Raziskovalci Univerze v Oxfordu iščejo prostovoljce, ki so stari od 18 do 30 let, so že preboleli okužbo z novim koronavirusom in so se pripravljeni znova okužiti. Namen znanstvenega kliničnega preizkusa je, da ugotovijo, kako se imunski sistem odzove, ko se drugič sreča z virusom.
Vsi udeleženci bodo virusu izpostavljeni v varnem, nadzorovanem okolju. Ves čas trajanja preizkusa oziroma najmanj 17 dni bodo v karanteni v posebnem oddelku bolnišnice, kjer bodo zanje skrbeli raziskovalci, vse dokler ne bodo potrdili, da niso več okuženi in torej ne predstavljajo grožnjo za širjenje okužbe. Prostovoljcem bodo za njihovo sodelovanje v študiji plačali okoli 5000 funtov (cca. 5700 evrov).
Tako imenovane študije "človeškega izziva" (angleško: human challenge), kjer v nadzorovanem okolju prostovoljce izpostavijo virusu, so v preteklosti že uporabljali za razvoj zdravil in cepiv (za malarijo, tuberkulozo, tifus, kolero in gripo), nenazadnje pa tudi za testiranje cepiva proti covidu-19.
Študija v dveh fazah
Študija bo potekala v dveh fazah, v vsaki fazi pa bodo udeleženi različni prostovoljci. Prva faza se bo predvidoma začela že ta mesec, v njej pa bo sodelovalo do 64 zdravih mladih, starih med 18 in 30 let, ki so že preboleli okužbo z novim koronavirusom. V tej fazi bodo skušali ugotoviti, kolikšna mora biti najnižja količina virusa, pri kateri se približno 50 odstotkov ljudi, ki so že bili okuženi z virusom, znova okuži, vendar pa se ne pojavijo simptomi.
V raziskavi bodo uporabili izvirni sev virusa iz Vuhana. Udeleženci bodo deležni različnih medicinskih preiskav, med drugim CT-preiskave pljuč in MRI-preiskave srca. Če bodo prostovoljci začeli kazati kakršne koli znake okužbe, jih bodo zdravili s t. i. koktajlom monoklonskih protiteles.
V drugi fazi študije, ki naj bi se začela poleti, pa bodo vse udeležence izpostavili povprečni količini virusa, za katero se bo v prvi fazi pokazalo, da je potrebna za ponovno okužbo.
"V drugi fazi bomo raziskovali druge stvari. Najprej bomo zelo skrbno preverili osnovni imunski odziv pri prostovoljcih, preden jih bomo okužili. Nato jih bomo okužili s količino virusa, ki se bo pokazala v prvi fazi, in bomo merili, koliko virusa še zaznamo po okužbi. Tako bomo lahko razumeli, kakšen imunski odziv ščiti pred ponovno okužbo," je pojasnila Helen McShane, vodja raziskovalne skupine.
Celotna študija naj bi trajala 12 mesecev, v tem času pa bodo izvedli tudi osem kontrolnih pregledov prostovoljcev po odpustu iz nadzorovanega okolja.
"Tovrstne študije nam povedo stvari, ki jih druge študije ne morejo, kajti za razliko od naravnega načina okužbe, gre tukaj za strogo nadzorovano okužbo," pravi vodja raziskovalne skupine. Kot je še pojasnila, bodo s ponovno okužbo že prebolelih med drugim lahko videli, kako natančno se je njihov imunski sistem odzval na prvo okužbo, kdaj se zgodi druga okužba in kakšna količina virusa je potrebna za to, da se znova okužijo.
S tem bodo virus še bolje razumeli in bodo lahko ugotovili, kako dobro in kako dolgo so ljudje po preboleli okužbi zaščiteni pred novo okužbo.
Dosedanje raziskave so namreč pokazale, da prejšnja okužba mladih ne ščiti popolnoma pred vnovično okužbo. V eni opazovalni študiji, ki je potekala med majem in novembrom 2020 in v kateri so spremljali več kot 3000 zdravih pripadnikov ameriških marincev (večina starih med 18 in 20 let), so ugotovili, da se je ponovno okužilo okoli 10 odstotkov udeležencev (19 od 189), ki so pred tem že preboleli okužbo s SARS-CoV-2.
"Imunost ni zagotovljena, če ste v preteklosti že bili okuženi, in cepiva, ki ponujajo dodatno zaščito, so še vedno priporočljiva za tiste, ki so že imeli covid-19," je dejal profesor Stuart Sealfon iz Icahn School of Medicine at Mount Sinai iz New Yorka in avtor ene od prejšnjih študij, v kateri so sicer ugotovili, da je bila večina na novo okuženih asimptomatskih ali pa so imeli blage znake, nihče od njih pa ni potreboval hospitalizacije.
KOMENTARJI (46)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.