deset študentov, laboratorijske vaje in individualni pouk, deloma so odprti tudi študentski domovi.
Pred začetkom samotestiranja še veliko neznank
Zaposleni v zavodih se enkrat tedensko testirajo s hitrimi testi, razen če so cepljeni ali če so covid-19 že preboleli. Se pa po novem obeta tudi samotestiranje šolarjev v osnovnih in srednjih šolah. Kot je napovedal minister za zdravje Janez Poklukar, bodo dijaki s samotestiranjem in poučevanjem o njem začeli v petek, 16. aprila. V šoli se bodo samotestirali tudi učenci tretjega triletja, a še ni znano, kdaj bodo s tem začeli.
Pred začetkom samotestiranja dijakov pa je po besedah ravantelja novogoriške gimnazije Andreja Šušmelja še veliko neznank: "Ne vem, kakšen bo smisel tega testiranja, če bo prepuščeno popolnoma prostovoljni in neobvezni odločitvi. Ravnatelji se zaenkrat nagibamo k temu, da bi se dijaki testirali doma, stroka pravi, da bi bilo bolje, da bi se pred očmi učiteljev v šoli. O tem je še veliko nejasnosti in odprtih vprašanj, na katera čakamo pojasnila z ministrstva v prihodnjih dneh."
V vrtcih je medtem po podatkih, s katerimi razpolaga predsednica Skupnosti vrtcev Slovenije Janje Bogataj, precepljenih ali prekuženih okoli 40 odstotkov vseh zaposlenih, kar je po njenem mnenju trenutno zadovoljivo glede na vse dogajanje v zvezi s cepivi. Preostali zaposleni še naprej opravljajo redna testiranja. In glede na nizko število okuženih med zaposlenimi Bogatajeva sklepa, da vzgojno-izobraževalne ustanove niso leglo okužb in tako tudi s tega vidika ne vidi smisla po zapiranju vrtcev.
V šolah in vrtcih so naveličani neprestanih sprememb
Vrtci so v času strožjega zaprtja javnega življenja lahko zagotavljali le nujno varstvo, po podatkih predsednice Skupnosti vrtcev Slovenije je bilo v vrtec v omenjenem obdobju vključenih v povprečju osem odstotkov otrok. "Bilo je prvič, da je bilo tako zelo rigorozno. In verjamem, da smo v vrtcih tokrat imeli zadnjič takšno zaprtje. Vsa stroka je ocenila, da to ni dobro ne za otroke ne za sam sistem. In upamo, da do takega zaprtja ne bo več prihajalo," je poudarila Bogatajeva.
Ob tokratnem zaprtju je bilo po njenih besedah tudi veliko nujnih primerov, ko starši niso mogli prinesti potrdil in so otroci zato ostali doma. Ob tem so v vrtcih prepoznali tudi težke zgodbe nekaterih staršev, ravnatelji pa so bili prepuščeni situacijam, ki so načenjale sicer zgledno sodelovanje s starši otrok. Bogatajeva je poudarila, da si tega ne želijo, pač pa si želijo odličnega partnerskega sodelovanja v podporo družinam in v dobro otrok. "Opažamo, da so starši že kar nekoliko utrujeni od tega prehajanja, odpiranja, zapiranja. Opazijo se težave, ne prihajajo več toliko pozitivni in z nasmehom," je dejala Bogatajeva.
Zapiranja in odpiranja so naveličani tudi v osnovnih šolah. "Upamo, da bi zdaj res ostali odprti. Dejstvo je, da ni učinek tudi približno ne dovolj dober za tisto, kar si želimo od učencev v osnovni šoli. Delo na daljavo je zgolj in samo nadomestek in pomaga, da učenci ostanejo v stiku in da vsaj kaj delajo v zvezi s šolo. Motiviranost je zelo odvisna tudi od njihovih staršev," je dejal predsednik Združenja ravnateljic in ravnateljev osnovnega in glasbenega šolstva Slovenije Gregor Pečan.
Vrnitve dijakov so se razveselili tudi v srednjih šolah, pa čeprav so jih pozdravili le polovico, je dejal ravnatelj novogoriške gimnazije. "Držimo pesti, da bo epidemiološka slika ostala najmanj takšna tudi v naslednjih mesecih, da bomo vztrajali do konca šolskega leta in bo šlo postopoma na bolje," pravi Šušmelj in dodaja, da so priprave na maturo zdaj prioriteta, ter da se trudijo, da bi te potekale čim bolj nemoteno. "Glede na lanske rezultate mature tudi letos ne bi smelo biti kakšnih večjih odstopanj," meni.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.