Fafangel: Delo od doma in maske
Vodja posvetovalne skupine za spremljanje gibanja virusa SARS-CoV-2 Mario Fafangel je povedal, da se številke umirjajo in da se rast okužb ustavlja. Ne vemo pa, ali se bo krivulja obrnila navzdol ali bo tako kot v Avstriji in Nemčiji, kjer ostaja relativno visoko število okužb, nastal nek plato, je ocenil. "O priporočilih govorim v imenu 101 znanstvenika, kolikor nas je v posvetovalni skupini," je povedal in dodal, da je sedaj glavni cilj preprečiti hujše poteke bolezni ter zaščititi ranljive skupine in ne poseči v vsakdan posameznikov.
Glavni stebri odziva na epidemiološko dogajanje so po besedah Fafangla cepljenje, testiranje in zdravljenje. Pozval je tudi delodajalce, naj vsem ranljivim osebam in starejšim od 60 let omogočijo delo od doma. Pozval je tudi k ureditvi zakonske podlage na tem področju. "Maska je skrb zase in za skupnost," je povedal in vsem ranljivim osebam in starejšim svetoval, naj nosijo maske takrat, ko izven svojega gospodinjstva ne morejo vzdrževati primerne razdalje ali ko se nahajajo v natrpanih prostorih.
"Za vse ostale so maske priporočene v vseh javnih prostorih, kamor spadajo tudi javni promet, trgovine, kinodvorane, trgovski centri. Skupaj moramo biti solidarni. Predlagamo tudi obvezno nošenje mask v zdravstvenemu sistemu: v domovih za starejše, socialno zdravstvenih zavodih in lekarnah," je povedal Fafangel.
S takšnimi priporočili bomo vstopili tudi v jesen, je napovedal.
Bešič Loredan: Politika mora slediti stroki
"Po dveh letih smo prišli na točko, ko epidemijo vodi stroka," je povedal minister za zdravje Danijel Bešič Loredan in dodal, da bodo na ministrstvu vsa priporočila uzakonili in uredili pravno podlago. Zadevo spremljajo in se zavedajo, da je trenutno val epidemije. "Ne želimo ustvarjati izrednih razmer, če jih ni. Ne bomo zapirali in počeli stvari kot naši predhodniki," je bil uvodoma kritičen.
Izpostavil je, da imajo dogajanje pod nadzorom in da represija ni potrebna."Covid je med nami in bo ostal, a strokovnjaki vedno delajo. Politika mora slediti stroki in uzakoniti priporočila, pripraviti pravno podlago in jih implementirati v sistem," je dodal.
Ihan: Otroci bodo za okužbo bolj dovzetni jeseni
Skupina za cepljenje je ocenila, da je prekuženost z omikronom v poletnem valu visoka. Drugi poživitveni odmerek priporočajo za starejše od 60 let in osebe z oslabljenim imunskim sistemom, je povedal član posvetovalne skupine za spremljanje gibanja virusa SARS-CoV-2 Alojz Ihan. Opozoril je, da tudi pri starejših delež precepljenosti ni zadovoljiv.
Vse skupine, ki se še niso cepile, je pozval, naj se cepijo in izognejo možnosti za težji potek. Okoli štiri odstotke ljudi javlja, da imajo tudi po okužbi z omikronom po enem ali treh mesecih težave. Omogočili so cepljenje za vse nad 18 let, ki si to želijo.
"Treba je povedati, da kdor je polno cepljen in je prejel poživitveni odmerek in je mlajši od 60 let, z drugim poživitvenim odmerkom ne pridobi nič," je pojasnil Ihan. Pri najmlajših opažajo, da zbolevajo manj, tudi zato, ker so počitnice, zmanjšalo se je tudi število otrok z dolgoročnimi posledicami covida. "Izognili se bodo poletnemu valu, a zato bodo jeseni v šolah bolj dovzetni za okužbo."
Logarjeva: Izolacija je še vedno nujna
"Pomembno je zagotoviti dostopnost testiranja, da lahko v roku 24 ur po pojavu simptomov izvedemo testiranje in dobimo rezultat. Trenutno je primarna preiskava hitri test, v naslednjih tednih, mesecih bomo povečali tudi število PCR-testiranj," je napovedala članica posvetovalne skupine za spremljanje gibanja virusa SARS-CoV-2 Mateja Logar. Izločanje virusa je relativno dolgo, tudi po sedmih dneh. Izolacija traja sedem dni po pojavu simptomov, če je nato test negativen, lahko izolacijo prekinemo. Vsak naslednji dan lahko izolacijo prekinemo z negativnim testom, avtomatsko pa se zaključi po desetih dneh.
"Izolacije so še vedno nujne," je dodala Logarjeva in poudarila, da naj se ob pojavu simptomov testiramo. V naslednjih tednih pa prihaja tudi novo zdravilo v obliki tablet.
Jereb: Za covidne bolnike je v 15 slovenskih bolnišnicah trenutno na voljo približno 10 odstotkov postelj
Največ težav imajo bolnišnice zaradi bolnikov, ki se zdravijo zaradi drugih težav, ob tem pa so okuženi s koronavirusom. Za covidne bolnike je v 15 slovenskih bolnišnicah trenutno na voljo približno 10 odstotkov postelj, je pojasnil vodja skupine za koordinacijo sprejemov in posteljnih kapacitet za covidne bolnike Matjaž Jereb. Največ težav imajo bolnišnice zaradi bolnikov, ki se zdravijo zaradi drugih težav, ob tem pa so okuženi s koronavirusom.
Covidnih bolniki so po besedah vodja nacionalne skupine za koordinacijo sprejemov in posteljnih kapacitet za covidne bolnike pri ministrstvu za zdravje, infektologa Jereba obravnavani bodisi na covidnih oddelkih ali pa v rdečih conah v t. i. kohortnih izolacijah. To pomeni, da s koronavirusom okužene bolnike na posameznem oddelku, denimo nevrološkem, kirurškem ali internističnem izolirajo skupaj v bolniških sobah.
Kot je pojasnil, so v trenutnem epidemičnem valu pogosti bolniki, ki so v bolnišnico sprejeti zaradi določene zdravstvene težave, ob tem pa so jim potrdili okužbo s koronavirusom. Gre za t. i. imenovane bolnike "s covidom", ki jih je v slovenskih bolnišnicah po zadnjih podatkih ministrstva za zdravje trenutno 231 na navadnih oddelkih, na intenzivnih pa jih zdravijo sedem.
Pečan: Stanje na področju psihičnega zdravja se je izrazito poslabšalo
Za nas je čas mirovanja, šolarji so na počitnicah, je povedal član delovne skupine za področje vzgoje in izobraževanja Gregor Pečan. Do jeseni želimo biti pripravljeni, da bomo takrat lahko delali kot pred epidemijo. Sedaj vemo tudi veliko več kot na začetku. Pomembni so preventivni ukrepi, saj je pomembno, da šole in vrtci ostajajo odprti, je opozoril. "Intenzivno se dela na področju psihičnega zdravja, saj so se psihične težave izrazito poslabšale," je dodal.
Podjed: Nemudoma je treba preprečiti stigmatizacijo tistih, ki nosijo masko v javnih prostorih
Dan Podjed, član Posvetovalne skupine za spremljanje gibanja virusa SARS-CoV-2, je izpostavil, da so se posvetili tudi družbenim in komunikacijskim vidikom kovida. "Mladim bomo namenili posebno pozornost, da jih ne bi spregledali pri snovanju ukrepov in priporočil," je povedal. Želijo si jasna, dosledna priporočila in ukrepe, da z njimi ne ustvarjajo zmede. "Pomagali bomo ustvarili neformalna pravila, bonton pri uporabi mask, higieni in zračenju."
"Nemudoma je treba preprečiti stigmatizacijo tistih, ki nosijo masko v javnih prostorih in se jih sedaj gleda postrani. To je nedopustno, saj je uporaba maske znak skrbi zase in za skupnost ter dokaz solidarnosti," je zaključil Podjed.
Po napovedih bodo poleg priporočil ravnanja v zvezi z epidemijo covida-19 predstavili spremembe priporočil za cepljenje proti covidu-19. Posvetovalna skupina za cepljenje pri NIJZ je cepljenje z drugim poživitvenim odmerkom cepiva proti covidu-19 na sestanku prejšnji teden namreč posebej priporočila ranljivim kroničnim bolnikom, oskrbovancem domov starejših in starejšim od 80 let, priporočljivo pa je tudi za vse starejše od 60 let. Prejem drugega poživitvenega odmerka je po novem omogočen tudi vsem starejšim od 18 let.
Število potrjenih okužb z novim koronavirusom bo v Sloveniji v prihodnjem tednu doseglo vrh in se začelo umirjati, napoveduje Janez Žibert z ljubljanske zdravstvene fakultete. Bolnišnice se sicer soočajo s težavami zaradi številnih bolnikov, ki se zdravijo zaradi drugih zdravstvenih težav, ob tem pa morajo biti izolirani zaradi okužbe s koronavirusom.
KOMENTARJI (1237)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.